Csizmadia Ervin, a Méltányosság politikaelemző központ vezetője, a Magyar Nemzetnek adott interjújában beszélt a magyar politikatörténetről, amely megmutatja, hogy azok a pártok képesek sikeresek lenni, amelyek rendszeresen meghatározzák viszonyukat az ország történelmi kérdéseihez, amelyet a Fidesz sikeresen fel tudott ismerni, ellenben az ellenzékkel, akiket harmatgyengének és káosszerűnek tart az elemző.
A történelem fortélya – A magyar demokrácia az átmenettől napjainkig című legújabb kiadványa kapcsán ismertette Csizmadia, a Fidesztől nem szokatlan a történelmi személyiségekre való hivatkozás kormányzásuk során, amely számukr abszolút egy sikerhez vezető út. Ezt a feltevését arra alapozta, hogy a politikatörténet során csak azok a pártok bizonyultak sikeresnek, amelyeknek meghatározó kapcsolatuk volt a történelemmel, összeköthetők voltak egy markáns identitással. Az elemző szerint a Fidesz anno eldöntötte, hogy nagy párt lesz, mára már pedig a „legabsztraktabb” pártból a „legkonkrétabb” párttá váltak társadalmi kötődés szempontjából, amellyel az ellenzék jelenleg sem nem tud mit kezdeni.
Csizmadia Ervin ismertette, bár régebben az MSZP is szerette volna a világháborúk előtti szociáldemokrata mozgalmak örököseként feltüntetni magát, ahhoz hogy ismét nagy párttá válhasson változtatnia kellene a stratégiáján.
Az MSZP-nek az az egyik legnagyobb gondja, hogy a Fidesz mindent eltanult tőle, amit a 90-es években jól tudott, a mai ellenzék pedig semmit nem akar eltanulni a Fidesztől.
– mondta, ezalatt pedig a példának okáért a társadalomba való beágyazódást értette, vagy éppenséggel azt, hogyan kell gazdasági háttérországot kiépíteni.
Az interjú során kitértek az MSZP 2004-es kezdeti modernizáló szerepére az országban, amelyet Csizmadia váleménye szerint Gurcsány Ferenc tökéletesen felismert, milyen trendforduló zajlik a politikában a kétezres évek elején, ennek okán pedig egyedüli politikusává akart válni a baloldalnak, ezt azonban már nem bírta el az akkori politika. Szerinte most éppen ugyanez zajlik, csupán Botka László személyével, ám a sikertelenség szinte ismét garantált, már ha csak a „zavarjuk el Orbán Viktort” pártképző erő stratégiát vesszük figyelembe, nem fog működni sem most, sem pedig a jövőben.
Az ellenzék magyarországi helyzetére reflektálva a politikai elemző ismertette, nekik leginkább a 2018 utáni időkre kellene koncentrálniuk, de az sincs kizárva hogy 2022-ig sem fogják tudni összeszedni magukat. Jelen politikai mezőnyben ugyanis a következő zajlik: a Fidesz tesz valamit, amire az ellenzéki politikusok reagálnak, amely rendkívül nagy mértékben gyengíti a kritikát, így egyszerűen már lepereg az emberekről– mondja Csizmadia.
Kétségekkel áll ahhoz a felvetéshez, mi lett volna, hogyha a baloldal marad kormányon, elképzelése szerint a Fideszben egy nagyobb fokú erjedés ment volna végbe, ám az említett párt múltját tekintve, többek közt Orbán Viktornak köszönhetően mindig is képes volt és képes is lett volna egy politikai innovációra, bármilyen nehézkes, kilátástalan volt a helyzet. Ebből is kifolyólag Orbán Viktort európai szinten abszolút trenddiktáló politikusnak tartja, és ebben erős szerepet játszik az is, hogy a történelem során sem követtük a különböző trendeket, hanem formáltuk azokat. Orbán ugyanis többek között azt is felismerte, hogy a magyar társadalom bár masszívan Európa-párti, emellett egyszerre roppant érzékeny mindenre, ami szuverenitásukat korlátozná. Ezért mondhatja nagy bizalommal mindig a Fidesz, hogy „mi nem EU ellnesek, hanem EU-kritikusok vagyunk”. Csizmadia Ervin az interjú végén biztosította az olvasókat, Orbán Viktor kormányzása alatt nem fogja feladni a nemzeti szuverenitás gondolatát.
Forrás: Magyar Nemzet ; Vezető Kép: Magyar Nemzet
Facebook
Twitter
YouTube
RSS