Donald Trump amerikai elnök szerdán telefonon beszélt a dél-koreai államfővel és közölte, hogy az Egyesült Államok kész a párbeszédre Észak-Koreával „a megfelelő időben, a megfelelő körülmények között”. Mun Dzse In egy sajtótájékoztatón szintén jelezte, nem zárkózik el egy csúcstalálkozó elől a phenjani vezetéssel.
Előzőleg a dél-koreai államfő hivatala arról számolt be, hogy Trump biztosította Szöult: amíg Dél- és Észak-Korea párbeszédet folytat egymással, nem indít katonai akciót a kommunista rezsimmel szemben. Azt is közölték, hogy Trump a dél-koreai Phjongcshangban február 9. és 25. között megrendezendő téli olimpiára Mike Pence alelnököt küldi egy amerikai delegáció élén. Trump a szöuli elnöki hivatal szerint üdvözölte a két Korea közötti párbeszéd újraindulását, s egyetértett Mun Dzse Innel abban, hogy e dialógus eredményeként Washington és Phenjan akár közvetlenül is tárgyalhat a Koreai-félsziget atomfegyver-menetesítéséről.
A Fehér Ház tájékoztatása szerint Mike Pence utazása során megáll majd Alaszkában, ahol megtekinti az interkontinentális ballisztikus rakéták ellen telepített rakétavédelmi rendszert, és látogatást tesz Japánban is. Az amerikai közszolgálati rádió (NPR) a Fehér Ház egyik, neve elhallgatását kérő munkatársát idézte, aki szerint Pence dél-koreai utazása egyértelmű üzenet az észak-koreai rezsim számára. Mun Dzse In nem zárkózott el egy csúcstalálkozó elől az észak-koreai rezsimmel azt követően, hogy a két ország előző nap két év szünet után újra felvette a hivatalos kapcsolatot egymással.
A megfelelő feltételek mellett és bizonyos mérföldkövek elérése után bármikor kész vagyok egy csúcstalálkozóra Phenjannal
– hangsúlyozta a dél-koreai államfő. A párbeszédpárti Mun újra kiállt a válság diplomáciai rendezése mellett. „Ez csak a kezdet” – mondta egy sajtótájékoztatón.
Tegnap az első fázist láthattunk, és úgy hiszem, hogy ígéretes kezdet volt. Következő feladatunk az lesz, hogy rábírjuk Észak-Koreát, vegyen részt az atomfegyver-mentesítésről szóló tárgyalásokon
– tette hozzá.
Li Nak Jon dél-koreai kormányfő hatalmas, 400-500 fős delegációt vár Észak-Koreából a phjongcshangi sporteseményre.
Őszintén reméljünk, hogy miként az 1988-as olimpiai játékok hozzájárultak a hidegháború végéhez, úgy járulnak hozzá a phjongcshangi téli játékok a jelenlegi helyzet javulásához és a világbékéhez a kockázatok csökkentésével
– mondta.
A dél-koreai védelmi minisztérium pedig arról tájékoztatott, hogy próbaüzemben helyreállították az összeköttetést a két Korea között az úgynevezett katonai „forródróton” át, és nem volt üzemzavar.
Az érintkezési próba öt percen át tartott… nem voltak hibajelzések. A hadsereg folytatja a műszaki munkát a közvetlen összeköttetésen, amelyet közel két éve nem használtak.”
Dél-Korea hosszú ideje igyekezett helyreállítani a „forródrótos” kapcsolatot az Északkal, de az mereven elzárkózott előle. A helyzet a felek keddi, magas szintű találkozóján változott meg, amikor a két ország megállapodott az összeköttetés helyreállításáról.
Észak- és Dél-Korea jogi szempontból továbbra is háborúban áll egymással, mert az 1950-53-as konfliktus fegyverszüneti megállapodással és nem békeegyezménnyel ért véget. Azóta mindössze két csúcstalálkozót tartottak a felek 2000-ben és 2007-ben.
Forrás: MTI; fotó: koreaherald.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS