A magyar közjogi méltóságok mellett európai vezetők, valamint a megválasztott amerikai elnök is reagált a hétfő esti európai terrorhullámra.
Levélben fejezte ki megdöbbenését és együttérzését Orbán Viktor miniszterelnök Angela Merkel német kancellárnak. „Tegnap nem csupán a berlini embereket, hanem egész Európát és közös keresztény értékeinket is súlyos csapás érte” – írta a kormányfő. Hozzátette, a magyar kormány elítéli a terror és az erőszak minden formáját, és kész együttműködni Németországgal Európa és az európai polgárok biztonságának szavatolásáért.
Áder János köztársasági elnök Joachim Gauck német szövetségi elnöknek küldött részvéttáviratában azt írta: mély megrendüléssel értesült az „alattomos és kíméletlen merényletről”, amely sok ártatlan áldozatot követelt. Hangsúlyozta: „elfogadhatatlannak tartjuk és határozottan elítéljük a terrorizmust, annak minden formáját és megjelenését”.
Kövér László, az Országgyűlés elnöke mély megdöbbenését és őszinte részvétét fejezte ki Norbert Lammertnek, a német alsóház és Malu Dreyernek, a felsőház elnökének címzett táviratában. Azt írta: „osztozunk a német emberek, az áldozatok hozzátartozóinak és barátainak gyászában”.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter levélben fejezte ki részvétét és együttérzését Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszternek. „A magyar emberek mélységesen elítélik a gátlástalan és aljas berlini támadást, amelyre éppen akkor került sor, amikor Európa a legnagyobb keresztény ünnepre készül” – írta a tárcavezető.
Fico erőteljesebb intézkedéseket vár
„A franciák osztják a németek gyászát ebben a tragédiában, amely egész Európát sújtja” – olvasható François Hollande közleményében. A francia elnök „szolidaritását és együttérzését fejezi ki Angela Merkel német kancellárnak, a német népnek és a családoknak”. A német néppel szolidaritását fejezte ki többek között Jean-Marc Ayrault külügyminiszter, François Fillon konzervatív elnökjelölt és Anne Hidalgo párizsi főpolgármester is.
A berlini karácsonyi vásáron összegyűlt embereket ért támadás Európa kulturális identitása ellen irányult – jelentette ki Robert Fico, az Európai Unió soros elnöki tisztét betöltő Szlovákia miniszterelnöke kedden Pozsonyban. „Kezd túlcsordulni a pohár (…) a nyilvánosság alapvetően erőteljesebb intézkedések megtételét fogja elvárni” – mondta Fico, aki szerint a történtek változtatnak majd az Európai Unió országainak a migránsválsággal szembeni eddigi álláspontján.
Trump szerint meg kell változtatnunk a gondolkodásunkat
A terrorizmussal szembeni közös nemzetközi front létrehozását szorgalmazta Moszkva bevonásával Angelino Alfano olasz külügyminiszter a belini merényletet követően a Corriere della Sera című olasz napilapnak kedden adott interjújában. Alfano részvétét nyilvánította az Ankarában és Berlinben történt merényletek miatt az áldozatok hozzátartozóinak, és kijelentette, hogy maximális elsőbbséget kell adni a terrorizmus elleni küzdelemnek nemzetközi együttműködéssel, amelybe Moszkvát is be kell vonni. Hozzátette, reméli, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök megerősíti a Washington és Moszkva közötti kapcsolatot „egy új hidegháború elkerülésével”.
Donald Trump Twitter-üzenetében azt írta: „Ma terrortámadás történt Törökországban, Svájcban és Németországban – és ez egyre rosszabb lesz. A civilizált világnak meg kell változtatnia a gondolkodását.”
MTI, Twitter
Facebook
Twitter
YouTube
RSS