Rendkívüli ülést tartott vasárnap a Magyar Úszó Szövetség, amelynek egyetlen napirendi pontja az új elnök megválasztása volt. A választást az tette szükségessé, hogy Gyárfás Tamás, a szövetség 23 éven át regnáló elnöke tavaly november 30-án lemondott tisztségéről, miután tarthatatlanná vált a helyzete a Hosszú Katinka által elindított sportolói elégedetlenség miatt. A MÚSZ közgyűlése végül nagy többséggel az előzetesen is legesélyesebbnek tartott és a kormány által is támogatott Bienerth Gusztávot bízta meg a vezetéssel.
A 198 küldöttből 148-an voltak jelen az úszószövetség közgyűlésének fél órás csúszással kezdődő ülésén, így az határozatképes volt. A legesélyesebb jelölt Bienerth Gusztáv turizmusért felelős kormánybiztos és a 2024-es budapesti olimpiai pályázat alelnöke volt, aki mellett pénteken egyértelműen kiállt Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter is. A Széles Sándor Úszóműhelyt képviselő Hornyák Viktornak többször volt már összeütközése a Gyárfás-vezette szövetséggel, korábban elnökjelöltként is szembeszállt a tavaly leköszönt vezetővel, és most is ott volt a jelöltek között. Rajtuk kívül Tóth István volt a harmadik jelölt, akiről azt rebesgették, hogy vissza készül lépni Bienerth javára, de ez végül nem történt meg. A programok bemutatása során nem igazán domborodott ki érdemi különbség hármójuk között.
Hornyák Viktor az ülés elején azt javasolta, hogy a MÚSZ-igazgatót és az elnökség tagjait hívják vissza. Javaslatokat azonban nem tett az új tisztviselők személyére, illetve azok kiválasztása hosszabb időt vesz igénybe, így az elnökség eltörölte ezt a javaslati pontot.
Gyárfás békével búcsúzna, Hargitay ismét hűségesküt tett neki
Szabó Tünde sportért felelős államtitkár megköszönte Gyárfás Tamás 23 éves munkáját, és kiemelte, hogy az új elnöknek pozitív változásokat kell hoznia az úszósportba. Egyúttal a továbbiakra is megígérte a kormány támogatását. Gyárfás búcsúbeszédében elmondta, hogy nagy élmény ehhez a közösséghez tartozni, mert tele van zsenikkel, egyben nehéz emberekkel. Úgy fogalmazott, hogy javítani mindig van min, de válság nincs, a gazdálkodás pedig átlátható. Egyúttal hangsúlyozta, hogy ő a nyugodt légkört nem tudta elérni, de szeretne mindenkivel békét kötni. Hargitay András szövetségi kapitány szerette volna tiszteletbeli elnöknek megválasztatni Gyárfás Tamást, de ez ellen két elnökjelölt, Tóth István és Hornyák Viktor is felszólalt, így erről egy másik ülésen fog szavazni a közgyűlés.
Az elnökjelöltek tíz percben szerették volna bemutatni a programjukat, ám egy javaslat csak nyolc percet adott volna nekik. A közgyűlésnek kellett szavaznia a súlyos kérdésről, és három perc alatt sikerült eldönteni, hogy nem fordítanak plusz hat percet ilyen fölösleges dologra.
Szakítottak a hagyománnyal, titkos szavazással döntöttek
Bienerth Gusztáv elismerte a korábbi vezetés ellen tiltakozó legjobb úszóink igazát, és egyetért az általuk aláírt hét ponttal. A jelölt a szakmai tervezés, valamint a feladatok és hatáskörök újjáértelmezése mellett tört lándzsát, és kizárólagossá tenné a titkos szavazást minden közgyűlésen. (Emlékezetes, hogy egyes vádak szerint Gyárfás Tamás a nyílt szavazással félemlítette meg a közgyűlés tagjait, és így ért el korábban csaknem száz százalékos támogatottságot. – a szerk.). Hornyák Viktor azzal kezdte, hogy szinte teljesen azonosult a Bienerth által röviden ismertetett programmal. Ennek lényege szerinte a demokrácia, az átláthatóság és az igazság, és hogy a tagszervezetek is lássanak bele, mi történik a szövetségben. Tóth István a harmadik elnökjelölt úgy fogalmazott, hogy anarchia van a sportágban, haramiák, pénzlesők és a gyerekeket oktató képzetlen edzők okoznak károkat.
A közgyűlés 138 igen szavazattal elfogadta a javaslatot, hogy titkos szavazással válasszák ki a leendő elnök személyét.
Előbb a jelöltlistát kellett megszavaztatni, amelyre egy-egy küldött akár mindhárom jelölt nevét bejelölhette. A délelőtt regisztrált 148 küldött közül 147 vette fel a titkos szavazólapot, közülük 143-an dobták bele az urnákba a szavazatukat. Az 50 százalék plusz egy szavazat 74 volt. Az érvénytelen szavazatok száma 15 lett. Hornyák Viktorra 41, Tóth Istvánra 44, Bienerth Gusztávra 128 szavazat érkezett, így csak utóbbi tudta átlépni a küszöböt, lépte át a több mint ötven százalékos támogatást. Ezután következett az elnök személyének megválasztása, amihez a leadott 146 szavazat több, mint fele, azaz 74 voks is elég lett volna, Bienerthet azonban immár a nemrég még elsöprő mértékben Gyárfás-párti közgyűlés 126 tagja akarta.
Sok teendőnk van, minden erőmmel azon leszek, hogy ezeket, valamint a világbajnokságot, Magyarország legnagyobb sporteseményét, sikerrel vegyük, hiszen a vb az olimpiai pályázat főpróbája. Dolgozni jöttem, remélem a magyar úszósport családja befogad. Biztos vagyok benne, hogy a vezetésemmel, a magyar úszószövetséggel az előttünk álló feladatokat sikeresen fogjuk teljesíteni
– nyilatkozta a megválasztott elnök. Könnyű dolga aligha lesz, hiszen az úszók hét követelése közül az első egy olyan vezetőség felállítása volt, amely „hajlandó a szervezet teljes körű felülvizsgálatára, megújítására”.
nemzetisport.hu, origo.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS