Olyan mértékűvé vált az ápolóhiány számos budapesti és vidéki kórházi osztályon, hogy azt már krízishelyzetként kell kezelni – nyilatkozta a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara elnöke a MagyarIdők.hu-nak. Az egészségügyi államtitkár elismerte a helyzet súlyosságát hozzátéve, a probléma ellensúlyozása érdekében emelik meg ezekben az években az egészségügyi szakdolgozók fizetését.
Mint a MagyarIdők.hu írja a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) elnöke a Magyar Kórházszövetség kongresszusán arról beszélt, számos kórházi osztályon a minimumelváráshoz képest is 30-40 százalékkal kevesebb nővér dolgozik Budapesten és a vidéki nagyvárosokban, amely már krízishelyzetnek tekinthető. Dr. Balogh Zoltán kifejtette, bár a kormányzat sokat tett az elmúlt években az ápolók megtartásáért, további lépésekre van szükség, mivel az egészségügyi szakképzés rendszerének visszaállítása csak 2019–2020 táján fogja éreztetni a hatását.
Arról is beszélt, az egészségügyi bérek évek múlva lesznek csak versenyképesek az olyan nyolc órás munkákkal, amelyeket az IKEA, vagy az Aldi kínál a dolgozóinak, ahol 250-350 ezer forintos bruttó alapilletménnyel, kafetériával és más juttatással csábítják a dolgozókat. Megjegyezte, nem véletlen, hogy a MESZK honlapján jelenleg is több mint 200 állást hirdetnek, az intézményekben az általános ápolótól a csecsemős nővéren, a dietetikuson és a szakrendelői asszisztenseken át a boncmesterig gyakorlatilag mindenféle szakemberből hiány van már. A kórházak ebben a helyzetben, egyre gyakrabban foglalkoztatnak „bérnővéreket”, akik vagy vállalkozóként vállalnak munkát több intézményben is, vagy munkaerő-közvetítőkön keresztül.
A MagyarIdők.hu megszólaltatta az egészségügyi államtitkárt is, aki elismerte, hogy gondok vannak az ápolóhiány tekintetébe. Ónodi-Szűcs Zoltán ugyanakkor megjegyezte, ezen a problémán nem lehet csak béremeléssel javítani, a kórházaknak is tenniük kell a nővérek terheinek csökkentéséért, például az egynapos beavatkozások növelésével, vagy az úgynevezett elkerülhető kórházi esetek számának csökkentésével. Ez utóbbi azt jelenti, hogy aki nem igényel kórházi ellátást, azt a szakrendelőkben vagy a háziorvosi rendelőkben kezelik.
Forrás: MagyarIdők.hu; fotó: pinterest.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS