A végrehajtói kamara teljes elnöksége lemondott tegnap posztjáról – írja a mai Magyar Nemzet. Az Igazságügyi Minisztérium egyelőre nem erősítette meg a lap értesüléseit, ám úgy tudják, hogy a tárcánál tényként kezelik az elnökség távozását. A napilap szerint a kamara elnöksége Molnár Zoltán közigazgatási államtitkárral egyeztetett, a tárgyalást a köztestület budapesti székházában tartották zárt ajtók mögött. A megbeszélésen Szekér Judit, a kamara mellé kinevezett miniszteri biztos is részt vett, aki az egyeztetés előtt a Magyar Nemzetnek azt mondta, választmányi ülést tartanak a kamarában, továbbá – mint fogalmazott – az elnökségnek lesz „bejelentenivalója”. Utóbbival a biztos arra utalhatott, amit az önálló bírósági végrehajtók közül többen tényként kezeltek a helyszínen, vagyis hogy az elnökség bejelenti lemondását. Ám ez délelőtt elmaradt, viszont néhány órával később az elnökség mégis azt jelezte, hogy távoznak a kamara éléről. A lap úgy tudja, hogy a vezetők nem az Igazságügyi Minisztériumnak nyújtották be a lemondásukat, hanem az elnökségi tagok az elnöknek, utóbbi pedig az ügyvezetőnek jelezte távozását. A tárca egyelőre nem erősítette meg az értesülést, ugyanakkor a Magyar Nemzet szerint tegnap már tényként kezelték az elnökség leköszönését.
Tegnap kiderült az is, hogy Trócsányi László igazságügyi miniszter Molnár Zoltán közigazgatási államtitkárt bízta meg a végrehajtói kamara átvilágításának irányításával, miután Patyi Gergely államtitkár lemondott posztjáról. Molnár Zoltán szerint a kormány szándéka változatlan, cél egy átlátható, hatékonyan működő végrehajtói rendszer kialakítása, ami az adósságbehajtások összes szereplőjének érdekét szolgálja. A testület átvilágításának feltáró szakasza egyébként már befejeződött, a vizsgálatról szóló jelentés a tárca szerint március közepére készül el.
A Mandiner ugyanakkor úgy tudja, hogy elkészült a jelentés, ebben egyebek között szerepel az a kétnapos luxuskörülmények közt tartott közgyűlés, amiről a Magyar Nemzet számolt be tavaly év végén. A végrehajtók 38 millió forintért tartottak közgyűlést és ünnepséget Sárváron, ahol malacsülttel, marhabélszínnel és saját címkézésű borral ünnepeltek a „technikai okok” miatt egyébként elmaradt konferenciájuk alkalmából. A portál úgy tudja, több tízmillió forintos éves közgyűléseket tartott a Magyar Bírósági Végrehajtói Kamara. A Mandiner szerint a kamara működéséről három jelentés – számviteli-gazdasági, jogi és informatikai – készült az Igazságügyi Minisztérium (IM) megbízásából. Az IM-jelentésben a Mandiner szerint szerepel: Sárváron 2014 októberben 38 millió forintért tartottak kétnapos közgyűlést és ünnepséget, ugyanabban a szállodában 2010-ben már otthagytak egyszer 33,5 millió forintot. A 2013 szeptemberében Budapesten tartott szintén kétnapos választmányi ülés és közgyűlés is elég pazarra sikerült: itt 29,6 millió forint volt a számla, a 2012-es siófoki közgyűlésre 20,45 millió forintot, a 2011-es tapolcai közgyűlésre pedig 17,4 millió forintot költöttek – írta a lap. A nem nyilvános IM-jelentés szerint 2014-ben közel 40 millió forintot költöttek az egyik kereskedelmi csatornán futó sorozatban való megjelenésre.
A portál szerint a végrehajtók 2011-ben 13 millió forintot, 2012-ben 28 millió forintot, 2013-ban pedig már több mint 72 millió forintot fordítottak PR-ra, hogy aztán “2014-ben már szerényebb, 52 milliós összeggel beérjék” – közölte a portál. A Mandiner információi szerint a külföldi kiküldetésekre a végrehajtókat családtagok is elkísérték: 2012-ben 12 külföldi útra utaztak el a rokonok. A kamarai résztvevők napidíja a dokumentum szerint 150 euró volt az egyik Dél-Afrikai útjukon, miközben egy államtitkáré, miniszteré napi 40 euró szokott lenni – írták.
A minisztérium nem kívánta kommentálni a portál értesüléseit. Molnár Zoltán a Magyar Nemzetnek azt mondta, belső vizsgálatot rendelnek el a tárcánál, és ha bebizonyosodik, hogy a minisztérium jelentése került ki, akkor megteszik a szükséges intézkedéseket.
Az eseményekre reagált tegnap a Fidesz-frakció is. A párt közleményben közölte, azt várja a kormánytól, hogy az év végéig tegyen rendet a bírósági végrehajtók „visszaélésektől hangos világában”. Mint írták, új, tiszta, átlátható és tisztességes bírósági végrehajtói rendszerre van szükség. Kiemelték: vissza kell állítani az emberek igazságszolgáltatásba vetett bizalmát, hatékonyabbá és gyorsabbá kell tenni az eljárásokat.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS