Akkor sem biztos, hogy szövetségi kapitány maradt volna Benedek Tibor, ha érmet nyer a válogatott Rióban, míg az Újpest szakmai igazgatójaként példaértékű szakmai munkát ígér, amelyből más klubok is fognak módszereket átemelni. A leköszönt szövetségi kapitány a csapatépítés és a fiatalítás Rio előtti nehézségeiről is beszélt a Magyar Nemzetnek adott interjúban.
A magyar vízilabda jól működik, azonban az eredmények felnőtt- és utánpótlásszinten is hullámzóak – ez motiválta Benedek Tibort, hogy bekerüljön a hazai szövetség elnökségébe. Emlékeztetett, hogy a Bajnokok Ligáját 2005-ben nyerte utoljára magyar csapat, az elmúlt két év szereplése pedig különösen nem valami fényes. Klubszinten még komoly lehetőséget lát a sportágban mind a népszerűségét, mint a szakmai munkát illetően.
Ha a klubok jól szerepelnek, az a válogatottra is komoly hatással van, teljesen más motivációval érkeznek majd a keretbe a játékosok
– mondta a leköszönt kapitány.
Nekünk kell képeznünk magunkat
Benedek már azelőtt is magyar szövetségi kapitány kinevezését tartotta jó lépésnek, hogy a pályázatot Märcz Tamás nyerte, és ezt most is tartja. Az ok, hogy előnyösebbnek tartja, ha a sportág hazai szürkeállománya fejlődik:
Játékosból is nagyon sok a külföldi, ha az edzői posztok nagy részét is külföldiek töltik majd be, az nem a helyes út a magyar póló számára, inkább nekünk kell fejlődnünk, képeznünk tovább magunkat.
Elmesélte, hogy az általa vezetett válogatott mélypontja 2015-ben volt, amikor a fiatalítási kényszer miatt meg kellett bontania egy egységes korosztályt. Ha egy korosztályra épül egy válogatott, akkor jobban működnek a kiélezett helyzetekben elővehető játékkapcsolatok, ahogy ez megvolt a Kemény Dénes vezette magyar válogatottnál, vagy a mostani szerb csapatnál. A fiatalok közül Vámos Mártont emelte ki, akinek a 2015-ös világbajnokságon nem ment a szabaddobások kiharcolása, viszont „azonnal, nagy lelkesedéssel elkezdi gyakorolni, ha az ember újat mond neki”. Benedek megkérte a hazai játékvezetőket, hogy ne fújjanak be olyan könnyen szabaddobásokat a hazai ligában, mert a nemzetközi mezőnyben sem adják ezeket könnyen, Vámos pedig
egy év alatt úgy megtanult harcolni a szabaddobásért, és belőni, hogy ma ebben a mutatóban ő az egyik legjobb a világon.
Keménykezű csapatkapitány kellett
Benedek úgy látta, hiába bízott a fiatal játékosokban, a csapattársak részéről ugyanez nem volt meg, 2016-ra ugyanakkor nagyon sok problémát megoldottak. Ennek egyik része volt az is, amikor Varga Dánieltől elvette, és Varga Dénesnek adta a csapatkapitányi tisztséget:
Én azt vártam a csapatkapitánytól, hogy képviselje a játékosok érdekeit felém, és az én érdekeimet a csapat felé. Úgy éreztem, az arány 2015-ben eltolódott a játékosok erőteljesebb érdekképviselete irányába. Olyan kapitány kellett, aki keményebb kézzel tud hatni a csapatra téthelyzetben.
Varga Dani ráadásul számára új poszton szerepelt, és az olimpián az ausztrálok elleni csoportmeccsen elrepedt egy bordája, így sem ő, sem a csapat nem volt irigylésre méltó helyzetben. A szövetségi kapitány azonban nem hozta a nyilvánosság tudomására a hírt, mivel – ahogy mondta – neki a minél jobb olimpiai szereplést kellett megoldania bármilyen körülmények között. Rióban a játékosok internet-hozzáférését is korlátozni akarta, de ezt végül nem sikerült keresztülvinnie, így az lett a szabály, hogy legfeljebb éjfélig lóghatnak a neten.
Ez a felnőttválogatott, mely az egész magyar vízilabdázást képviseli. Én csak a kereteket szabom meg, nem tudok helyettük gólt lőni, edzeni, sportszerűen élni és időben lefeküdni. Lehet, hogy én vagyok naiv, de bíztam bennük annyira, hogy ők is így gondolják, és szerintem így is tettek.
Négy évig cipeltem a Kemény-örökséget
Az olimpiai szereplésben a saját felelősségét emelte ki elsősorban Benedek Tibor, mert Montenegró ellen, a meccs elején túlzottan erőltette a szoros emberfogást. Azt azonban, hogy a játékosok nem vették fel kellő gyorsasággal az embert védekezésben, az ő felelősségüknek tartja. Mindemellett akkor sem maradt volna biztosan a válogatott kispadján, ha éremmel térnek haza Brazíliából.
A Kemény Dénes iskolára vonatkozó kérdésre úgy reagált:
Négy évig cipeltem a Kemény-örökséget, most már semmilyen ezzel kapcsolatos kérdésre nem válaszolok.
A jövője viszont a vízilabda-szövetség mellett az Újpestről fog szólni, ahol szakmai igazgatóként tizenhárom csapat (felnőttek, utánpótlás, nők) edzőjének a szakmai munkáját fogja majd össze. Erről annyit mondott előzetesen, hogy biztosan példaértékű munkát fognak végezni, és a módszereiket más klubok is átveszik majd, ahogy játékosként vagy szövetségi kapitányként is sok mindent lestek el tőle mások.
Nagyképűség nélkül úgy gondolom, nem tudom nem befolyásolni a magyar vízilabdát, mert ilyen a mentalitásom, csak száz százalékon tudok bármit is csinálni. Ennek két éven belül lesz látható eredménye.
forrás: mno.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS