A Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) egyik legerősebb fegyvere a titkos felderítés: ezzel, és más módszerekkel harcolnak a korrupció ellen, és védik meg a felügyeletük alá tartozó közszolgálati dolgozókat – derül ki a Magyar Idők Bolcsik Zoltán rendőr vezérőrnaggyal, a szervezet főigazgatójával készült interjújából. Az NVSZ munkájának nagy része nem nyilvános, a főigazgató azonban elmesélte, 555 munkatársa mivel tölti a munkaidejét.
130 ezer fő, akik a rendvédelem, a polgári titkosszolgálatok, bizonyos jogszabályban meghatározott közigazgatási szervek, valamint a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvény szerinti, a rendőrségről szóló törvényben meghatározott feladatkörű kormányzati szolgálati jogviszonyban álló kormánytisztviselők, a kormányzati ügykezelők, valamint állami szolgálati jogviszonyban álló állami tisztviselők és állami ügykezelők védelméért felelős ez az 555 ember. 2016-ban 624 titkos nyomozást folytattak le, és 122 ügyben tettek feljelentést. Ezek 90%-a korrupciós ügy, hivatali visszaélés. “Egy ügy is sok” – szögezi le Bolcsik Zoltán.
A feljelentések között nem volt felsővezető, kis- és középvezető is csak alig: 178 fő hivatásos, 60 fő kormánytisztviselő (kormányhivatalnok, állampolgársági ügyekkel foglalkozó alkalmazott, földhivatali dolgozó), három közalkalmazott, és 1017 fő polgári személy volt.
A korrupció felderítéséhez gyakran hívják segítségül a koktaktusos megbízhatósági vizsgálatot: “olyan életszerű helyzetet teremtünk a célszemélynek, hogy el kell döntenie: korrupt lesz vagy becsületes marad, például elfogadja-e a kenőpénzt vagy sem.” 2011-es megalakulásuk óta keresik a korrupciót a közszférában, azonban megfordították a módszert: “nem azt keressük, hogy a védett személyek közül ki kapcsolódhat a szervezett bűnözéshez, hanem felderítjük, kik a meghatározó emberek a szervezett bűnözésben és megnézzük, kik kapcsolódhatnak hozzájuk, a környezetükhöz a közszférából.”
Az elhárítási feladatokon túl, mint azt már említettük, védelemmel is foglalkozik az NVSZ. Az elhárítási körükbe eső személyeket néha fenyegetések érik a munkájuk miatt: Bolcsik Zoltán elmesélte, hogy tavaly például kollégájukat, az Alkotmányvédelmi Hivatal egyik munkatársát és a vízügy egyik döntéshozóját fenyegették meg, ezért megszervezték az érintett személyek fizikai védelmét is. A főigazgató elmondása szerint a védelmük alatt álló emberek, ha becsületesen végzik a munkájukat, nem tekintik őket ellenségnek, sőt, segítséget kérnek tőlük, ha szükségük van rá. “Ugyanolyanok vagyunk, mint a többi rendőr” – magyarázza Bolcsik – “korrektség, segítőkészség, tisztelet. Ez a hármas jelszavunk. Ezt követelem meg a munkatársaimtól is.”
A teljes interjút a Magyar Időkön találja!
Facebook
Twitter
YouTube
RSS