Csányi Sándor rohamtempóban szabadul meg OTP-részvényeitől, a bank papírjai majdnem 20 százalékot estek az elmúlt napokban. A Budapesti Értéktőzsde kora délután az OTP-részvények kereskedését fel is függesztette egy időre.
Pánikot keltett a hír pénteken, miszerint az OTP Bank elnök-vezérigazgatója, Csányi Sándor 7,8 milliárd forint értékben dobott piacra OTP-részvényeket csütörtökön. Ráadásul nem ez volt az első bennfentes részvényeladás: a héten több vezető beosztású OTP-s vált meg részvényeitől. – írja az fn24.hu.
A bank közlése szerint Csányi Sándor és vállalkozásai hazai, elsősorban agrár- és élelmiszeripari beruházások finanszírozására csoportosítja át az értékesített OTP Bank-részvényekből származó bevételt. A piacnak nem elég magyarázat az, hogy 8 milliárd forinthoz közeli OTP-eladás oka az elnök-vezérigazgató portfoliójának átalakítása – mondta Török Bálint, a Buda-Cash Brókerház elemzője.
A befektetők a papírok eladásának valódi okát keresik, de nem találják. Főleg arra lennének kíváncsiak, hogy miért ekkora mennyiséget, és miért ilyen rövid idő alatt adott el Csányi Sándor, amikor tudhatta, hogy ezzel mit indít el a piacon – tette hozzá az elemző.
Az elemző úgy vélte, hogy a kormánytól kiszivárgott hír, miszerint a devizahitelesek megsegítését a bankok nyakába varrnák, már két napja tolta le az OTP árfolyamát, de az nem járt olyan drasztikus következménnyel, mint a papírok eladása.
Balásy Zsolt, az MKB Bank részvénystratégája is azonos alapállásból elemezte a helyzetet: a bank elnök-vezérigazgatója az eladással a “spekuláció végtelen tárházát indította el”. Lehet, hogy ismeri a kormány újabb, bankokat érintő terveit.
Amennyiben a bankok újabb adót vagy – a devizahitelek kapcsán – más terhet kapnak, akkor a távközlési szektor is számolhat hasonlóval. Erre a spekulációra utal a Magyar Telekom árfolyamának drasztikus esése – tette hozzá a stratéga. Vagyis az OTP esése fertőzi a többi papírt is. A hírek szerint jövő szerdán tárgyal a kormány az újabb devizahiteles mentőcsomagról. A legrosszabb forgatókönyv a bankok számára az lehetne, ha a mentőcsomag teljes terhét nekik kellene viselni. Ez egyes elemzők szerint a bankszektornak összesen akár 1100 milliárd, az OTP-nek ebben az esetben pedig mintegy 250 milliárd forint terhet jelentene.
Ugyanakkor a héten történtek értelmezésekor az fn24. hu felidézni a három héttel ezelőtt rekordgyorsasággal elfogadott takarékszövetkezeti törvényt is. Ennek értelmében a Takarékbankot gyakorlatilag államosítják, és a takarékszektorban szerzett jelentős állami súlyt piaci források rögtön és egyértelműen Csányi Sándor befolyásának csökkentésére tett kísérletként értelmezték. Ezt erősíti az is, hogy az állam nem csupán bevásárolja magát a szektorba, de további 100 milliárd forintot tervez költeni is rá. A takarékok feltőkésítésével pedig előbb-utóbb Csányi OTP-jének valódi versenytársa lehetne a takarékszektor. Ha mindez nem lenne elég, Orbán Viktor a Wall Street Journalnek adott pénteki interjújában kijelentette, a bankadó akár egy évtizedig is maradhat.
A Miniszterelnökséget irányító Lázár Jánoson keresztül gyakorlatilag nyílt háborút hirdetett a kormány Csányi ellen. – emlékeztet az fn24. Lázár egy korábbi nyilatkozatában Csányit az országot behálózó polipként írta le és kifejtette, hogy “demokráciában ilyen volumenű gazdasági túlhatalom komoly kockázatot jelent”.
A demokráciára leselkedő lehetséges veszélyeknél talán jobban zavarhatja a kormányt, hogy Csányit többen is “politikailag megbízhatatlannak” tartják. Kétségtelen, hogy a bankvezér mindig is ügyelt rá, hogy a jobb- és a baloldal meghatározó arcaival is jó kapcsolata legyen. Árulkodó tény például, hogy a parlamenti patkó mindkét oldalán előfordult már, hogy a politikai hatalomból kikerülők az OTP-ben találtak munkát.
forrás: mti / fn24.hu
fotó: origo.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS