Már csak öt versenynap van vissza a 17. FINA Világbajnokságból, de a legveszélyesebb sportág megmérettetéséi még csak pénteken indulnak. Az óriás toronyugrás során a versenyzők elképesztő mélységbe vetik magukat, a férfiak 27 méter magasból, a nők pedig 20 méterről ugranak.
A városligeti Vajdahunyad váránál felállított szinkronúszó létesítmény utána a Batthyány téren, a Duna- parton elhelyezett óriástorony lehet a látvány szempontjából a másik közönségfavorit, hiszen a halált megvető bátorsággal felvértezett sportolók a csodás pesti oldal látképével a hátuk mögött pördülnek a mélybe.
Szántó Éva és dr. Fürje Balázs egyaránt hangsúlyozta, hogy Magyarország eddig kiválóan teljesített a 17. FINA Világbajnokságon.
“Azt hiszem, hogy a külföldiektől kapott dicsérő szavakat csak gyarapítani fogjuk, amikor ezzel a helyszínnel is megismerkednek. Ez egy igazi gyöngyszem.”- kezdte a helyszín és sportág ismertetést Szántó Éva a sajtónak rendezett terepszemlén. A Bp2017 Világbajnokságot Szervező és Lebonyolító Nonprofit Kft. ügyvezetője kiemelte, hogy a hazai rendezésű világbajnokságon óriás toronyugrásban 16 ország képviselteti magát július 28-30 között. “Eme sportág a 2013-as barcelonai világbajnokság óta szerepel a vb-k programjában. A vizes világbajnokságok történetében most fordul elő először az, hogy a versenyzők nem természetes vízbe, hanem épített, ideiglenes medencébe ugranak. De ez a kialakítás amellett, hogy nagy kihívás, hatalmas lehetőség is egyben például a közvetítések tekintetében.”
Dr. Fürjes Balázs a tájékoztatón elmondta ” Eddig minden helyszínünk jelesre vizsgázott, reméljük így lesz ez itt is, az óriás toronyugrásnál is. Azt hiszem a rendkívüli helyzetet nem kell elemeznem, hiszen senki sem készült fel még két év alatt a világ harmadik legnagyobb sporteseményére költség,- és időkereten belül. ” A kiemelt budapesti beruházásokért felelős kormánybiztos szerint a legbátrabb sportolókat a legszebb helyszín illeti meg, akik szerdán vették birtokba a Duna- parti területet. “A torony 34 méter magas, 10 tonna nehéz. A medence, amely a Duna medrében egy 870 négyzetméter alapterületű vasbetonplatformon áll, 15 méter átmérőjű és 6 méter mély. Az ugrókat minden gyakorlatnál könnyűbúvárok várják, hogy baj esetén kimentsék a sportolót.”
Dr. Fürjes Balázs kiemelte, hogy az építőket a folyó medrében meglepetések érték, hiszen 100- 150 éves tervek alapján kellett feltételezniük, hogy mi található ott. Például a terveken szereplő kétméteres betonalap helyett csupán 20 centi volt, de négyszerese volt a kavics és a préskő mennyisége a vártnál, amelyet elmozdítani nem lehetett a rakpart stabilitása miatt, így néhány mérnöki bravúrra is szükség volt.
A nézőtér 1500 férőhelyes, de az óriási érdeklődés miatt a szervezők plusz 600 helyet alakítanak ki a sportrajongók számára dunai uszályokon, illetve mindkét rakparon óriás kivetítőkőn lehet követni az eseményeket. A Hunyadi hajó büféként és a mentőhajóként funkcionál, az uszályokra pedig 250 fős Moszkva hajókat indítanak az Olimpia park kikötőjéből.
A kialakított platform egy része a verseny után is megmarad, és olyan fotósarokként funkcionál majd, ahonnan a turisták, a fővárosba látogatók fantasztikus képeket készíthetnek majd a Parlamentről, a Lánchídról és a Margitszigetről.
Fotó: SZFA/ PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS