Éveken keresztül bujkált Afganisztán zord hegyvidékén a vasárnap Kabulban likvidált Ajmán az-Zaváhíri, az al-Káida terrorszervezet vezetője, aki életének utolsó hónapjait az afgán főváros egyik elegáns, kifejezetten biztonságosnak számító negyedében töltötte, a tálib mozgalom több vezető tisztségviselőjének közeli szomszédságában.
A tálibok az Egyesült Államokkal 2020-ban aláírt dohai megállapodásban azt ígérték, hogy nem adnak menedéket az al-Káida tagjainak az ország területén. Csaknem egy évvel az amerikai csapatok kaotikus kivonulása után felmerül a kérdés, hogy milyen szerepe volt a tálib vezetésnek abban, hogy a 2001. szeptemberi, csaknem 3000 halálos áldozattal járó egyesült államokbeli terrortámadások egyik fő szervezőjének tartott Zaváhíri menedékre lelt Afganisztánban. Amerikai drónról kilőtt Hellfire rakéták végeztek a 71 éves terrorista vezetővel, amikor vasárnap reggel kilépett egy két- vagy háromemeletesnek tűnő, fákkal és szögesdrót kerítéssel körülvett kabuli ház erkélyére.
A Serpúr nevű városrészben jellemzően tágas, kertes házak vannak, helyenként úszómedencével, és néhány kilométerre van az Egyesült Államok és több más NATO-ország nagykövetsége. Korábban Hamid Karzai és Asraf Gáni volt afgán elnök, illetve Afganisztánban aktív nemzetközi segélyszervezetek tisztségviselői is építtettek arrafelé maguknak házat, manapság pedig több tálib vezető lakik ott a családjával – mondta el egy kabuli rendőrségi tisztségviselő. Amerikai források szerint Washington több alkalommal is megbizonyosodott arról, hogy Zaváhíri és családja – a felesége, a lánya és az unokái – abban a bizonyos kabuli házban tartózkodnak. Az amerikai hatóságok azt észlelték, hogy Zaváhíri nem hagyja el a házat, és többször is azonosították őt azon az erkélyen, ahol aztán a végső csapást mérték rá. Egy környéken lakó nő a Reuters hírügynökségnek elmesélte, hogy a házuk óvóhelyére siettek, amikor hallották a robbanást vasárnap. Később a háza tetejéről szétnézve nem tapasztalt a környéken semmiféle felfordulást vagy mozgolódást, ezért feltételezte, hogy ismét valamilyen rakétacsapás történhetett, ami nem ritka esemény az afgán fővárosban.
A Reuters értesülése szerint Zaváhíri néhány hónappal a tavaly augusztusi tálib hatalomátvétel után költözött “nagyon biztonságos helyre” Kabulban. Korábban – 2001 után – jellemzően a Hilmend tartománybeli hegyekben élt. Ugyan igyekezett kerülni a feltűnést, mégis több alkalommal átlépett pakisztáni területre is – állította a névtelenül nyilatkozó magas rangú tálib vezető. 2006 januárjában a CIA légicsapást mért egy falura Bádzsaúr pakisztáni törzsi régióban, abban a hitben, hogy Zaváhíri épp ott tartózkodik. A támadásban legalább tizennyolc falusi meghalt, de a terrorista vezetőt nem sikerült likvidálni. Zaváhíri azt követően lett az al-Kaida vezetője, hogy amerikai különleges egységek 2011-ben végeztek a szervezet korábbi irányítójával, Oszáma bin Ládennel pakisztáni rejtekhelyén.
Az AP amerikai hírügynökség washingtoni hírszerzési forrásokból úgy értesült, hogy Zaváhírit Szirádzsuddín Hakkáni tálib vezető egyik közeli munkatársának házában ölték meg. A Hakkáni-hálózat a Hakkáni családhoz köthető iszlamista lázadó csoport, az 1980-as években a szovjet erőkkel, az utóbbi húsz évben pedig az amerikai, illetve NATO-vezetésű csapatokkal és az előző afgán kormánnyal szemben harcoltak. Szirádzsuddín Hakkáni 2016 óta a tálib mozgalom helyettes vezetője, tavaly augusztus óta pedig belügyminiszter. Fejére a washingtoni kormány 10 millió dolláros vérdíjat tűzött ki. A hírek szerint azonban a kelet-afganisztáni Hoszt tartományból származó Hakkáni-hálózatnak többekkel nézeteltérése van a tálib vezetésen belül, elsősorban a déli Hilmend és Kandahár tartománybeli tagokkal. Jerome Drevon, az International Crisis Group vezető elemzője elmondta, hogy a tálib mozgalmon belül általános a hatalmi harc amiatt, hogy ki milyen pozíciót kapjon, illetve hogyan viszonyuljanak a nemzetközi közösséghez, ezért nem is lenne meglepő, ha kiderülne: valóban a Hakkáni-hálózathoz köthető házban élt Ajmán az-Zaváhíri.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/AP/Mazhar Ali Hán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS