Ezeket a bombasztikus szavakat Boris Johnson első miniszterelnöki beszédében használta. Ebből is látszik, hogy retorikájára nagy hatással van Donald Trump amerikai elnök, aki egyébként a legközelebbi barátja lesz a miniszterelnöksége idején. Johnson megszerezte a fejlesztési terveihez a londoni City támogatását, ám az írek és skótok megnyugtatása sokkal nehezebb lesz. Nancy Pelosi, az amerikai Demokrata párt egyik vezéralakja, a képviselőház elnöke az írekkel kötött nagypénteki megállapodás tiszteletben tartását követeli az új londoni kormánytól. Eközben Carrie Symonds, Johnson aktuális barátnője nem hajlandó beköltözni a Downing Street 10-be, amely újabb botrányokat sejtett az új miniszterelnök magánélete körül.
Október 31-én, ha törik, ha szakad, az Egyesült Királyság kilép az Európai Unióból. Boris Johnson szeretne megállapodni Brüsszellel, hogy valamennyire civilizált módon történjék meg a szakítás. De ha ez nem sikerül, úgy is jó: akkor következik a kemény Brexit, megállapodás nélkül hagyja el az uniót Nagy-Britannia. Ma már ez a valószínű forgatókönyv, hiszen az unió nem hajlandó újratárgyalni a feltételeket, ám Brüsszel feltételeit Boris Johnson nem fogadja el. Ez az ellentét feloldhatatlan, amelyből az következik, hogy nem lesz megállapodás és kemény Brexit következik. A vita lényege, hogy az Európai Unió egy szabadkereskedelmi megállapodásért cserébe két dolgot kérne: egyrészt, hogy az Egyesült Királyság továbbra is befizető legyen a közös költségvetésbe. Másrészt azt is kikötné, hogy Nagy-Britannia csak az unió jóváhagyásával köthetne harmadik állammal kereskedelmi megállapodást. Ez az a kitétel, amit London semmiképp sem fog elfogadni, méghozzá azért, mert a kilépéspártiak adu ásza a jövőben megkötendő USA-Nagy-Britannia közti szabadkereskedelmi egyezmény. Tulajdonképpen minden e körül forog: az Egyesült Királyság lecserélné az Európai Uniót az Egyesült Államokra, ejtené Németországot az USA miatt.
Trump támogatja a Brexitet
És úgy tűnik, hogy ezt az Egyesült Államok is nagyon szeretné. Donald Trump idáig is a Brexit legnagyobb támogatójának számított, és már a beiktatásának napján felhívta telefonon Boris Johnsont. Trump a beszélgetés után közölte:
Boris egy jó srác, és a barátom.
Továbbá elmondta azt is: a két ország egy nagyon jelentős kereskedelmi megállapodáson dolgozik. Az elnök szerint ennek hatására a jelenlegi kereskedelem négy-ötszörösére növekedhetne. Trump szerint a két állam kereskedelmét korábban a brit EU-tagság visszafogta, ám ez most megváltozik. Johnson és Trump megállapodtak abban, hogy hivatalos tárgyalásokat kezdenek abban a pillanatban, mihelyst Anglia kilép az unióból. Persze ez csak duma, mert a jelek szerint a két kormány már nagyon intenzíven tárgyal. Egyébként az Egyesült Államok – beleszámítva Puerto Ricót is – ma is Anglia legnagyobb kereskedelmi partnere. Ennek nagysága 2017-ben 182 milliárd fontot tett ki, és ezt kívánja Trump megtöbbszörözni.
Azért az biztosan látszik, hogy az USA vezetése Angliát tartja a legfontosabb szövetségesének, és mindent meg fog tenni azért, hogy biztosítsa számára a jólétet és a biztonságot.
Anglia külkereskedelme 64 százalékban nem EU-tagországokkal zajlik. A kilépés után a kereskedelem az unióval letárgyalt szabályok szerint folytatódna a legtöbb országgal. A régebbi megállapodásokat alkalmaznák az új helyzetre. Ebbe már szinte mindenki belement, sőt, Dél-Koreával már új megállapodást is sikerült tető alá hozniuk.
Ütközési pályán Írországgal
Ám más téren nagyon kemény problémák fognak kialakulni. Az uniós tagság jelenleg garantálja az Egyesült Királyság részét képező Észak-Írország és a független Írország közti szabad határátlépést. Ez azért lényeges, mert az amerikai demokrata párt csak akkor támogat egy szabadkereskedelmi megállapodást, ha tiszteletben tartják az 1998. április 10-én kötött észak-írországi nagypénteki békemegállapodást. Nancy Pelosi, a Képviselőház demokrata elnöke az Irish Times-nak kijelentette, hogy Észak-Írország és az Ír Köztársaság között nem lehet visszatérni a fizikai határellenőrzésekhez. Pelosi követelése az, hogy az 1998. április 10-én kötött nagypénteki megállapodás továbbra is érvényben maradjon. Ezt feltehetően így gondolják a republikánusok is, csak Trump játssza a „jó zsarut” , míg a demokraták a „rossz zsaruként” lépnek fel Anglia felé. Ugyanúgy Skócia magatartása is kiszámíthatatlan: könnyen lehet, hogy újabb népszavazásra fog sor kerülni a függetlenség kérdésében.
A londoni City hajlandó finanszírozni a Brexitet
Az új kormány második legfontosabb posztját, a pénzügyminiszterséget Sajid Javid kapta. A pakisztáni bevándorlók gyermekeként született politikus megrögzött konzervatív. Úgy véli, hogy Anglia kihasználhatja azt az előnyét, hogy a londoni Citynek köszönhetően olcsóbban jut hitelekhez, mint más ország. Ha kilépnek az unióból, akkor megszűnnek a régi pénzügyi szabályok, így lehetőség nyílik majd az új kormány számára impozáns gazdaságfejlesztési programok indítására. Egy már kezd körvonalazódni ezek közül: Johnson beiktatása napján megígérte, hogy megépítik a Leeds és Manchester közti gyorsvasutat. Ez része lesz annak a 40 milliárd fontos beruházásnak, amely révén szuperexpressz kötné össze Londont az északi országrésszel.
Johnson barátnőjének státusza bizonytalan
A négygyerekes családapa Johnson hivatalosan tavaly vált el. A jelenlegi barátnője a 31 éves Carrie Symonds. A vele folytatott kapcsolata ma Anglia egyik „legégetőbb” problémája. Ugyebár az angol miniszterelnökök hagyományosan a Downing Street 10 alatt található rezidenciába költöznek, ám a hölgy a jelek szerint nem kíván ott lakni. Ezzel aztán feladja a protokollmániás angoloknak a leckét. Eldönthetetlen, hogy Carrie Symonds most „first ladynek” számít-e, vagy ha nem az, akkor mi is pontosan a státusza?
Az angol protokoll nem ismeri a „miniszterelnök barátnője” pozíciót. Olyan már volt, hogy a miniszterelnöknek a felesége mellett szeretője is volt, de a mostanira még nem volt precedens: ez egy teljesen új szituáció. Szóval Boris Johnsonnak nemcsak a Brexit ügyében kell történelmi döntéseket hozni, hanem rendeznie kell a barátnőjének státuszát, ami szintén történelmi kihívás. Ez utóbbi lesz a nehezebb a jelek szerint. Már csak azért is, mert az új miniszterelnök nagy bulizó hírében áll. Az elmúlt években többször eltűnt napokra, és a bulvárlapok szerint azért, mert valahol éppen kicsapongott. Ilyenkor mindig felröppentek a hírek, hogy itt vagy ott látták, gyűrötten, kialvatlanul és borostásan. Ha a mi Borisunk nem hagy fel ezen szokásával, akkor érdekes pillanatok elé fog nézni a titkosszolgálat és a miniszterelnök testőrsége. És akkor ott van még Symonds kisasszony helyzete, mert senki sem tudja, milyen szerepet képzel el magának a jövőben.
Kiemelt kép: MTI/EPA/Jessica Taylor
Facebook
Twitter
YouTube
RSS