“A nemzeti vagyonkezelőtől az év végére várom azt az első listát, amely megmutatja, melyek azok a cégek, amelyeket továbbra is szeretnénk állami kézben tartani, s melyek azok, amelyeket első körben értékesítenénk” – mondta a Figyelőnek adott interjújában Bártfai-Mager Andrea, a nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszter, aki többek közt megemlítette azt is, hogy a cél nem más, mint hogy az állami vállalatok “ne vigyenek, hanem hozzanak”.
A Figyelőnek Bártfai-Mager Andrea először elmagyarázta, mi a feladata tárca nélküli miniszterként: “irányítom és felügyelem a stratégiai jelentőségű állami vállalatok működését, képviselem, közvetítem, s ha kell, számonkérem a kormányzati célokat és döntéseket a cégeken”. Ezután azt is elárulta, mik a tervei a jövőre nézve: “fontos célom, hogy a vállalatoknál egységes portfóliókezelési stratégiát alakítsak ki”. A nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszter szerint az állam igenis lehet jó tulajdonos.
Az interjúban kifejtette, 2010-ben vissza kellett szerezni az állami vagyont, majd 2014-18 között meg is kellett azt erősíteni. Elmondása szerint most jutottak el oda, hogy leltár készüljön a mintegy négyszáz állami vállalatról, a hozzávetőleg 16 ezer milliárdos állami vagyonról és megvizsgálják, mely vagyonelemek kellenek az állam működéséhez, és melyek nem.
A nemzeti vagyonkezelőtől az év végére várom azt az első listát, amely megmutatja, melyek azok a cégek, amelyeket továbbra is szeretnénk állami kézben tartani, s melyek azok, amelyeket első körben értékesítenénk
– mondta a tárca nélküli miniszter. A munka nem zárul le decemberben, a vállalatok teljesítményét folyamatosan értékelik. Bártfai-Mager Andrea szerint az egyik legfontosabb tényező, hogy az állami cégek ne vigyenek, hanem hozzanak. Újságírói kérdésre, miszerint miért történtek személycserék az MNV, a Magyar Posta, az MVM és az NKM élén, a politikus úgy fogalmazott, békés elválás volt mind, amelyek hátterében nem személyi, hanem stratégiai-szakpolitikai megfontolások játszottak szerepet. Mint mondta, a legfőbb feladatuk, hogy az állami vállalatoknál stabilitást érezzenek a munkavállalók.
A több, mint négyszáz állami cégnél esetlegesen bekövetkező létszám-racionalizálásra vonatkozó kérdésre Bárfai-Mager Andrea úgy nyilatkozott:
A felelős gazdálkodás része, hogy minden egyes társaságnál pont annyian végezzék el a munkát, mint amennyi munkavállaló ehhez szükséges. A túl nagy vízfej esetében azonnal lépni kell, a bürokráciát minden esetben csökkenteni szükséges.
Az interjú utolsó kérdése arra vonatkozik, miként készül egyetlen női miniszterként a kormányülésekre. A politikus kifejtette, sosem gondolt úgy magára, mint női miniszter:
Tárca nélküli miniszter vagyok. Megtisztelő a negyedik Orbán-kormányban dolgozni, nyílt beszélgetések, nyílt viták és jó szándék jellemzi a kabinetet, racionális célok mentén, az emberek jóléte érdekében igyekszünk döntéseket hozni. A kormányzati megbeszélések pedig olyanok, mint egy vizsga. Fel kell készülni rájuk, és néha az ötös sem elég.
Forrás: Figyelő; Vezető kép: MTI/Szigetváry Zsolt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS