Vádemelési javaslattal zárta le az amerikai Bunge Zrt.-ével is üzleti kapcsolatban álló, két és félmilliárdos áfacsalásban érintett, étolaj és cukor kereskedelemmel is foglalkozó bűnszervezet elleni nyomozást a Nemzeti Adó-és Vámhivatal (NAV). Ez az a szövevényes ügy, amiben a kitiltási botrányt kirobbantó cégen kívül felbukkant a furcsa körülmények között elhunyt Welsz Tamás, valamint egy olyan felvidéki vállalkozó neve is, aki szerint az áfamaffia bevételeinek egy része az MSZP pártkasszájában landolt.
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
A NAV portálunkhoz eljuttatott közleménye szerint a 28 gyanúsított tizenhat gazdasági társaságot működtetett, amelyek a Szlovákiából beszerzett árukat Magyarországon – egy általuk létrehozott cégláncolat közbeiktatásával – főként multiknak, élelmiszerláncoknak, nagyüzemi felhasználóknak értékesítették. Azonban az áru a valóságban egyenesen a megrendelők, vevők címére érkezett, csak papíron futott ennél nagyobb kört a cégek között. A pénzügyi nyomozók lefoglaltak 22 millió forint készpénzt, valamint 145 millió forint értékben nagy értékű gépkocsikat, motorkerékpárokat és karórákat is. Zárolták továbbá az érintett cégek, illetve a gyanúsítottak bankszámláit és az elkövetők ingatlanjait, amelyek összértéke mintegy 800 millió forint.
Elképesztő luxusban éltek
A bűnszervezet feje az áfacsalásból megszerzett pénzből luxusingatlan építésébe kezdett. Szerették a fényűzést, a gyanúsítottak otthonában több száz pár cipőt találtak, köztük több százezres darabok is voltak – írják. A stróman cégek ügyvezetői hajléktalan, munkanélküli személyek voltak, helyettük ténylegesen a bűnszervezet tagjai irányítottak; ők intézték az adminisztrációval, logisztikával kapcsolatos feladatokat. Négy stróman ügyvezető ellen elfogatóparancs van érvényben, egy stróman Franciaországban tölti börtönbüntetését. A bűnszervezet irányítója és helyettese házi őrizetben van, a strómanokat felhajtó férfi lakhelyelhagyási tilalom hatálya alatt áll – írja a NAV. Az ügyben bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás, üzletszerűen elkövetett pénzmosás, számvitel rendjének megsértése, és közokirat-hamisítás miatt élnek vádemelési javaslattal – áll az adóhivatal közleményében.
Welsz Tamás neve is előkerült
A Magyar Idők már januárban írt arról, hogy a nyomozás a véghez ért és a cégek nem csupán a magyar, de a szlovák államot is megkárosították. Ráadásul az áfamaffiát működtető vállalkozásokkal üzleti kapcsolatban állt a Bunge nevű amerikai élelmiszer-óriás is, amelynek jelzései alapján a NAV 2011-ben és 2013-ban is vizsgálatot indított adócsalás elkövetésének gyanúja miatt. Az amerikai kitiltási botrány miatt a figyelem középpontjába került Bunge számos termékmárkát, gazdasági társaságot nevezett meg, szállítóleveleket, számlákat mellékelve konkrét áfacsalási sémát vázolt föl 2012 elején az adóhatóságnak elküldött anyagában. Ahogy arról a PestiSrácok.hu is beszámolt, a szövevényes ügy egy másik szálának a felgöngyölítését segíthette a bűnszervezet egyik tagja, Dömény Zoltán is. A felvidéki vállalkozóról a Privát Kopó bűnügyi magazin megírta, hogy többször találkozott Szlovákiában és Magyarországon a két évvel ezelőtt gyanús körülmények között elhunyt Welsz Tamással. A férfi azután lett öngyilkos, hogy fontos bizonyítékokat adott át a vele korábban bizalmas viszonyt ápoló Simon Gáborral kapcsolatos eljárás során több, vele kapcsolatban álló alvilági figuráról és minden gyanú felett álló üzletemberről is. Ismert, az MSZP volt elnökhelyettesével szemben költségvetési csalás miatt indult eljárás, mivel a politikus közel félmilliárd forintnyi pénzt rejtegetett külföldi bankszámlákon, de az összegek után elfelejtett adót fizetni. Visszatérve Dömény Zoltánhoz, állítólag üzleteihez Welsz Tamás biztosította a politikai hátteret. Miután a vállalkozó ki akart szállni, életveszélyesen megfenyegették, majd egyszerűen nyoma veszett. A sokáig halottnak hitt Dömény csupán egy füzetet hagyott maga után, amelyben beszámolt az ügy részleteiről, jegyzeteit pedig eljuttatta a hatóságoknak. Később a NAV pénzügyi nyomozói előtt részletes vallomást tett.
Az MSZP pártkasszájába is juttathattak az áfacsalók
A vállalkozó naplójából a PestiSrácok.hu még 2014 novemberében szivárogtatott ki részleteket. Abban Dömény többek között azt állította, hogy 2010 előtt az áfacsalás-sorozat jövedelmének egy része az MSZP pártkasszájában landolt:
A 2006-2008-as évben a BELAR a.s., a BELAGRA Hustopece a.s. és az AGROPODNIK Trnava a.s-nek nem kifizetett takarmányok ára részben az akkori kormánypárt, az MSZP kasszájában landolt. Cserébe a Molnár Istvánhoz köthető Balaton Meat Kft. vissza nem térítendő juttatásokat kapott a magyar államtól.
– írta levelében Dömény, aki összesen nyolc cégről közölt adatokat, amelyekkel a vállalkozása kapcsolatban volt. A nagymegyeri vállalkozó azt is állította, szlovák és magyar politikusok, maffiózók biztosítottak védelmet a két ország adóhivatalainál az ügyletek zavartalan lebonyolításához.
Címlapfotó: bungenorthamerica.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS