Jól haladnak a téli felkészüléssel az uniós országok – írja a Magyar Nemzet, hozzátéve, Ukrajna adatai nem szívderítőek. Hazánk gáztározóinak töltöttsége 98 százalékon áll.
Megközelíti a 98 százalékot a magyar gáztárolók töltöttsége, ez derül ki az uniós gázipari összesítésekből – hívja fel a figyelmet a Magyar Nemzet, hozzátéve, az EU országai mind kilencven százalék feletti mutatót mondhatnak a magukénak. A portál kitér arra, előírás, hogy az uniós tagállamoknak november elsejére el kellett érniük a kilencvenszázalékos feltöltöttségi arányt, ugyanakkor nem minden tagállam rendelkezik saját tárolási kapacitással. A legnagyobb gázmennyiséggel Németország rendelkezik, a németeket Olaszország, Hollandia, Franciaország és Ausztria és Magyarország követi az előkelő sorban a maga 6,3 milliárd köbméteres kapacitásával. A portál kiemeli,
a hazánkban tárolt földgázkészlet több mint a másfélszerese a 2021-es évi lakossági fogyasztásnak.
Mint hozzáteszik, az adatokból az is kiderül, Magyarország már áprilisban hozzáfogott a múlt télen elhasznált készletek pótlásához, ennek köszönhetően az uniós előírásban szereplő kilencvenszázalékos szintet hazánk már augusztusban elérte. A cikkben arról is szólnak, az európai unió gáztározóiba érkező földgáz mintegy 41 százaléka cseppfolyós, vagyis LNG bír, eközben a mennyiség harminc százaléka származik az északi-tengerről, vagyis Norvégiából, keletről, így részben Oroszország felől 11 százalék érkezett, újabb tíz százalék pedig Észak-Afrikából került Európába. Az európai összesített adatokból kiderül, hogy bár Ukrajna nagy tárolókapacitással rendelkezik, a tél kezdetén a negyven százalékot sem éri el azok töltöttsége. Tavalyhoz képest idén igencsak megugrott az Európából Ukrajnában irányuló gázszállítások mennyisége:
a július eleje és szeptember vége közötti időszak minden egyes hetében százmillió köbméternél is több fűtőanyag áramlott Ukrajnába, a csúcs heti 264 millió köbméter volt. Az összesítés készítői ezzel kapcsolatban megjegyezték: az EU országaiból Ukrajnába irányuló bruttó földgázexport növekedhet, ha az uniós kereskedők többet használnak ki az ukrán gáztárolási potenciálból.
Forrás: magyarnemzet.hu; fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS