Nyilvánosságra hozták a hidegháború korszakából azokat a titkosítás alól feloldott dokumentumokat, amelyekből az derül ki, az Egyesült Államok mely ellenséges nagyvárosokra tervezett atombombát ledobni. Budapest és Tököl célpont volt.
A 800 oldalas dokumentum az eddigi legátfogóbb hidegháborús nukleáris lista, amelyet feloldottak a titkosítás alól. Az 1956-ban készült tanulmányt az amerikai Nemzetbiztonsági Archívum hozta nyilvánosságra december 22-én.
A Hadászati Légiparancsnokság (SAC) tanulmánya az atomfegyverek követelményéről 1959 címet viselő dokumentumban közel 1200 város, így Moszkva, Peking és Varsó neve szerepel, mint lehetséges nukleáris célpont. A lista egyebek mellett pontosan nevesíti is a célpontokat egy-egy városon belül. Ezek között lehetettek például konkrét katonai, ipari és beruházási létesítmények is.
Moszkva és Szentpétervár (akkori nevén Leningrád) szerepel a lista első és második helyén. Az orosz fővárosban például 179, míg a balti-tengeri kikötővárosban 145 konkrét helyet jelölnek meg. Mindkét városban prioritási célpontot jelentettek a katonai, azon belül is a szovjet légierő parancsnokságának főhadiszállásai, amelyeket az USA a kezdeti időkben termonukleáris fegyverekkel akart megsemmisíteni.
Több kelet-európai repülőtér is nukleáris célpont volt, de a legtöbb inkább a pszichológiai hadviselés részeként jelent meg, prioritásuk inkább csak szimbolikusnak számított.
Ennek ellenére a Budapest mellett üzemelő Tököl légitámaszpont így is a 125. helyen szerepel a listán. Ezt valószínűleg bombázták volna. A szovjet légierő két fehérorosz támaszpontja Akkoriban az USA-ban üdvözölték a 60 megatonnás atombomba (4 ezerszer nagyobb, mint amit Hirosimánál ledobtak) esetleges használatának szükségességét, mert úgy vélték, ezzel talán jelentős eredményt lehet elérni a szovjet blokk elleni küzdelemben.
Forrás:index.hu/atv.hu/ http://nsarchive.gwu.edu/
Fotó: http://nsarchive.gwu.edu/
Facebook
Twitter
YouTube
RSS