„A Bécsi Egyezmény mindig hasznos olvasmány” – így kommentálta az atv.hu tudósítójának André Goodfriend a CÖF bejelentését.
A Bécsi Egyezményt ajánlotta a CÖF figyelmébe André Goodfriend, az USA ügyvivője a Twitteren, miután a CÖF bejelentette, ismeretlen tettes ellen feljelentést tesz, mert szerintük a magyar törvények szerint nemcsak a korrupció büntetendő, hanem az is, ha valaki elmulasztja bejelenteni a tudomására jutott korrupciós cselekményt és ezt az amerikaiak ezt nem tették meg a kitiltási ügyben.
Ifjabb Lomnici Zoltán alkotmányjogász, a CÖF szóvivője szerint: az amerikai ügyvivő külföldi hivatalos személynek minősül, és miután képfelvételek támasztják alá, hogy az elmúlt hetekben többször elhagyta a budapesti amerikai nagykövetség területét (tehát Magyarország területére lépett), így a magyar jogszabályok alapján ekkor feljelentési kötelezettsége keletkezett, s át kellett volna adnia állítólagos bizonyítékait, amelyek igazolják, miért tiltottak ki hat magyar tisztviselőt az Egyesült Államokból.
Az atv.hu belenézett az egyezménybe, vajon van-e alapja annak, amire a CÖF hivatozik.
Az Bécsi Egyezmény szerint „a diplomáciai képviselő mentes a fogadó állam büntető joghatósága alól” és “a diplomáciai képviselő a fogadó állam polgári és államigazgatási joghatósága alól is mentes” (31. Cikk 1.), továbbá „a diplomáciai képviselő nem köteles tanúvallomást tenni” (31. Cikk 2.).
A CÖF szóvivője a Btk. alapján akár hároméves szabadságvesztést is kilátásba helyez az ügyvivővel szemben, de az egyezmény úgy szól: „a diplomáciai képviselő személye sérthetetlen. A letartóztatás vagy őrizetbevétel semmiféle formája sem alkalmazható ellene.” (29. Cikk).
Vagyis, ha éppen a Szabadság-téren sétál, akkor is sérthetetlen – jegyzi meg az ATV
Ami a nagykövetség birtokában lévő dokumentumokat illeti, azokhoz magyar hatóságok nem férhetnek hozzá:
„A képviselet irattárai és okmányai mindenkor, és bárhol is vannak elhelyezve, sérthetetlenek.” (24. Cikk)
Végül Vida Ildikó rögtönzött látogatásához is idéz adalékot az ATV:
„A képviselet helyiségei sérthetetlenek. A fogadó állam hatósági közegei a képviselet helyiségébe nem léphetnek be, kivéve, ha ahhoz a képviselet vezetője hozzájárult.” (22. Cikk 1.)
A Bécsi Egyezmény alapján a fogadó államnak egyetlen lehetősége van arra, hogy kifejezze tiltakozását egy diplomatával szemben:
„A fogadó állam – anélkül, hogy elhatározását indokolnia kellene – bármikor értesítheti a küldő államot arról, hogy a képviselet vezetője vagy a képviselet diplomáciai személyzetének valamely tagja persona non grata”. (9. Cikk 1.)
A diplomáciai kapcsolatokról 1961-ben Bécsben aláírt nemzetközi szerződést Magyarországon 1965-ben hirdették ki.
Forrás, fotó: ATV
Facebook
Twitter
YouTube
RSS