A Jobbik támogatja, a DK és az Együtt viszont markánsan ellenzi az államfő által október 2-ra kiírt kvótanépszavazást. A bajor miniszterelnök a baloldali ellenzéki pártokkal szemben nem látja veszélyben a magyar demokráciát.
A Jobbik a betelepítési kvóta elleni szavazásra buzdítja tagjait és szimpatizánsait – közölte Mirkóczki Ádám szóvivő, mondván pártja a kötelező betelepítési kvótát – csakúgy, mint „minden értelmetlen brüsszeli diktátumot” – kezdetektől fogva ellenez. Reményét fejezte ki, hogy végre a Fidesz is szakít azzal a gyakorlattal, hogy „amit Brüsszel kér tőlünk az szükségtelen, méltánytalan és igazságtalan, de teljesítjük”. A Jobbik fenntartja ugyanakkor, hogy ha az alaptörvényben rögzítenék a kvóta elutasítását, az sokkal gyorsabb és ingyenes megoldást kínálna, egyben kiküszöbölné az esetleges érvénytelen vagy eredménytelen referendum okozta kormányzati kudarcot, amely Orbán Viktor személyes felelőssége lenne – írta Mirkóczki Ádám.
Molnár Csaba, a Demokratikus Koalíció (DK) alelnöke kedden azt közölte az MTI-vel, hogy szerintük egy érvényes népszavazás az Európai Unióból való kilépés előszobáját jelentené. A párt nevében távolmaradásra szólította fel a DK-s szimpatizánsokat. „A távolmaradás is szavazat, aki távol marad, az Magyarország EU-ban maradására szavaz” – érvelt az ellenzéki politikus, aki megerősítette, hogy az EU-ben képzelik el Magyarország jövőjét. A DK alelnöke egyúttal bírálta, hogy azokat a kormányzati nyilatkozatokat, amelyek szerint a hazai népszavazás témája megegyezik a brit kilépés okával.
Az Együtt – a Korszakváltók Pártja keddi közleményben úgy vélekedett, hogy a népszavazással a kormányfő hatalmát és vagyonát akarja növelni, a menekültkérdést is saját politikai céljaira használja. Az Együtt szerint Orbán Viktor „populista politikája csakis egy lecsúszó és fejlődésképtelen Magyarországot eredményezhet”. Ennek egyetlen alternatívája a béke és az európai együttműködés – tették hozzá. Közleményük szerint a mai Európai Unió nem tökéletes, de a magyar nemzet érdeke minél szorosabb kapcsolatot építeni vele, és együtt tenni azért, hogy még jobb legyen. Egy olyan unióért kell dolgozni, amely képes megvédeni mindenkit egy olyan hatalomtól, mint a miniszterelnök „elnyomó és korrupt kormányzása” – írták. A párt ezért bojkottkampányt indít a kvótareferendummal szemben, valamint Magyarország teljes jogú európai uniós tagságát támogató aláírásgyűjtésbe kezd.
Edmund Stoiber bajor miniszterelnök, a Keresztényszociális Unió (CSU) politikusa a Der Tagesspiegel című lap online kiadásában megjelent interjúban azt mondta, „egyáltalán nem” fenyeget a képviseleti demokrácia eróziójával a nem magyar állampolgárok Magyarországra történő kötelező betelepítésével kapcsolatos népszavazás. Szerinte a képviseleti demokráciában lehetőséget kell teremteni arra, hogy a választókat bizonyos döntésekről megkérdezhessék. Így Németországban is szükség van az ügydöntő népszavazás intézményére szövetségi szinten, szűk keretek között, méghozzá a reprezentatív demokrácia erősítéseként és támaszaként. A népszavazást egyebek mellett az Európai Unió bővítésének ügyében alkalmazná, így megkérdezné az embereket, hogy támogatják-e Törökország uniós csatlakozását.
Stoiber nemmel válaszolt arra a kérdésre, hogy Angela Merkel kancellár, a testvérpárt Kereszténydemokrata Unió (CDU) elnökének menekültpolitikája nyitotta-e meg az utat a brit EU-tagság megszüntetéséhez (Brexit). Mindig is a bevándorlás volt a fő téma Nagy-Britanniában, a Brexitet pedig nem lehet Angela Merkel nyakába varrni, de fel kell tenni a kérdést, hogy miként lehet egyeztetni a humanitás és a megvalósíthatóság elvét, és be kell vonni az embereket. Ennek révén „vita és veszekedés” alakul ki, „de ezt ki kell bírni”, mert „hozzátartozik a demokráciához” – fogalmazott Edmund Stoiber.
Frissítés:
Gőgös Zoltán keddi, budapesti sajtótájékoztatóján közölte, az MSZP azt javasolja: „mindenki maradjon otthon, hogy maradhassunk Európában”. Az ellenzéki politikus a kvótanépszavazásra és a földügyi népszavazásra utalva azt mondta, a közeljövőben két népszavazás is lesz Magyarországon: az egyik arról szól, hogy az ország Európában maradjon-e, a másik a Fideszről szól, arról, hogy hatalomban tud-e maradni. Az MSZP azt kéri az emberektől, hogy a kvótával kapcsolatos népszavazásra ne menjenek el, ellenben a másik referendumon minél nagyobb létszámban vegyenek részt az emberek és mutassák meg a kormánynak, nem tűrik, hogy Kazahsztán vagy Azerbajdzsán irányába vigye az országot az európai közösség helyett.
MTI
kép: sajomente.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS