Évek óta komoly pszichés betegséggel küzdött az a férfi, aki villamos elé lökött pénteken egy idős asszonyt a Margit híd budai hídfőjénél. Hosszú ideje a hatóságok látókörében volt, többször le is tartóztatták, mégis kezelés nélkül maradt. Amióta bezáratták az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetet (OPNI), több száz skizofrén került ki az orvosok felügyelete alól – írja a Magyar Nemzet.
Áron tettére nincs mentség, de szörnyű ez a társadalmi szervezetlenség is, ami hagyta idáig fajulni a dolgokat – írta a legnépszerűbb közösségi oldalon egy férfi, aki korábban évekig próbált segíteni a pénteken gyilkossá lett 40 éves A. Áronon. A jelenleg harminc napra előzetes letartóztatásba helyezett gyanúsítottat jól ismerő férfi szerint „10 éve ez az ember jogot végzett. Beszélt angolul, franciául, volt lakása. Körülbelül 7 éve fedél nélküli, s egy-két éve van, hogy komolyabban pszichiátriai problémák, magatartászavarok léptek fel nála. Most is csak egy napja, hogy kiengedték a pszichiátriai megfigyelésből, ahová a mentők vitték be az utcáról. (…) Áronnak tévképzetei vannak, mindig azt hiszi, hogy bántani fogják.”
Az illető Skrabski Fruzsina újságíró, dokumentumfilm-rendező bejegyzéséhez szólt hozzá, aki maga is jól ismerte a férfit. Skrabski szerint A. Áron a gimnáziumban a barátja volt, aztán lassan megőrült. Azt írta, mindenki próbált neki segíteni, de nem lehetett. Évek óta hajléktalanként élt, belekötött az emberekbe, többször volt börtönben. Az újságíró azt firtatta, miért nem lehet az ilyen embereket kezeltetni.
A gyilkosság apropóján ismét vita indult az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI) bezárásának körülményeiről. A lipótmezei intézményt 2007-ben zárta be a szocialista kormány. Az OPNI megszűnése után több száz ember is kieshetett az ellátórendszerből. A Magyar Pszichiátriai Társaság (MPT) elnökének tájékoztatása szerint egy évvel az OPNI bezárása után a taj-számok nyomon követése alapján maga a minisztérium hozta nyilvánosságra, hogy az intézményben kezelt skizofrének közül 87 beteg egy éve nem kapott gyógyszert, tehát ellátatlan maradt. Lehóczky Pál ugyanakkor hozzátette, más betegségcsoportra nem készült ilyen felmérés. – Amennyiben más betegeknél is hasonló mértékű volt az ellátásból való kiesés, az több száz embert jelenthetett – fogalmazott.
A combinós tragédia után máris az OPNI kinyitását követelik – írja az Origo. Bár az egészségügyi kormányzat még nem reagált az igényre, Gaszner Péter professzor, az intézmény volt osztályvezető főorvosa szerint az OPNI újranyitása csak “ábrándkép”.
Sok beteg halálát jelentette az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI) bezárása, mondta az Origónak Gaszner Péter, az intézmény egykori osztályvezető főorvosa. A professzor egy 140 ágyas osztályt vezetett, országosan közel tízezer beteget tudtak ellátni, de a számokon túl a legfontosabb az volt, hogy a valahova tartozás érzését tudták biztosítani a betegeknek, ami az OPNI bezárásával megszűnt. Persze újra lehetne nyitni az OPNI-t, ennek költségét Gaszner Péter 50 milliárd forintra becsülte, és lehetnének Magyarországon is – Angliához hasonlóan – úgynevezett magas biztonságú osztályok – de ezek nálunk még csak szervezés alatt állnak.
Mint a pestisrácok.hu megírta, pénteken a 4-6-os villamos Margit híd Budai hídfő megállójánál a 41 éves A. Áron Gergely megrúgott egy ott várakozó idős hölgyet, aki ennek következtében a járműszerelvény elé esett. Az idős asszony olyan súlyos sérüléseket szenvedett, hogy a helyszínen életét vesztette.
„Véletlen volt, bűnös vagyok, de csak gondatlanságból” – mondta a combinós gyilkos. A hajléktalan, jogász végzettségű férfit vasárnap vitték előzetes letartóztatásra a bíróságra.
Magyar Nemzet / origo / fotó: Blikk
Facebook
Twitter
YouTube
RSS