Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatója szerint az iráni nukleáris megállapodás helyreállításához Joe Biden megválasztott amerikai elnöknek új megállapodást kell követelnie, amely tartalmazza, hogyan lehet visszafordítani a Teherán által elkövetett szerződésszegéseket.
Irán megsértette a szerződés számos korlátozását, miután Donald Trump amerikai elnök egyoldalúan kiléptette országát az egyezményből, és ismét érvénybe helyezte az előzőleg feloldott büntetőintézkedéseket. Teherán többször is hangoztatta, hogy gyorsan vissza tudja állítani a szerződésben foglalt állapotot, amennyiben az amerikai szankciókat feloldják. A január 20-án hivatalba lépő Joe Biden közölte: az Egyesült Államok ismét csatlakozik ezen szerződéshez, ha Irán újra szigorúan betartja a nukleáris tevékenységeinek korlátozása fejében a szankciókat fokozatosan feloldó szerződést.
A Reuters hírügynökségnek adott interjújában Grossi, az atomsorompó-egyezmény betartatása felett őrködő ENSZ-szervezet vezetője aláhúzta, hogy túl sok szerződésszegés történt ahhoz, hogy a megállapodást egyszerűen ismét érvényre lehessen emelni. Hozzátette: politikai szinten kell eldönteni, mi legyen a túl sok nukleáris anyag, felszerelés és az urándúsító centrifugák sorsa. Grossi, aki nagyjából egy éve került a NAÜ élére, közölte: új megállapodásra, jegyzőkönyvre vagy kiegészítő dokumentumra lesz szükség, amely világosan leszögezi a teendőket.
Irán több, mint 2,4 tonna dúsított uránt halmozott fel, a szerződés által engedélyezett mennyiség tizenkétszeresét, amely azonban jóval kevesebb, mint a szerződés aláírásakor birtokában lévő több, mint 8 tonna. Irán akár 4,5 százalékos tisztaságúra is dúsított uránt, a megengedett 3,67 százalék helyett, míg a szerződés előtt ez a szint 20 százalék volt. Az iszlám köztársaság olyan helyeken is dúsít uránt, ahol a szerződés ezt nem engedélyezi, például a sziklába épített fordói létesítményben, Natanzban pedig új generációs urándúsító centrifugákat telepített. Irán eljárása aggasztja a szerződés több aláíróját, például Oroszországot, amely felelős magatartásra szólította fel Teheránt, valamint Franciaországot, Nagy-Britanniát és Németországot, amelyek elkeseredetten próbálkoznak a szerződés életben tartásával.
Iránnak haladéktalanul vissza kell térnie a szerződés maradéktalan teljesítéséhez, és tartózkodnia kell minden olyan új lépéstől, amely kétségbe vonhatja (az alku) fenntarthatóságát
– mondta Francois Delmas, a francia külügyminisztérium helyettes szóvivője, aki komolynak nevezte az iráni lépések, főként az urándúsítás következményeit.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/Jim Lo Scalzo
Facebook
Twitter
YouTube
RSS