Eddig ismeretlen összetételű drog jelent meg a kőbányai Hős utca környékén. A szerekkel kereskedő bűnözők és a bódult fogyasztók az 1-es villamos vonala mentén üzletelnek, drogoznak, megbotránkozást és félelmet keltve az utasokban és a járókelőkben. A Hős utcai gettóban uralkodó körülmények miatt egyre élhetetlenebb Budapest ezen része. Az önkormányzat próbál gátat szabni a helyzet romlásának, aminek részben a korábbi elhibázott lakáspolitika is oka. A helyzet tarthatatlansága miatt állandó rendőri jelenlét van a területen – írja a Magyar Idők.
Néhány nap leforgása alatt összesen 21 fiatal, köztük egy 15 éves lett rosszul egy pszichoaktív szer miatt a Hungária körút Hős utcai környékén. Az érintett droghasználók között volt, aki meg sem várta a zárójelentését, és megszökött a Péterfy Sándor Utcai Kórházból.
Senki sem volt életveszélyes állapotban, néhány óra leforgatása alatt mindenki tudata kitisztult, így nem volt szükség semmilyen speciális terápiára sem” – tájékoztatta a Magyar Időket Pap Csaba toxikológus.
A rosszullétek a hírhedt Hős utca környékén múlt hét szombaton kezdődtek: délben rohammentő és négy rendőrautó várakozott a Hungária körúti benzinkút mögött. Aznap már ötödik alkalommal hívták ki őket utcán fekvő, bódult emberekhez. Vasárnap szintén többeket vittek a mentők kórházba. Hétfő óta állandó a közterület-felügyelők és rendőrök jelenléte, ennek ellenére újabb 18 embert kellett kórházba szállítani. Belassultság, álmosság, tudatzavar és hányás – ilyen hatásai vannak annak az anyagnak, amit a Hős utcai villamosmegálló környékén terjesztenek.
Az, hogy egy újfajta pszichoaktív szerről van-e szó, majd csak néhány hét múlva, a laborvizsgálatok alapján derül ki. Ennyi idő kell ugyanis ahhoz, hogy a razziákon lefoglalt anyagokat kiértékeljék a vegyészek. A toxikológus főorvos szerint a tünetek alapján feltehetően valamilyen cannabinoidszármazékot
az úgynevezett varázsdohányt vagy biofüvet használhattak a fiatalok”.
Mint mondta: a valódi veszély nem a szerben, hanem a használója magatartásában rejlik. A cannabinoid szerek használata ritkán vezet halálhoz, ezer esetből nagyjából egy végződik tragédiával – tette hozzá.
A rendőrség tájékoztatása szerint az üggyel kapcsolatban több házkutatást is tartottak: egy embert kábítószer-kereskedelem, kettőt kábítószer-birtoklás gyanúja miatt őrizetbe vettek és gyanúsítottként hallgattak ki. A kereskedelem gyanúja miatt őrizetbe vett nő esetében az előzetes letartóztatást is kezdeményezték.
Hős utca – A budapesti no-go zóna
Az említett Hős utca Budapest egyik krízisterülete. Szeméthegyek, eldobott injekciós tűk, fényes nappal dülöngélő, drogtól belőtt, zacskóból vegyszert szipuzó fiatalok és felnőttek, óvszerekkel járókelőket ijesztgető gyermekek – ez a jellemző kép egy Hős utcai függőfolyosós tömbben, a frekventált 1-es villamos Hungária körúti megállójában, a VIII. kerületi benzinkútnál, az élelmiszer-áruházak közelében, és a Puskás Ferenc Stadion metrómegállónál. A félmeztelen drogfogyasztók olykor lábbal rúgva nyitják ki a villamosok ajtaját, arra felszállva zaklatják az utasokat, köztük külföldieket is. A nemrég felújított megálló kövezetén mindennapos a hányadék-, vizelet- és bűzölgő ürülékfolt.
A Hős utcai gettóban élők jelentős része drogfogyasztó, bűnöző életmódot folytat, több gyilkosság történt, és gyakoriak a késelések is. Évekkel ezelőtt egymásra lövöldöztek, történt már áramlopás miatt gázrobbanás és lakástűz is a zónában, ahova már a mentők is csak rendőri kísérettel mernek bemenni. A telep közvetlenül a Terrorelhárítási Központ (TEK) és a Készenléti Rendőrség komplexuma mellett áll – legutóbb a TEK-nek csak a szomszédba kellett átugrania két, Münchenből lopott műkincs lefoglalásához. Eddig ez egy elszeparált, rettegett környék volt, ám – mivel már a drogterjesztők sem mernek a Hős utca X. kerületi részére bemenni
a villamosmegálló környékére rendelik ki ügyfeleiket, és így vált rettegett városrésszé a tágabb környék” – nyilatkozta a Magyar Időknek egy, a környék problémáit ismerő helybéli.
A kőbányai önkormányzat évek óta küzd, hogy a Hős utcai társasházak ügyében tiszta jogi helyzetet teremtsen és segítsen az itt élő, nehéz sorba került, de magukért tenni akaró emberek problémáján” – nyilatkozta a Magyar Időknek Kovács Róbert.
Szocialista örökség – Az egész városnak
Kőbánya fideszes polgármestere szerint azzal az ott élők is legalább egy évtizede tisztában vannak, hogy az épületek műszaki állapota miatt hosszú távon nincs más megoldás, mint a háztömbök szanálása, de az önkormányzat keze több ok miatt is meg van kötve.
A problémát a kerület a korábbi szocialista városvezetéstől örökölte, amely a Hős utca 15/A és 15/B társasházakban lévő, összesen 300 lakás mintegy felét eladta, illetve részben határozatlan idejű bérleti szerződéseket kötött az önkormányzati tulajdonban maradt ingatlanokra.
Ezzel az elődeink olyan bonyolult jogi helyzetet teremtettek, amelynek a rendbetétele még hosszú-hosszú éveket vesz igénybe – hacsak nem kapunk rendkívüli segítséget a fővárostól, esetleg a kormánytól, mert nemcsak Kőbányának, hanem egész Budapestnek komoly gondot okoz az itteni probléma. Kis túlzással minden lakó helyzetét egyedileg kell kezelnünk, és a bajt tetézi, hogy a korábbi városvezetés a kerület több pontjáról ide költöztette a problémásabb családokat is, szegregátumot hozva létre a Hős utcai tömbben” – fogalmazott Kovács Róbert.
Mint mondta, a magánkézbe adott lakások okozzák a legtöbb gondot: egy részüket a pokoli körülmények miatt a tulajdonosok elhagyták, bennük illegális lakásfoglalók élnek, de az sem ritka, hogy az ingatlan elhagyására kényszerítették a tulajdonost.
Sokan nem fizetik a közös költséget és a közműdíjakat – a tartozásuk eléri a 200 millió forintot. Azt a pénzt, amit a tulajdoni része után az önkormányzat és 20-30 magántulajdonos havonta befizet a társasház számlájára, azonnal inkasszózzák a tartozások miatt. Ezért nincs már sem szemétszállítás, sem közvilágítás az ingatlanon” – sorolta a problémákat Kovács Róbert.
A Hős utcában a szanálás gyakorlatilag öt éve megkezdődött azzal, hogy folyamatosan ürítjük ki azokat az önkormányzati bérleményeket, ahol ezt a szerződések lehetővé teszik, és ezeket a lakásokat lefalazzuk” – emlékeztetett a polgármester.
A rendezés meghaladja a kerület anyagi lehetőségeit
Az ingatlantulajdonosok kivásárlása, a tulajdonba adott lakások kisajátítása, a közműtartozások rendezése, a területen felhalmozott 5-600 köbméter szemét eltakarítása és a részleges talajcsere, a házak elbontása az önkormányzat számításai szerint elérné a 2,25 milliárd forintot. Ez jóval meghaladja a kerület anyagi lehetőségeit, ráadásul a két Hős utcai telekingatlan nem fedezné ezeket a költségeket.
Amíg erre forrás nem lesz, addig az önkormányzat igyekszik olyan helyzetet fenntartani, ami némiképp élhetőbbé teszi a Hős utca tágabb környezetét” – hangsúlyozta Kovács Róbert, aki szerint a közvilágítás helyreállításával, térfigyelő kamerák kihelyezésével, illetve az állandó rendőri jelenléttel is javítani próbálnak a terület közbiztonságán.
Kőbánya polgármestere megjegyezte: az önkormányzat az elmúlt években sikeresen számolt fel több, a Hős utcaihoz hasonló, problémás zónát; legutóbb a Noszlopy utcai, 50 lakásos telepet. Igaz, ott az érintett ingatlanok mind kerületi tulajdonban voltak.
Az önkormányzat mintegy 2600 bérlakást tart fenn Kőbányán – ez budapesti viszonylatban az egyik legmagasabb szám –, és évente több 100 millió forintot fordít ennek az ingatlanállománynak a korszerűsítésére. A szanálásra ítélt területekről ezekbe a lakásokba tudja költöztetni a kerület azokat a bérlőket, akik korábban is rendesen fizettek, és rendben tartották a rájuk bízott ingatlant. Kovács Róbert hozzátette:
Kőbánya minden pályázati lehetőséget kihasznál, hogy újabb forrásokat vonjon be a meglévő lakásállomány felújítására, illetve a Hős utcához hasonló területek megújítására.”
Magyar Idők; Fotó: Pivarnyik Balázs, origo.hu, Csudai Sándor
Facebook
Twitter
YouTube
RSS