A Magyarország – az útikönyv című kötet az ország időtálló értékeire összpontosít. Azokra, amelyek 100 év múlva is itt lesznek: természeti kincsekre, az épített örökségre, hagyományainkra, legendáinkra és közösségeinkre – írják közleményükben.
A sajtótájékoztatón Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára, a Magyarország 365 program kezdeményezője elmondta, a kötet hosszú hétvégés megközelítésű. Olyan tájegységeket mutat be, összesen huszonhármat, amelyek akár egy hosszú hétvégén is megismerhetők,
azoknak is mond újat, akik már eddig is sokat tudtak Magyarországról, és azoknak is, akik csak valamennyit, de ennél jóval többet szeretnének.
Dömötör Csaba arról is beszélt, hogy a könyv egy közösségi alkotás. A szövegeit elismert írók és szerkesztők alkották, ugyanakkor munkájukat nagy tapasztalattal bíró helyi szakemberek segítették: helytörténészek, néprajzkutatók, művészettörténészek és nemzeti parkok elhivatott munkatársai. A kötet kiadását egy közel két éves kutató munka előzte meg.
Az új útikönyv nem csak szövegében, hanem képi világában is többet nyújt sok hasonló kötetnél. Egy neves fotográfusokból álló külön csapat emelte tovább a színvonalát a ritkaságok szintjére. Kézzel készített egyedi térképek és illusztrációk is gazdagítják a kiadványt, ezzel szándékolt módon régebbi korok útleíró hagyományait is megidézi. Az útikönyvben szereplő leírás egy vállaltan egyéni hangvételű, szubjektív leírás. Ilyen értelemben sokkal inkább hasonlít a korábbi korok műveihez, mint a manapság elterjedt útikönyvekhez.
Dömötör Csaba elmondta,
a könyv kormányzati támogatással valósult meg, mert a mostanihoz hasonló nehéz időkben is szükség van olyan kezdeményezésekre, amelyek emlékeztetnek minket arra, hogy napi küzdelmeink ellenére is egy olyan országban élünk, amelyre ezerféle okból lehetünk büszkék és ezerféle útvonalon fedezhetünk fel. Az útikönyv ehhez a felfedezéshez nyújt segítséget.
Győrffy Ákos, Babaérkoszorú-díjas költő, a kötet társszerzője a sajtóeseményen elmondta, a könyvnek van egy informatív és egy ihletettebb része is: „Ez egy vállaltan szubjektív útikönyv, annak a lenyomata, hogy mi, az írók, Végh Attila és én, hogyan éljük át ezt az országot ebben a pillanatban”. A könyv társszerzője szerint egy-egy régió bemutatásakor arra is hangsúlyt fektettek, hogy mi az adott régiónak az a szellemi, lelki arculata, ami miatt érdemes ellátogatni oda, a régiós írásokból pedig egy átfogó és árnyalt összkép állt össze az országról. Böszörményi-Nagy Gergely, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem alapítványi elnöke, a kötetet előkészítő kreatív csapat tagja arról beszélt, hogy barangolás nélkül nincsen hazaszeretet, az újítás pedig a mai korban arról szól, hogy visszamegyünk a gyökerekhez, nem pedig arról, hogy követjük a trendeket. Elmondta, hogy az 500 oldalas könyvet több száz fotó, több tízezer karakter, kézi rajzos térképek, régimódi növényábrázolások alkotják, tehát „semmi, amit ma szokás. Viszont hiányoznak belőle a specialty kávézók, az egynyári vidámparkok. Ebben olyan dolgok vannak, amik ott voltak és ott lesznek.” Úgy fogalmazott, titkos vágya is, hogy ez a könyv 50-100 év múlva az antikváriumoknak egy megbecsült darabja legyen, mert hisz benne, hogy „lesznek antikváriumok, és ez a könyv akkor is sokat fog érni.”
Az alkotók remélik, hogy olyan kötet született, amely méltó helyet foglalhat el minden Magyarországhoz kötődő és hazáját szerető család könyvespolcán. Magyarország új útikönyve jövő héttől kapható a könyvesboltokban.
Forrás/fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS