Reméljük, hogy Erdei Zsolt nem jut Bienerth Gusztáv sorsára, az új ökölvívóelnök bátor döntést hozott, hiszen egyrészt az egész sportágat átvilágítattja, másrészt azonnal megszüntette az eredményeket nem hozó, viszont rengeteg pénzt felemésztő akadémia támogatását. A szervezetet egyébként egy olyan edző vezette, aki mind gyerekkorában, mind pár éve verekedésekbe keveredett, és a többi szakember szerint nadrágszíjjal verette egymással a gyerekeket. Csötönyi Sándornak és a korábbi elnökség ennek ellenére bízta rá a komoly összeggel támogatott, kiemelt akadémia vezetését.
Kicsit féltünk, amikor Csötönyi Sándor jóváhagyásával Erdei Zsoltot választották meg Magyar Ökölvívó Szakszövetség (MÖSZ) elnökének. Nem azért, mert korábbi amatőr és profi világbajnokunk hozzáállásában, illetve hozzáértésében kételkedtünk, hanem éppen azért, mert nagyon, túlzottan is jóindulatú személyiségnek láttuk ahhoz, hogy elnökként kivezesse a mélyből a sportágat. Az ökölvívás Erdei vezetésével (és Csötönyi háttérbe vonulásával) sem vált újra sikersportággá (most nem kezdjük el sorolni korábbi olimpiai aranyérmeseinket), ha ez végül meg is történik, ehhez hosszú évek kellenek, de az új elnök vezette elnökség legalább rögtön hozott egy előremutató döntést. Már ez is hatalmas dolog azok után, ami a Csötönyi-korszakban történhetett, s amelyről portálunknak Kovács István is beszélt (Rettegésben tartják az ökölvívó-társadalmat) nagy vihart kavaró interjújában.
Ehhez a mélységhez képest az Erdei vezette elnökség most megszüntette a pénznyelő és eredménytelen szervezetnek bemutatott Papp László Akadémia finnanszírozását.
Első nézésre bátor lépés volt, a hajdúszoboszlói műhelyt névadó bokszlegendánk fia és a botrányos ügyekkel ismertté vált Szántó József vezette, vezeti. Utóbbit nem szabad összekeverni a legendás edzővel, Szántó Öcsi bácsival, mert nagyon, nagyon messze állnak egymástól.
Tyson igazi jófiúnak tűnik mellette
Szántó József először 1960-ban állt büntetőbíróság előtt, a vád erőszakos nemi közösülés kísérlete volt – számolt be az ügyről Privatkopo.hu. Nem sokkal később, 1963-ban ismét egy büntetőügy vádlottjaként merült fel a neve, akkor egy verekedésben súlyos sérülést okozott egy másik fiúnak. Ennél is beszédesebb, hogy később sem javulhatott meg: 2006 nyarán 26 ökölvívóedző, valamint versenybíró által aláírt beadvány juttattak el Csötönyi Sándor MÖSZ-elnöknek, amelyben arról tájékoztatták a szövetség vezetését, hogy Szántó brutális nevelési módszereket alkalmaz.
Az edzőtáborok alkalmával a hátrányos helyzetű sportoló gyermekeket rendszeresen megalázza, fegyelmi eseményekre úgy tetet pontot, hogy az abban résztvevő elkövetőket, és annak szenvedőalanyait egymásnak ugrasztja, nadrágszíjjal elvereti egymással őket.
És még itt sincs vége: 2014-ben újra rendőrségi ügybe keveredett, ezúttal Hajdúszoboszlón. A Járási Ügyészség súlyos testi sértés bűntettének kísérletével vádolta.
A vádirat szerint Papp László Ökölvívó Akadémia elnöke ököllel többször gyomron és fejen ütötte és meg is harapta az akkor 80 esztendős (!) sértettet, aki nem haladt át elég gyorsan át előtte a járdán… Egy normális közeg az ilyen embert már az első ügy után kiveti magából, ennek ellenére Szántó akkor még (a Csötönyi vezette szövetség alatt) az akadémia elnöke maradhatott… Végül a cikkek után saját maga mondott le, ekkor adta át a stafétát Papp László fiának.
Személye annyira megosztó, hogy amikor a Monokli.com szakportál (amelynek cikkeit rendszeresen edzők, szakemberek kommentálják) még 2008-ban készített egy magasztaló interjút az – idézem – “vitális” szakemberrel, akkor a hozzászólók jelentős része arról írt, a sportág nagy része megveti az edzőt, és csak Csötönyi személyének köszönheti, hogy a boksz közelében maradt. Így nyilvánvalóan azt is, hogy később a leggálánsabban támogatott akadémiát vezethette. Hadd idézzem az egyik összefoglaló kommentárt: „Elolvastam a véleményeket erről az „emberről”. Nekem már nem kell írnom semmit”.
Erdei Zsolt szerint az akadémia támogatásának megszüntetésének semmi köze nincs Szántó személyéhez, ez pusztán sportszakmai döntés. Annak a teljes körű (az összes régiót és akadémiát érintő) az átvilágításnak az eredménye, amely még az áprilisi tisztújítást követően kezdődött el. Ezt a munkát (hasonlóan az úszószövetséghez) a MÖSZ szakemberei mellett külső sportszakmai auditor végzi, s a végleges eredményeket és következtetéseket október 31-én hozzák nyilvánosságra. A Papp László Ökölvívó Akadémiával kapcsolatban azért hozott már most döntést az elnökség, mert a vizsgálatok szerint annak finanszírozása – a megadott kritériumokat figyelembe véve – nem indokolt.
„Nyilvánvaló, hogy ami nem működik megfelelően, az nem tud megfelelő eredményt hozni – mondta Erdei az Indexnek. – Az az akadémiai rendszer, amit elképzeltünk magunknak, kezdve a gyerekek beiskolázásától, napi két edzéssel, táplálkozási tanácsadással, erőnléti edzők alkalmazásával, és így tovább, ez egy-két helyen nagyjából megvalósult.
A Papp László akadémia viszont majdnem minden szempontból elégtelenre vizsgázott… A kiemelt versenyzőkkel igazából nem foglalkoztak, inkább csak próbáltak minél több versenyzőt igazolni.
De ezeket a versenyzőket is úgy hozták be, hogy azok nem helyben edzettek, hanem különböző egyesületeknél, amikkel megállapodásokat kötöttek. Ezeknél az egyesületeknél edzettek a srácok, akik aztán hozták nekik az eredményeket.”
Erdei szerint amúgy sincs értelme túl sok akadémiát működtetni, mert egyszerűen nincs ekkora merítés ebben a sportágban: „Igazság szerint nincs olyan bázisunk, ami több akadémia létét tenné indokolttá. Azt mondom, hogy még talán az a három akadémia is sok, hogy azt a kevés utánpótlást, ami most van, azt kiszolgálja. De lehet, hogy aztán megnövekszik a létszám, nyilván azon dolgozunk, hogy így legyen.”
Úgy fest, Erdei bátran nekikezdett a reformoknak, de a helyzet nagyon hasonló az úszáshoz. Ott Gyárfás Tamás, itt Csötönyi Sándor volt egyeduralkodó, gyaníthatóan mindenhol az ő emberei vannak. Ha Erdei mögött áll, akkor a szimpatikus elnöknek lehet esélye. Ha nem, akkor… Akkor a legjobb esetben is borzasztóan nehéz dolga lesz.
Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS