Bár Kína hivatalosan nem támogatta Ukrajna lerohanását, de Peking el sem ítélte az orosz akciót, sőt, másodlagos csatornákon keresztül folyamatosan kiállt Oroszország mellett, az orosz hála pedig nem maradt el: Szergej Lavrov orosz külügyminiszter pénteken kijelentette, hogy országa támogatja Peking “Egy Kína” politikáját, vagyis azt az elvet, miszerint Tajvannak Kínához kell tartoznia.
Álláspontunk továbbra is változatlan: csak egyetlen Kína létezik
– szögezte le a tárcavezető újságírók előtt üzbegisztáni látogatásán, Taskentben. Hozzátette: Oroszországnak “nincs problémája” Kína szuverenitásának tiszteletben tartásával.
Tajvannal kapcsolatban Hszi Csin-ping kínai államfő csütörtökön figyelmeztette Joe Biden amerikai elnököt, hogy “aki a tűzzel játszik, megégeti magát”. Washington és Peking között az elmúlt időszakban kiéleződött a helyzet Tajvan miatt, miután Nancy Pelosi amerikai házelnök bejelentette, hogy augusztusban a szigetre látogat, ami diplomáciai nyelven nyílt amerikai támogatást jelent. Kína saját részeként tekint az 1949 óta független kormánnyal rendelkező Tajvanra. Peking korábban leszögezte: ha kell, erővel gondoskodik az újraegyesítésről.
Üzbegisztáni látogatásán Lavrov arról is beszélt, hogy hamarosan időpontot javasol arra a telefonbeszélgetésre, amelynek során megvitathatják Antony Blinken amerikai külügyminiszterrel egy esetleges amerikai–orosz fogolycsere részleteit.
Blinken szerdán elmondta: Washington komoly ajánlatot tett az Oroszországban fogva tartott Brittney Griner kosárlabda-játékos és Paul Whelan egykori tengerészgyalogos elengedése érdekében. Whelan kémkedés, Griner pedig kábítószer-birtoklás miatt került börtönbe. Egy névtelen forrás szerint az Egyesült Államok az illegális fegyverkereskedelemért elítélt Viktor But szabadságát ajánlhatja cserébe a két amerikai elengedéséért.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/Az orosz külügyminisztérium sajtószolgálata
Facebook hozzászólás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS