Az útlevél csak a legkisebb kényelmetlenség lesz a Brexit folyamatainak lezárulta után. Elemzők arra figyelmeztetnek, duplájára emelkedhet a tandíj az Egyesült-Királyságban tanulóknak, és diákhitelt sem vehetnek majd fel. Ha az unióval való szakítás megviseli a brit gazdaságot, az éppen azokon a területeken érintheti az angol munkaerőpiacot – például a vendéglátás – ahol sok magyar dolgozik. Egyes felmérések szerint jelenleg 300 ezer magyar vállal valamilyen munkát az egyesült királyágban, s bár már a Brexit támogatói is óvatosabban fogalmaznak, még mindig kérdéses azok sorsa, akik kevesebb mint öt éve dolgoznak Angliában.
Duplájára nőhet a tandíj és nem jár majd a diákhitel
Az Origo.hu arról ír, az egyik legfontosabb kérdés a kint tanuló diákok jövője. Jelenleg minden uniós állampolgárra ugyanolyan felvételi, tanulmányi és pénzügyi feltételek vonatkoznak, mint a brit diákokra. Ugyanannyi tandíjat fizetnek, azonos feltételek mellet igényelhetnek diákhitelt, és az egészségbiztosítás is ingyenes. Jelenleg 125 ezer nem brit uniós állampolgár tanul az Egyesült Királyágban, köztük kétezer magyar diák.
A két éves kilépési folyamat feltételezhetően nem érinti azokat, akik már megkezdték tanulmányaikat, ugyanakkor kérdéses, mi lesz a később beiratkozókkal. A legrosszabb forgatókönyv az, hogy a kilépés után minden, EU-ból érkező diákra ugyanazok a szabályok fognak vonatkozni, mint bármely, EU-n kívüli országból érkezőre. Ez azt jelentené, hogy a tandíj egységesen 9 ezer font lenne, ami nagyjából a duplája a jelenlegi – britekre és EU-s állampolgárokra vonatkozó – átlagtandíjnak. Ezenkívül pedig egyáltalán nem vehetnék fel a brit diákhitelt, és az egészségbiztosítást is fizetniük kellene a magas tandíjon felül.
Bajban lehetnek a munkavállalók, ha kevesebb mint öt éve dolgoznak az angoloknak
Portálunk korábban a magyar munkavállalók helyzetével is foglalkozott a brexittel kapcsolatban. Kovács István, az Alapjogokért Központ stratégiai igazgatója portálunknak kifejtette, rengeteg magyar dolgozik az Egyesült Királyság területén. Jelenleg nem tudja senki megmondani, és egy nagyon nagy bizonytalanságot eredményez az, hogy mi lenne az Ő sorsuk. Hozzátette, öt év után már állampolgárságot lehet kapni Nagy-Britanniában. Őket valószínűleg nem érintené nagyon rosszul a brexit, mert legrosszabb esetben állampolgárságot kérnének. Viszont azok, akik nincsenek kint ilyen régóta, függő helyzetbe kerülnének.
Az EU-ból való kilépésről szóló tárgyalásoktól függne, hogy milyen helyzetbe kerülnek a kevesebb mint öt éve Angliában élő magyarok sorsa.
A Brexit-et követő gazdasági visszaesés érzékenyen érintheti a munkaerőpiacot
Az Index.hu összefoglalójában arról ír, ha a brexit miatt megszorítások következnének be, az komolyan kihatna például a vendéglátásra is, ahol sok magyar dolgozik. Ezen felül a munkavállalás feltételei is szigorodhatnak, hiszen a brexit mellett érvelők éppen azt szerették volna, hogy a külföldiek ne vegyék el az angolok munkáját.
Máris visszakoztak a kilépéspártiak
Az euronews.com elemzése szerint a hivatalos adatok szerint 96 ezer magyar dolgozik az Egyesült Királyságban, ugyanakkor egyes becslések 300 ezrre teszik ezt a számot. Ezek a magyarok – mint uniós állampolgárok – eddig alanyi jogon, vízum és bármiféle megkötés nélkül élhettek az unión belüli szabad letelepedéssel és munkavállalással. A portálnak nyilatkozó Boros Tamás, a Policy Solutions elemző intézet stratégiai igazgatója szerint már az látszik, hogy még az igazán eltökélt kilépéspártiak, mint Nigel Farage és a UKIP is visszavett az eddigi retorikájából. Már nem teljes elszakadásról, hanem szabadkereskedelmi tárgyalásokról beszélnek. Az elemző arra következtet, hogy a munkavállalás területén sem következik be teljes szakítás, 2018 után inkább az új munkavállalók lehetőségei szűkülnek be.
A magyarok többsége végzettségénél alacsonyabb munkát végez
Bár nem feltételezhető, hogy Anglia egyik pillanatról a másikra hazaküldené a munkavállalókat, aki maradni szeretne, annak vízumra lesz szüksége, amit a jelenlegi szabályok szerint csak a munkaerőhiánnyal küzdő szektorokban dolgozók, a fix állásajánlatra érkezők és a felsőfokú végzettséget megkövetelő, évi legalább 20 800 fontot kereső munkavállalók kaphatnak meg. A Nagy-Britanniában dolgozó uniós munkavállalók háromnegyede nem felel meg ezeknek a kritériumoknak. A magyarok nagy többsége egy oxfordi elemzés szerint ennél az összegnél kevesebbet keres, végzettségénél pedig alacsonyabb szintű munkát végez.
Mivel az Egyesült-Királyság eddig is csak korlátozottan alkalmazta az EU-n belüli szabad mozgást szavatoló schengeni egyezményt, ezért turistaként valószínűleg útlevélre lesz szükségünk
Forrás: origo.hu/euronews.com/index.hu/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS