A Budapesti VI. és VII. Kerületi Ügyészség fellebbezést nyújtott be a Hableány-ügytől elkülönített, segítségnyújtás elmulasztása miatt indított eljárásban, mert a balesetet okozó szállodahajót követő hajó kapitányának bűnügyi felügyeletét a bíróság meghosszabbította ugyan, azonban nem az indítványnak megfelelően.
A Hableánnyal ütköző szállodahajót követő hajó ukrán kapitányát a Budapesti Rendőr-főkapitányság gyanúsítottként hallgatta ki harmincöt rendbeli segítségnyújtás elmulasztása vétségének megalapozott gyanúja miatt. A Budapesti VI. és VII. Kerületi Ügyészség egy évvel ezelőtt indítványt tett a nyomozási bíróhoz a kapitány bűnügyi felügyeletének elrendelésére az eljárásban való jelenlétének biztosítása céljából. A bíróság a bűnügyi felügyeletet elrendelte és azóta meg is hosszabbította azzal, hogy havonta egyszer jelentkeznie kell a gyanúsítottnak a rendőrségen. A világjárvány miatt a gyanúsított egyes jelentkezések alól szabályszerűen kimentette magát, azonban megállapítható, hogy nem szökött meg. A nyomozás folyamatban van, jogsegély útján több tanút kell még kihallgatni a tényállás tisztázása érdekében.
Az ügyészség indítványozta: a bíróság a 2021. január 30-ig meghosszabbított bűnügyi felügyelet további 4 hónappal hosszabbítsa meg változatlan feltételekkel, és utasítsa el a védőnek a bűnügyi felügyelet megszüntetésére irányuló indítványát. A bíróság a kényszerintézkedést – a védő indítványának elutasítása mellett – 3 hónappal, 2021. április 30-ig hosszabbított meg, és emellett nem személyes, hanem telefonos jelentkezési kötelezettséget írt elő a gyanúsítottnak.
A végzés ellen a kerületi ügyészség fellebbezést nyújtott be az alábbi indokokkal: a büntetőeljárási törvény szerint a bűnügyi felügyelet a terhelt szabad mozgáshoz és a lakóhely, illetve a tartózkodási hely szabad megválasztásához való jogát korlátozza. Az ügyészség álláspontja szerint csak olyan magatartási szabályt lehet előírni ennek a kényszerintézkedésnek a keretében, amely fizikailag korlátozza a terheltet a szabad mozgáshoz való jogában. A telefonos jelentkezés a mai, modern technika mellett már semmiféle fizikai korlátozásnak nem minősül, így a törvény által deklarált célnak nem felel meg. A kérdésben másodfokon a Fővárosi Törvényszék hozza majd meg a döntést.
Forrás: A Fővárosi Főügyészség sajtóközleménye; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS