A Magyar Közút Veszprém Megyei Igazgatóságán a portál kérdésére elmondták, hogy a közlekedési táblákra jogtalanul helyezték ki a képviselőjelölt kampánytábláit, hiszen a közúti táblákon tilos hirdetni, és erre engedélyt sem lehet kérni. Mivel az említett útszakaszok az önkormányzat hatásköre alá tartoznak a vehir.hu a Városüzemeltetési Irodát is megkérdezte, ahol elmondták, hogy a KRESZ egyértelműen tiltja a közúti táblákon való reklámcélú hirdetéseket. Eszerint:
“Tilos feltüntetni hirdetést és reklámot közúti jelzésen, annak tartóelemén, vagy bármely más forgalom szabályozására, vagy védelmére szolgáló berendezésen, úttartozékon.”
Az Országos Választási Iroda tájékoztatása szerint, ha valaki bejelenti a jogtalan kampányplakátokat, a kihelyezői ellen bírságot is kiszabhatnak.
A PestiSrácok.hu az ügyben a helyi választási bizottságot is megkereste, ahonnan azt a tájékoztatást kaptuk, hogy Kész Zoltán plakátjai miatt – cikkünk megjelenéséig – nem indult jogorvoslati eljárás. Balsai István ügyvédet is felhívtuk, aki kérdésünkre azt válaszolta, jelen esetben a választási eljárási törvény előírásai az irányadóak, amely jogszabály tiltott felületként nem nevesíti a villanypóznát és a KRESZ-táblát.
“A választási plakátok jogszerű elhelyezésének kérdése a 2014. évi országgyűlési választások kampányidőszakában több alkalommal több bírói fórumon is felmerült, és a bíróságok egymástól és saját maguktól is eltérő jogi következtetéseket vontak le” – mondta Balsai István. Az ügyvéd felidézte, első alkalommal tavaly márciusban vizsgált a Kúria olyan ügyet, ahol a képviselőjelölt plakátját egy villanyoszlopra helyezték ki, amely a közúti közlekedésről szóló törvény, valamint a reklámtáblák, reklámhordozók és egyéb reklám célú berendezések közutak melletti elhelyezésének részletes szabályairól szóló kormányrendelet szerint is tilos. “A Kúria ekkor akként foglalt állást, hogy jogszabálysértés történt. Az ügy az Alkotmánybíróságra került, ahol az alkotmánybírók a Kúria érvelésével értettek egyet, tehát a tilalom mellett foglaltak állást. Néhány héttel később azonban a Kúria egy teljesen hasonló ügyben megváltoztatta az álláspontját, és úgy foglalt állást, hogy a választási plakát tekintetében zárt szabályrendszert alkot a választási eljárási törvény, amely nem tiltja a plakátok kihelyezését például KRESZ-táblák oszlopaira. Ez az ügy is eljutott az Alkotmánybíróságra, amely ismét a Kúriának adott igazat” – elevenítette fel Balsai István. Elmondta, egy harmadik ügyben is olyan döntés született, hogy a választási plakát kampányidőszakban villanyoszlopra való kihelyezése nem sérti meg a választási eljárási törvény plakátra vonatkozó rendelkezéseit.
“Mivel a választási eljárási törvény expressis verbis nem tiltja a választási plakát KRESZ táblákra való kihelyezését, ezért a fenti esetek értelmében megállapítható, hogy választási plakát ilyen kihelyezése nem jelenti a választási eljárási törvény sérelmét” – szögezte le Balsai István.
A magunk részéről kíváncsian várjuk, a veszprémi közútkezelő álláspontjának a fényében indul-e jogorvoslati eljárás a Kész-plakátok ügyében.
SZARVAS SZILVESZTER – PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS