Az előrejelzések szerint a Nemzeti Tömörülés csak 205-230 mandátumot szerez a vasárnapi szavazáson, kevesebbet a 289-nél, ami a többséghez kell. Franciaországban a jobboldali Nemzeti Gyűlés (RN) pártja valószínűleg nem éri el az abszolút többséget a vasárnapi parlamenti választásokon, az OpinionWay üzleti napilap, a Les Echos számára készült közvélemény-kutatás pénteken közzétett eredményei szerint — jelentette a Reuters.
A közvélemény-kutatás szerint a Nemzeti Tömörülés (RN) 205-230 mandátumot szerez a vasárnapi szavazáson, megelőzve a baloldali Új Népi Frontot, amely 145-175 mandátumot szerez, és Emmanuel Macron elnök centrista blokkja, amely 130-162 mandátumot szerez. A kormányzati többséghez 289 mandátum szükséges a Nemzetgyűlésben. Marine Le Pen Nemzeti Tömörülése várhatóan messze elmarad az abszolút többségtől a vasárnapi francia törvényhozási választáson, a közvélemény-kutató cégek előrejelzései szerint — közölte a Bloomberg, mely szerint Le Penék és szövetségesei az 577 mandátum közül 190 és 250 közötti számú mandátumot szerezhetnek a Nemzetgyűlésben a szerdán és csütörtökön közzétett négy felmérés alapján Ez azonban jelentősen alatta maradna a 289 mandátumnak, amely lehetővé tenné számukra, hogy könnyen elfogadják a törvényjavaslatokat és keresztülvigyék programjukat.
Az előrehozott választás második fordulója vasárnap kerül megrendezésre, és még 501 körzet küzd a mandátumokért. A Nemzeti Tömörülés és szövetségesei már az első fordulóban 39 mandátumot nyertek el, és a szavazatok 33,2 százalékát szerezték meg.
Nem látjuk, hogy a Nemzeti Gyűlés tovább törne előre, mintha már az első fordulóban bevonzották volna a támogatóik jelentős tömegét”
– mondta François Kraus, az Ifop politikai közvélemény-kutató igazgatója a Le Figaro újságnak.
A közvélemény-kutatások ellenére Jordan Bardella, a Nemzeti Tömörülés elnöke azt mondta, hogy továbbra is „nagyon magabiztos.”
Úgy gondolom, hogy a franciák szeretnének továbblépni”
– mondta Bardella egy csütörtök késő esti interjúban a France2 televízióban.
Zavargásoktól tartanak a francia választásokon
Emmanuel Macron elnök közel négy hete oszlatta fel a parlament alsóházát, és előrehozott választást hirdetett, miután pártja vereséget szenvedett az európai választásokon. A kampány kezdetekor még szókimondó elnök, akinek népszerűsége nagyot zuhant a közvélemény-kutatásokban, az elmúlt napokban nem jelent meg a nyilvánosság előtt, és sajtóirodája szerint jelenleg nincs nyilvános szereplése vasárnap előtt.
A jobboldali előretörés megállítása érdekében Macron centrista szövetsége és az Új Népi Front több mint 200 jelöltet visszaléptetett a második fordulóból ezen a héten, hogy elkerüljék az ellenzéki szavazatok megosztását a szélsőjobbal szemben, és egy úgynevezett republikánus frontot építettek. A legújabb előrejelzések szerint a stratégia működik. „A republikánus front részben működhet,” mondta Bruno Jeanbart, az OpinionWay alelnöke a Les Echos újságnak. „Megakadályozhatja, hogy a Nemzeti Tömörülés abszolút többséget szerezzen, de nem akadályozná meg, hogy a Nemzetgyűlés legnagyobb csoportjává váljon.”
A baloldali Új Népi Front most 140-200 mandátum megszerzését jósolják a négy felmérés alapján, míg Macron csoportja 95 és 162 közötti mandátumra számíthat. Mivel a közvélemény-kutatások szerint Le Pen többsége egyre kevésbé valószínű, a politikai vezetők figyelmeztettek a veszélyes önelégültségre és a hamis biztonságérzetre, ami tartózkodásokhoz és szavazathiányhoz vezethet.
Közben a francia belügyminisztérium rendkívüli biztonsági intézkedéssel készül az előrehozott nemzetgyűlési választások vasárnapi második fordulójára.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS