A koronavírus-világjárvány és az ukrajnai háború által megtépázott globális ellátási láncok helyreállítását követelte Narendra Modi indiai miniszterelnök a Sanghaji Együttműködési Szervezet (SCO) szamarkandi csúcstalálkozóján pénteken. Az Európából nézve talán kisebb fajsúlyúnak látszó találkozón a világ népességének 40 százaléka képviseltette magát. Összahasonlításként: az Európai Unió a világ népességének 5,6 százalékát teszi ki.
Az indiai kormányfő rámutatott arra, hogy az ellátási láncok zavarai miatt fellépett példátlan energia- és élelmiszerválság miatt az SCO-nak megbízható, rugalmas és változatos ellátási láncokat kell létrehoznia az eurázsiai térségben.
Eközben Vlagyimir Putyin orosz elnök jelezte, hogy Oroszország az európai kikötőkben rekedt több mint 300 ezer tonna műtrágyát ingyen a fejlődő világ rendelkezésére bocsátja, ha Európa tovább enyhít az orosz exportra kivetett szankciókon. Az orosz műtrágyára kiszabott szankciók feloldása a fekete-tengeri gabonaexport újraindításáról szóló, július 22-én kötött megállapodás része volt. Putyin elmondása szerint azonban Moszkva továbbra sem tudja eladni a műtrágyát, mert az Európai Unió, önző módon, csak részben függesztette fel a büntetőintézkedéseket, és csak a saját tagállamai számára tette elérhetővé az orosz műtrágyát.
Mi a helyzet a fejlődő világgal és a világ legszegényebb országaival?
– tette fel a kérdést az orosz elnök. Putyin emellett szorgalmazta, hogy az SCO tagjai rendezzenek nagyobb sporteseményeket. A szervezet munkájában megfigyelőként részt vevő Fehéroroszország vezetője, Aljakszandr Lukasenka támogatta az ötletet, és jelezte: 2024-ben egy nyári, 2026-ban pedig egy téli rendezvényt lehetne szervezni, a párizsi nyári, illetve a milánói téli olimpiával egyidőben.
Hszi Csin-ping az együttműködés, benne a biztonsági együttműködés elmélyítésére szólította fel az SCO tagjait.
Szükség van rá, hogy a tagállamok tiszteletben tartsák egymás érdekeit és választott fejlődési útvonalát
– mondta a kínai államfő, egyúttal egyenlő bánásmódot követelve minden ország számára, aláhúzva, hogy a nagyok és erősek nem zaklathatják a kicsiket és gyengéket. Arra kérte a jelen lévő országok képviselőit, hogy együttes erővel álljanak ellen a külső befolyásolási kísérleteknek és a területükön lázadást szító próbálkozásoknak.
A 2001-ben alapított eurázsiai biztonsági, gazdasági és politikai szervezet tagja Kína mellett India, Pakisztán, Kazahsztán, Kirgizisztán, Tádzsikisztán, Üzbegisztán és Oroszország. Munkájában megfigyelőként vesz részt Fehéroroszország, Afganisztán, Mongólia és mindeddig Irán. A Sanghaji Együttműködési Szervezet célja a béke, a biztonság és a stabilitás fenntartása az eurázsiai térségben. Az együttműködés súlypontjai közé tartozik egyebek között a biztonságpolitika és a terrorizmus elleni harc.
Forrás: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS