Előrehozott választások következhetnek, vagy új koalíciós partnereket kell keresnie Andrej Babis cseh miniszterelnöknek, miután a szociáldemokratákkal (CSSD) folytatott kormányalakítási tárgyalások összeomlottak – írja a Magyar Idők.
Csehországnak a fél évvel ezelőtt, október végén megtartott parlamenti választások óta nincs új kormánya, a győztes jobbközép-liberális ANO mozgalom ugyanis 78 mandátumot szerzett a 200 fős parlamentben, a kisebbségi kormányzásra tett korábbi kísérletét azonban a prágai alsóház januárban leszavazta. A soron következő kísérlet a 15 mandátummal rendelkező szociáldemokratákkal alkotott koalíció lett volna a szintén 15 képviselői helyet birtokló kommunisták külső támogatásával. Hírügynökségi beszámolók szerint azonban a pozíciók és a minisztériumok elosztásán akadtak el a megbeszélések.
A CSSD először is azt követelte, hogy Andrej Babis valaki más javára mondjon le a miniszterelnöki székről, a 63 éves politikus-üzletember ellen ugyanis büntetőjogi eljárás zajlik egy korábbi korrupciógyanús ügy miatt. A szociáldemokraták megelégedtek volna azzal is, ha Babis marad, de a belügyminiszteri tárcáról lemond a CSSD javára, hogy a rendőrség munkáját még véletlenül se befolyásolhassa. Jan Hamácek, a szociáldemokraták vezetője tegnap bejelentette, a kormányalakítási tárgyalások összeomlása után pártja ellenzékben marad. Elemzők szerint előrehozott választások következhetnek, amelyek kiírásához a képviselők háromötödének a jóváhagyása kellene.
Kérdés, hogy az alsóház meg tud-e egyezni az új választásokról, tekintve, hogy mennyire megosztott a parlament, és hogy a legtöbb pártnak nem járna előnyökkel”
– nyilatkozta a Bloomberg hírügynökségnek Lubomír Kopecek politológus. A legfrissebb felmérések szerint a választások óta valóban változatlanok a politikai erőviszonyok, ismételten a szavazatok 30 százalékára számíthatna az ANO. Az előállt helyzet után a kommunisták és az euroszkeptikus, iszlámellenes pártként számon tartott, 22 mandátummal rendelkező Szabadság és Közvetlen Demokrácia (SPD) merült fel lehetséges koalíciós partnerként. Bár maga Babis sem ért egyet az Európai Unió migrációs kvótájával, illetve Brüsszelnek a belpolitikába való beavatkozásával, pártján belül sokan ellenzik az SPD-vel való együttműködést.
Ezt nehezen tudná megmagyarázni az európai partnereknek, hiszen Babis liberálisként adja elő magát. Más együttműködni a szélsőségesekkel a parlamentben, s egészen más az egész kormányba vetett bizalmat rájuk alapozni”
– olvasható a Hospodárské noviny napilap véleménycikkében.
Forrás: Magyar Idők; Vezető kép: Kitekintő
Facebook
Twitter
YouTube
RSS