A zenészvilág is megsínyli a koronavírus-járványt: elmarad a koncertek és egyéb fellépések többsége, és így sokak megélhetése veszélybe került. Ezért több jogdíjkezelő is rendkívüli szociális támogatásokat hirdetett meg előadóknak és zenészeknek. Az EJI, azaz az Előadóművészi Jogvédő Iroda és az Artisjus támogatottakról szóló listáján találni olyanokat, akik minden jel szerint biztosan nincsenek rászorulva az alamizsnára, ugyanis befutottak és a jogdíjakból ők kasszírozzák a legtöbbet. Ez pedig több zenésztársuknál kiverte a biztosítékot, és a közösségi oldalakon üzengetnek egymásnak erkölcsről, morálról és kollegialitásról.
Az EJI több, mint egy hónapja hirdette meg pályázatát, amiben a zenészeknek akartak segíteni. Kikötötték, hogy a pályázóknak legalább négy olyan előadást kell megnevezniük, amelyek a járvány miatti korlátozások következtében maradtak el. A beérkezett pályázatokat végül az EJI elnöksége bírálta el objektív szempontok alapján. Az igényelt összegek az Index szerint 70 és 120 ezer forint között mozogtak. A teljesség igénye nélkül a legismertebb nevek között van például Falusi Mariann, MC Hawer, Pokorny Lia, Rekop György, Győzike, Kálloy Molnár Péter, Laár András, LL Junior, Xantus Barbara és R. Kárpáti Péter.
Az EJI mellett az Artisjus is biztosított támogatást az anyagi problémákba került művészeknek: itt egységesen bruttó 160 ezer forintot lehetett igényelni. A szerzői jogokkal foglalkozó szervezet kikötötte, hogy a rendkívüli pályázati felhívás kizárólag a könnyűzenei szerzőknek szól, akik jelentős bevételkiesést szenvednek el a koronavírus miatt például, de nem kizárólag az elmaradó fellépéseik okán. Az Artisjusnál is megjelentek a zenész-keselyűk, akik két marokkal mentek rá a segítségre: olyan befutott zenészek is kértek abból, mint Rizner Dénes (Deniz), Varga Líviusz (Quimby), Pély Barna, Náksi Attila, Mező Misi, Mester Tamás vagy Gerendás Péter. A portál észrevette, hogy Majka a privát Facebook-oldalán emiatt rettenetesen kiakadt, egy nem publikus posztban kritizálta az igénylők egy részét. Többek között azt írta, hogy az ő zenekarából is jelentkezett egy ember, de a pénzt aztán jótékony célra ajánlotta fel.
Vastag Tamás énekes az üggyel kapcsolatban korábban úgy fogalmazott, hogy jól gondolja meg mindenki, él-e a támogatással, mert olyanoktól vehetik el a helyet, akiknek valóban szüksége van bruttó 160 ezer forintra.
Az évek alatt sokat dolgoztam, és bár építkezés közben vagyok, és 2 kisgyermekes apuka… úgy érzem az építkezés várhat… mások élete nem… ezért NEM jelentkezem az állami támogatásra, mert nem akarom mástól elvenni a helyet. Beosztom a családommal, ami van… pedig nem sok… sőt!! Viszont rengeteg zenész/színész/táncos/technikus/stb. barátom van, akinek ennyi sincs. Ezért arra kérem minden barátomat/kollégámat… ha meg tudjuk oldani és nem vészhelyzet… segítsünk azzal a többieken, hogy nem vesszük el a helyet előlük
– írja. Természetesen könnyen lehet, hogy ezek az ismert, befutott emberek is annyira komoly anyagi gondokkal küzdenek, hogy szükségük van a megigényelhető 70-160 ezer forintos támogatásra. Mégis nehéz elhinni, hogy ez mindannyiukra kivétel nélkül igaz, például olyan előadókra, akik a jogdíjkifizetések listáján évek óta az első öt között szerepelnek, vagy akik néhány éve még aranyozott lakberendezési tárgyakkal villogtak a bulvárműsorokban – utal a portál a fent említett nevek közül egyértelműen Gáspár “Győzike” Győzőre.
Forrás: Index
Facebook
Twitter
YouTube
RSS