Krakkóban ült össze pénteken a lengyel–ukrán államfői tanácsadó bizottság, hogy a feszültté vált kétoldalú kapcsolatokról tárgyaljon, miközben a hivatalos hangnem a pénteki kijevi parlamentben sem volt békülékeny.
Nem szabad elfelejteni, hogy ez az ország Ukrajna, az anyanyelve pedig az ukrán, amelyet Ukrajna minden állampolgárának tiszteletben kell tartania. Mi mint nagy, 45 milliós európai ország senkinek nem engedjük meg, hogy zsaroló hangnemben beszéljen velünk
– hangoztatta a képviselők előtt Volodimir Hrojszman kormányfő; igaz, éppen egy, a magyar kisebbség jogaival kapcsolatos korábbi nyilatkozatot taglalva. De a lengyeleknek ugyanúgy megvannak a sérelmeik, a vitatott ukrán oktatási törvény a lengyel kisebbséget is hátrányosan érinti. A mostani lengyel–ukrán feszültség viszont onnan ered a EurAsia Daily portál elemzése szerint hogy a szejm, a lengyel parlament elfogadott egy határozatot egy második világháborús emléknapról, az ukrán nacionalisták által legyilkolt lengyel áldozatoknak állítva emléket. Ezt Kijevben egy 2003-as, a kiengesztelődésről szóló közös állásfoglalás felrúgásaként értékelik. Az elemzés szerint a lengyelek egyre inkább terhesnek érzik az ukrajnai vendégmunkások jelenlétét is, mégpedig azzal párhuzamosan, ahogyan hazatér a Nyugat-Európában dolgozó lengyel munkaerő. Varsó csak 2016-ban 120 ezer állandó és 1,3 millió ideiglenes munkavállalási engedélyt adott ki ukránoknak.
Varsóban sérelmezik, hogy Kijev az ukrajnai lengyel tömegsírok feltárását akadályozó intézkedést hoz, az ukránok pedig azt, hogy Lengyelország „feketelistát” készít azokról az ukrán tisztségviselőkről, akiket lengyelellenesnek tart, és megtiltja nekik a beutazást. Az elsők között nyilvánították nemkívánatosnak Volodimir Vjatrovics ellentmondásos történészt, az Ukrán Nemzeti Emlékezet Intézetének vezetőjét. Witold Waszczykowski lengyel külügyminiszter szerint azok válnak nemkívánatossá Lengyelországban, akik nyilvános rendezvényeken az egykori galíciai SS egyenruhájában jelennek meg vagy akadályozzák az ukrajnai sírfeltárásokat.
magyaridok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS