Börtöninterjút adott az Átlátszó.hu-nak Portik Tamás, akit az ügyészség több leszámolásos gyilkosság megrendelésével vádol. A cikkben persze mindent tagad a maffiózó és igyekszik az elmúlt 20 év vele kapcsolatos történéseit elbagatellizálni. A képlet egyszerű: minden mögött a belügyminiszter, Pintér Sándor áll. Ez annyiban persze igaz, hogy a 2010-es kormányváltás – de leginkább egy prominens titkosszolga 2009-es halála – hozta el a “baloldali bűnöző” vesztét.
SZENVEDI ZOLTÁN – PestiSrácok.hu
Hosszas hallgatás után hétfőn megszólalt Portik Tamás az Átlátszó.hu riporterének. Az Energol Rt. egykori vezetője az interjúban az Aranykéz utcai robbantás és a Fenyő-gyilkosság tárgyalásain már pedzegetett “botrányokat” bontogatta ki az őt faggató riporternek. Az interjú lényege, hogy mindent Pintér irányít, sőt, a józsefvárosi piac egykori bérlője, Pápa Marianne, akit Portik a barátjának és üzlettársának tart. Ezt persze az üzletasszony egy korábbi közleményében cáfolta. A kettejük kapcsolata az úgynevezett belvárosi ingatlanbotrány körül vetődött fel. Ebben felbukkan aztán Habonytól kezdve Pintérig mindenki, aki valaha megfordult az V. kerületben, a leggyönyörűbb azonban az interjú azon része, amikor az interjúalany a Laborc-Portik találkozóról beszél. A Gyurcsány-kormány kémfőnökével folytatott 2008-as találkozásokat Portik azzal bagatellizálja el, hogy ott semmiben nem állapodtak meg, sőt, valójában az egész Pintér Sándor csapdája volt (!), amibe ő naivan belesétált, a kezét pedig Pintér “embere”, Vajtó Lajos fogta. Mintha ezeken a találkozókon nem hangzott volna el, hogy Portik pénzt vitt baloldali politikusnak, és az ominózus felajánlkozás: “Én mindenben, mindenben, amit önök mondanak, én bármit, százötven százalékig elhatároztam, régóta ez (van- PS) a lelkemben, meg a szívem… Nem hiszem, hogy tudnak olyat kérni, amit ne tennék meg.” Aztán ott van az a mondat, amit a “véres szájú, meggyőződéses baloldali bűnöző” (copywrite by Vajtó Lajos) mondott a találkozó közös céljaként: “Nekünk az lenne a dolgunk, hogy erősítsük meg a Gyurcsány miniszterelnök urat a székében, vagy magában legalább az MSZP-t.” A cikkírót persze mindezek nem zavarják, inkább igyekszik bizonyítani, hogy Vajtónak valóban köze lehet Pintérhez, méghozzá azért, mert néhány rendezvényen együtt mutatkoztak, sőt, 2009-ben Pintér korábbi cégét bízta meg Vajtó a magyar sztártelivér, Overdose őrzésével. Az tény, hogy Vajtó a Laborc-Portik találkozón igencsak fényezte a jelenlegi belügyminisztert, aki szerinte remek szakember, jó férj és a “legnagyobb titkok tudója.” Ezeket a megállapításokat azonban Laborc Sándor sem vitatta, sőt egyetértett Vajtóval, mégsem tűnik úgy, hogy az egykori kémfőnök is Pintér “embere” lenne.
Tőkét gyűjtött az Energolnak
Az interjúban Portik az Energol Rt-ről is beszélt, amelynek állítása szerint csupán a marketing igazgatója volt, így az üzletekre nem látott rá (!), csupán tőkét gyűjtött a tevékenységhez. Az olajozáshoz pedig a parlament 1993-as elhíresült törvénye adta a lehetőséget. Ebben a törvényhozó egy joghézagot hagyott, amely lehetővé tette, hogy az olajbűnözők milliárdokat keressenek. Portik azt állította tehát, hogy a hatóságok együttműködésével olajoztak, amely évi 20-25 milliárd forintos forgalmat jelentett 1994-től. Az Energol ennek 20-30 százalékát tehette zsebre. “Hol a pénz maga szerint?”– kérdezte Portik a riportertől, majd megjegyzi: “Golyófogónak hívtam magunkat: mi ülünk ha baj van, ha még nagyobb, akkor minket lőnek szitává.” Arra viszont már nem reagált érdemben, mit keresett az Energol Rt-ben legalább három titkosszolga, sőt állítja, a társaság nem volt titkosszolgálati fedőcég, nyilván az is véletlen, hogy az rt. legnagyobb ügyfele, az ETL Rt. szocialista kötődésű cég volt. Így arra a kérdésre, hogy hol a pénz, könnyen válaszolni lehet.
Pajzsolt olajosok
A PestiSrácok.hu írta meg elsőként, hogy a Portik-ügy nem kifejezetten a leszámolások felderítéseként indult 2011-ben, hanem a nyomozó hatóság arra volt kíváncsi, Portik Tamásnak milyen titkosszolgálati kapcsolódásai voltak, amelynek a segítségével évtizedeken keresztül minden felelősségre vonást megúszhatott és bujkálása után úgy megerősödhetett, hogy félő volt: újra kezdődnek a 90-es évek leszámolássorozatai. Úgy tudjuk, kihallgatták az Energolhoz köthető titkosszolgákat, de azok nem akarták elárulni, miként szervezték be a bűnözőket a céghez. Annyit lehetett tudni, hogy a szálakat Stefán Géza vezérezredes, a Katonai Biztonsági Szolgálat 2009-ben elhunyt vezetője mozgatta annak idején. A legendás katonai elhárító haláláig pajzsolta az olajosokat, hiszen óriási hasznot hajtottak, de kinek is? Az Energol Rt-t 1994-ben alapították, akkor amikor a Fidesz törpepártként alig 8 százalékkal jutott be a parlamentbe. Tehát amikor Portik arra utal, hogy a hatalomnak ment az illegális olajozásból származó bevétel nagy része, mindenkinek a fantáziájára bízható, mely pártokra gondolt. Az Energol Rt. esete egyébként tökéletesen megegyezik az Együtt-Egymásért alapítvány sztorijával: mind a kettő titkosszolgálati módszerekkel elkövetett szocialista pártfinanszírozás, azzal a különbséggel, hogy az alapítvány esetében még a látszatra sem ügyeltek a titkosszolgálati elkövetők. Innentől kezdve pedig érthető, hogy Portik miért nyilatkozott úgy a Laborc-Portik találkozón, hogy amikor a szocialisták vannak hatalmon, akkor neki jó volt: „olaj, cigaretta, minden volt”.
Címlapfotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS