Az emésztőszervi betegségek, különösen a vastag- és végbél rosszindulatú elváltozásainak korai felismerése fontos népegészségügyi feladat, hiszen az időben felfedezett daganatos páciensek jó arányban, egyszerűbb műtéti beavatkozásokkal is gyógyíthatók. A frissen átadott miskolci gasztroenterológiai ellátóközpontot a megyei kórház saját forrásból építette ki azért, hogy rövidüljenek a várólisták és gyorsan, huszonegyedik századi körülmények között történjenek a sokszor életmentő jelentőségű szűrővizsgálatok és beavatkozások.
A hatszázhetvennégymillió forintos, zöldmezős beruházással a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórház területén új ellátóközpont épült. A modern szakrendelőkkel, műszerparkkal, orvosdiagnosztikai eszközökkel felszerelt frissen épült hatszázhetvenhat négyzetméteres új egységet már tavasszal szerették volna átadni, ám a világjárvány közbeszólt – derült ki a csütörtöki ünnepélyes átadón, amelyen Révész János főigazgató mellett Lombay Béla osztályvezető főorvos, Csöbör Katalin, a térség országgyűlési képviselője (Fidesz) és Bánné Gál Boglárka, a megyei közgyűlés elnöke mellett a kivitelező cég képviselője is részt vett.
Javítják az életminőséget, növelik az élettartamot
Az egészségügyi szakemberek az eseményen kifejtették: a fejlesztések legfontosabb célja, hogy az észak-magyarországi régióban javítsák az emésztőrendszeri panaszoktól szenvedő emberek életminőségét, és a rosszindulatú elváltozások korai diagnosztizálásával növeljék a rákos megbetegedésekkel küzdők élettartamát és gyógyulási esélyeit. Azt is hangsúlyozták, hogy a frissen átadott komplexumban sokkal modernebb, impozánsabb, kényelmesebb keretek között folytatódik a gyógyító munka.
Rövidülhetnek a várólisták
Révész János a PestiSrácok.hu érdeklődésére kifejtette, hogy a fejlesztéseket az intézmény saját forrásból állta. A főigazgató azt is elmondta, hogy az új létesítmény színvonala minden szempontból huszonegyedik századinak számít. A profi egészségügyi szakemberek gyógyító munkáját a legkorszerűbb berendezések segítik, a tágas, legalább száz ember befogadására alkalmas váró a betegek kényelmét és biztonságát szolgálja.
Túlzás nélkül kijelenthetjük, hogy Miskolcon az ország egyik legfejlettebb, legszínvonalasabb gasztroenterológiai ellátását biztosítjuk a térség betegeinek, a fejlesztések eredményeként növeltük a kapacitásainkat, ennek köszönhetően pedig rövidülhetnek a várólisták. Arra is különösen büszkék vagyunk, hogy ezt a nagy volumenű beruházást önerőből sikerült megvalósítanunk.
– hangsúlyozta az intézményvezető.
Felerősödött az egészségvédelem
Csöbör Katalin, a térség fideszes országgyűlése arról beszélt, hogy az utóbbi hónapokban a világjárvány hatására sokan sokkal tudatosabb életmódot folytatnak az emberek, jobban vigyáznak saját magukra és szeretteikre, felerősödött az egészségvédelem szerepe.
Hatalmas eredmény, hogy ezt a magas színvonalú ellátást ilyen kellemes, modern, méltó keretek között kapják meg a térségben élők. A tudatos életmód és a megelőzést szolgáló szűrések kiemelten fontosak
– hangsúlyozta a képviselő, aki méltatta az intézményt, amely ilyen komoly fejlesztést vitt végbe.
Az intézmény által kiadott szakmai anyagból kiderült, hogy az emésztőszervi betegségek, ezen belül is a vastag- és végbél rosszindulatú megbetegedéseinek korai felismerése fontos népegészségügyi feladat, mivel az időben felfedezett daganatos páciensek jó arányban, egyszerűbb műtéti beavatkozásokkal is gyógyíthatók. A szűrések folyamán a rákmegelőző állapotok felismerése, a rosszindulatúan elfajulni hajlamos polypok eltávolítása nagymértékben javítani tudja a megbetegedési, halálozási statisztikákat, emellett a gyomor, hasnyálmirigy és egyéb emésztőszervek kórképeinek felismerése is komoly fejlődésen ment át. A gyulladásos bélbetegségek biológiai kezelése, az idült vírusos májgyulladásban szenvedő páciensek gyors, szakszerű ellátása már rutinszerű gyakorlat, ehhez támogatólag járul hozzá a nagy értékű beruházás, amelynek eredményeként a megyei központi kórház gasztroenterológiai profilú szakrendelései új, jól felszerelt műszerparkú és huszonegyedik századi technológiával rendelkező épületbe költözhettek. A járó- és fekvőbetegek ellátása már az új épületben folytatódik, amelynek kialakításánál figyelembe vették a könnyű megközelíthetőséget, a korszerű betegirányító rendszert, a beavatkozások utáni megfigyelési lehetőséget is. A fejlesztések eredményeként bővíthető lesz a népegészségügyi szűrésre kerülő páciensek köre és lerövidíthető a vastagbél vizsgálatra vonatkozó várakozási idő is.
Vezető kép: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS