Miután a jóvágású ex-LMP-s beadta az MSZP-nek a derekát, már mindenkinek világos lehetett, hogy semmilyen érdemi koordinációra nem lehet itt számítani, hiszen a szociknak csak az ő arca kellett ebből a csapatból – nyilatkozta Karácsony Gergely „vekengéséről” és az ellenzéki összefogásról Berkecz Balázs. Az Együtt volt alelnöke a zoom.hu-nak adott interjúban elmondta, az ellenzéki politikusok közül többeknek nem a kormányváltás az érdeke, „sokkal inkább a túlélés vagy a Fidesz kiszolgálása”.
Berkecz Balázs, az Együtt volt alelnöke a zoom.hu-nak adott hétfői interjúban fölfedte, a 150 millión kívül, ami az elnökséget terheli, további 30-40 millió forint mínusszal rendelkezik a párt. Hozzátette, ez a tartozás az ÁSZ bírságból, valamint a 25 egyéni jelölt után befizetendő egymillió forintból tevődik össze, mivel nem érték el a 2 százalékot. Úgy fogalmazott:
szerintem a legészszerűbb döntés, ha a felszámolás irányába visszük el a pártot.
Berkecz szerint ugyanakkor nincs értelme új pártot alapítaniuk, különösen a jelenlegi helyzetben, amikor szerinte az ellenzéki politikusok közül többeknek nem a kormányváltás az érdeke, „sokkal inkább a túlélés vagy a Fidesz kiszolgálása”. Véleménye szerint nincs hiteles ellenzéki párt az Együtt-ön kívül.
A volt alelnök az interjúban elmondta, úgy látja, az LMP-nek hatalmas a felelőssége abban, hogy nem jött létre az „új pólus”, amivel „meg lehetett volna feszíteni a külön paktumot kötő MSZP-t és DK-t”, másrészt több fontos választókerületben miattuk jutott mandátumhoz a Fidesz. Berkecz szerint a Jobbikot is nagy felelősség terheli, hiszen az egyenlőtlen választási helyzetben fennállt annak a lehetősége, hogy az összellenzék szándékosan, jelzésértékűen nem indul a választásokon, ez a kezdeményezés azonban a Jobbik miatt elbukott. Berkecz Balázs arról is beszélt, számára Karácsony Gergely „szocikkal való lepaktálásakor” vált számára egyértelműen világossá, hogy nem lesz érdemi koordináció. Mint fogalmazott,
a többi párt csak arra hajtott, hogy listán bejusson a Parlamentbe, esetleg egy-két egyéni jelöltje megnyerje a körzetét, és csók.
Elmondta, alelnökeként több egyeztetésen is részt vett tavaly ősszel. Az első megbeszélés az MSZP vezetőivel volt, az egyik oldalon Hiller István, Molnár Gyula és Tóth Bertalan vett részt, míg a másik oldalon az Együtt és a Párbeszéd vezetői. Itt a szocialista politikusok elmondták, Botka László korábbi miniszterelnök-jelölt 2017 februárja óta hétről hétre abban a hiszemben tartotta őket, hogy a következő héten meglesz a széleskörű ellenzéki megállapodás, a valóságban azonban semmilyen tárgyalás nem történt, erre azonban már csak Botka visszalépésekor derült fény. Az említett tárgyaláson az MSZP-s politikusok elmondták, nehéz lesz visszalépésekről tárgyalniuk, hiszen amellett, hogy egyben kell tartaniuk pártjukat, elsősorban a DK-val akarnak megegyezni, így az Együttnek, illetve a Párbeszédnek legfeljebb 1-2 választókerületben tudnak csak visszalépni. Mint Berkecz megjegyezte,
már ebből lehetett látni, hogy érdemi megállapodás és széleskörű koordináció helyett egy zsarolós, kisstílű játékra lehet számítani.
A politkus elmondta, a tárgyalások után novemberben közölte Karácsony Gergely, hogy megkereste őt az MSZP, amitől ő és a Párbeszéd nem zárkózott el, sőt általa üzentek, hogy az Együtt is szálljon be a közös listába. Berkecz szerint ugyanakkor Karácsony tudta, hogy egy 2016-os küldöttgyűlési határozatunk szerint az Együtt nem állíthat közös listát az MSZP-vel, és éppen „a megújulás jegyében” dolgoztak a Párbeszéddel közösen az Új Pólus összehozásán. Mint az Együtt politikusa fogalmazott,
miután a jóvágású ex-LMP-s beadta az MSZP-nek a derekát, már mindenkinek világos lehetett, hogy semmilyen érdemi koordinációra nem lehet itt számítani, hiszen a szociknak csak az ő arca kellett ebből a csapatból.
Hozzátette,
az Együtt és a Párbeszéd 2017 novemberében már a szövetségi megállapodás tervezetének véglegesítésénél tartott, amikor Karácsony Gergely 10 napos vekengés közepette közölte velünk, hogy ő nem hisz lényegében semmiben, elmondta, hogy szerinte ma már csak az a kérdés, hogy kétharmada vagy négyötöde lesz-e a Fidesznek, így nem is akarja ezt az egészet végigcsinálni.
Karácsony Gergely azt is közölte, ennek ellenére elfogadja Molnár Gyula ajánlatát, bár tudja, az „Együtt és a DK sem fog közös listára menni az MSZP-vel”, viszont a széles koordináció így még lehetetlenebbé válik. Mint Berkecz a politikus kapcsán fogalmazott,
sokan elhiszik neki, ő valóban a kormányváltás érdekében küzd, miközben egy olyan párt listájának az élére lépett, amelyről néhány éve azt mondta egy fórumon, hogy jobban utálja, mint a Fideszt.
Megjegyezte, ezért is javasolta az Együtt elnökségének még januárban, hogy ne induljanak,
mert itt április kilencedikén az emberek jogos meglátása lesz az, hogy az ellenzék ezt a választást eladta.ű
Teljes interjú itt olvasható.
Forrás: zoom.hu; fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS