Az Európai Uniónak különböző típusú, újonnan jelentkező válságokra és kihívásokra kell felkészülnie, amihez a mostaninál kevésbé töredezett katonai képesség kialakítására van szükség – jelentette ki az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője Lisszabonban, az EU-tagországok védelmi minisztereinek informális találkozóját követően pénteken.
Josep Borrell sajtótájékoztatóján közölte: a gyakran bomlasztó tevékenységekre is használható technológiai fejlődés szükségessé teszi, hogy az EU felgyorsítsa a védelmi képességek javítását célzó innovációkat.
Szükséges ez azért is, hogy az unió továbbra is a technológiai fejlődés élvonalában maradjon
– mondta. Kiemelte, hogy az uniónak továbbra is vezető szerepet kell vállalnia a nemzetközi normák és szabványok előmozdításában. Ezzel összefüggésben közölte: az együttműködések területét érintve a szakminiszterek mindenek előtt az afrikai partnerekkel folytatott közös munka megerősítése mellett érveltek.
Tudatosítani kell, hogy nincs fejlődés a biztonság garantálása nélkül, ahogy nincs biztonság sem a fejlődés biztosítása nélkül
– közölte. Emlékeztetett: az EU az elmúlt tizenhat évben több mint 3,5 milliárd eurót mozgósított az afrikai országokban végzett békeműveletekhez; jelenleg több mint háromezer európai katona és rendőr végez szolgálatot összesen tíz uniós afrikai békemisszióban. Borrell az újabb katonai hatalomátvételt követően a Maliban kialakult helyzetet “nagyon képlékenynek és bizonytalannak” nevezte. Kijelentette: a nyugat-afrikai ország legutóbbi válsága ellenére az unió folytatja a humanitárius segítségnyújtást, és fenntartja a kormányerőket kiképző misszióját a helyzet alakulásához alkalmazkodva. Hozzátette: az unió nem puccsokra oktatja a mali katonaságot, hanem az ország ellenőrzés alatt tartására és a terrorizmus elleni sikeres védekezésre. Hozzátette: az unió afrikai békeműveleteiről folytatott vitán a miniszterek egy Mozambikban tervezett katonai képzési misszió előkészítéséről is egyeztettek.
Azzal összefüggésben, hogy az elmúlt napokban három uniós légitársaságnak kellett törölnie moszkvai járatait, mert Oroszország nem adott útvonalengedélyt a Fehéroroszországot elkerülő repülőgépeknek, Borrell azt közölte: fennáll a helyzet elmérgesedésének a veszélye. Elmondta, hogy az eset nagy zavart okozott a légiközlekedésben, az unió azonban még mindig nem tudja, hogy egyedi esetekről van-e szó, vagy az orosz hatóságok általános lépéséről.
Várnunk kell, és meg kell ismernünk Moszkva szándékait, mielőtt intézkedünk
– fogalmazott. Kérdésre válaszolva kijelentette: Vlagyimir Putyin orosz elnök minden bizonnyal erős támogatója Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnöknek, esetleges pénteki találkozójukról azonban nincs tudomása. Emlékeztetett: az EU kész együttműködni Fehéroroszországgal, akár hárommilliárd eurós gazdasági segélytervvel segítené az ország békés politikai átmenetét.
Az uniós terv akkor lép érvénybe, amikor az ország a demokratikus átmenet útjára lép
– mondta az uniós diplomácia vezetője.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Soós Lajos
Facebook
Twitter
YouTube
RSS