Az eddigieknél is “könyörtelenebb” fellépést ígért hétfőn a Fülöp-szigeteki országos rendőrfőkapitány a szigetországban folytatott drogháborúban, amely Rodrigo Duterte elnök két évvel ezelőtti hatalomra kerülése óta már legalább 4200 ember életét követelte.
Oscar Albayalde rendőrfőkapitány fogadkozott, hogy a hatóságok fokozzák a nyomozást az ellen az 1656 gyanúsított ellen, akiket kábítószerrel kapcsolatos visszaélés miatt köröznek. A rendőrfőnök elmondása szerint ezek az emberek még nem adták fel magukat a hatóságoknak, és ebből következően nem vetették magukat rehabilitáció alá. Albayalde hozzátette: e több, mint 1600 személy között 893 “értékes célszemély” van.
A körözési listán szereplőkről úgy nyilatkozott: ők “a halál kufárai”, akik
a pestissel, melyet terjesztenek, szándékosan megsértik a filippínók többségének arra vonatkozó jogait, hogy az illegális drogok veszélyétől mentes társadalomban élhessenek.
A rendőrfőkapitány tudatta azt is, hogy a rendőrség fokozza annak az 1,3 millió feltételezett drogdílernek és kábítószer-használónak a megfigyelését, akik feladták magukat a hatóságoknak, miután 2016-ban megkezdődött a drogellenes kampány. “Ennek célja megbizonyosodni arról, hogy ténylegesen megváltoztak” – mondta.
Jogvédő szervezetek szerint a kampányt hatósági visszaélések, önkényeskedés és túlkapások árnyékolták be, nem beszélve az önkényes igazságosztókról, akik ugyancsak számos feltételezett drogost gyilkoltak meg, értesülések szerint büntetlenül. Míg a szigetország hivatalos összesítése szerint legalább 4200 ember halt meg a drogháborúban, a New York-i Human Rights Watch jogvédő szervezet szerint ez a szám meghaladja a 12 ezret.
A rendőrfőkapitány viszont fogadkozott, hogy az újjáélesztett drogellenes kampányt a “sebészi pontosság és a dermesztő félelem” fogja jellemezni.
Forrás: MTI; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS