Kínáról és a mianmari katonai puccs utáni helyzetről egyeztetett telefonon, csütörtökön Joe Biden amerikai elnök Scott Morrison ausztrál miniszterelnökkel. Ez volt az első telefonbeszélgetés köztük azóta, hogy Joe Bident két héttel ezelőtt beiktatták hivatalába. Az utóbbi időben nőtt a feszültség Kína és Ausztrália között, a mianmari hadsereg pedig négy napja megbuktatta a Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kjí törvényesen megválasztott kormányát.
Scott Morrison szerint a tárgyalópartnere a térségbeli béke és stabilitás zálogaként tekint az ausztrál-amerikai kapcsolatokra. Hasonló tartalmú közleményt adott ki a Fehér Ház is, amely szerint megállapodtak abban, hogy más szövetséges és partnerországokkal együttműködnek, hogy felelősségre vonják a mianmari puccsistákat. Morrison meghívta Bident Ausztráliába az Egyesült Államok, Ausztrália és Új-Zéland által kötött védelmi megállapodás, az ANZUS-paktum hetvenéves évfordulójának megünneplésére. Morrison szerint Biden kedvezően reagált a meghívásra, és azt mondta, nincs szükség különleges alkalomra ahhoz, hogy Ausztráliába látogasson, mert szereti az országot.
Az Egyesült Államok és Ausztrália kulcsfontosságú stratégiai partnerek, és ezt a viszonyrendszer Morrison elsődleges fontosságúnak tekinti olyan időszakban, amikor romlott a kapcsolat Ausztrália és legnagyobb kereskedelmi partnere, Kína között. Az új amerikai kormány változtat Washington eddigi klímapolitikáján, és feltehetően nyomást fog gyakorolni Morrisonra, aki vonakodva áll hozzá Biden 2050-es céldátummal beharangozott zéróemissziós terveihez. Morrison szerint a telefonbeszélgetés “meleg és kellemes” volt, és a The Washington Post ezzel összefüggésben emlékeztet arra, hogy miután az előző ausztrál miniszterelnök, Malcolm Turnbull első ízben tárgyalt Biden elődjével, Donald Trumppal, azt mondta, hogy “az volt addigi legrosszabb hívása”. Trump ugyanis ellenségesen fogadta Turnbullnak azt a kérését, hogy tartsa tiszteletben Canberra és az előző amerikai elnök, Barack Obama kormányzatának megállapodását az Ausztrália melletti szigeteken fogva tartott menekültek befogadásáról.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/Consolidated News Photos/Ken Cedeno
Facebook
Twitter
YouTube
RSS