Nem erősíti az Európai Unióba (EU) irányuló migrációt és nem növelte a halálesetek számát a Földközi-tengeren a közösség Sophia nevű haditengerészeti művelete – jelentette ki Josep Borrell, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője egy keddi német lapinterjúban.
A spanyol szociáldemokrata politikus a Die Welt című lapban közölt interjúban kiemelte, hogy megérti Ausztria és más EU-tagállamok azon aggodalmát, hogy az illegális migrációt erősítő, úgynevezett szívó hatást válthat ki, ha a líbiai fegyverembargó ellenőrzésére a térségbe vezényelnek hajókat. Azonban ez az aggodalom alaptalan, “nem fedi a valóság” és “nem fedik a tények”.
Nem helytálló az az állítás, hogy a Sophia küldetés azon időszakában, amikor EU-s haditengerészeti erők voltak jelen a Líbiához közeli vizeken, az EU-s hajók fedélzetére feljutás lehetősége egyre több embert ösztönzött arra, hogy nekivágjon a tengernek, és így erősödött a migráció.
A tényadatok azt mutatják, hogy 2015-ben mintegy 140 ezer ember érkezett az EU területére Líbia partjairól, és ugyanez a szám 2016-ban 164 ezerre emelkedett, de akkor valamennyi útvonalon emelkedett az érkezők száma, 2017-ben viszont már csak 105 ezer, 2018-ban pedig mindössze 27 400 ember érkezését regisztrálták.
- Az sem helytálló kijelentés, hogy a Sophia művelet révén egyre többen vesztek a tengerbe, a Líbia-EU tengeri migrációs útvonalon történt halálesetek száma a 2015-ös 3150-ről 1300-ra csökkent 2018-ra
– fejtette ki Josep Borrell.Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy van lehetőség a líbiai fegyverembargó ellenőrzését szolgáló új, formálódó küldetést úgy megszervezni, hogy tekintetbe vegyék Ausztria és más országok aggodalmait.
Megfelelő megoldás, ha a műveleti területet nem a Földközi-tenger középső medencéjében jelölik ki, hanem a keleti térségben, Bengázinál vagy akár a Szuezi-csatornánál
– fejtette ki az uniós diplomácia vezetője. Hozzátette, hogy egy ilyen megoldás mellett szól, hogy a líbiai polgárháborúban harcoló feleknek szánt fegyverszállítmányok rendre keletről érkeznek, és az ország keleti térségével, illetve a szomszédos Egyiptommal határos tengeri övezetben nem fordulnak elő az EU felé menedékjog megszerzésének szándékával igyekvő emberek, mert ezt a régiót nem szelik át migrációs útvonalak.
A Sophia – korábbi nevén Eunavfor Med – missziót 2015-ben indították az EU tagállamai az Észak-Afrikából az EU-ba irányuló embercsempészet visszaszorítására. A művelet támogató feladatokat is ellát. Biztosítja a líbiai partiőrség és haditengerészet kiképzését, nyomon követi a kiképzés hosszútávú hatékonyságát és hozzájárul az ENSZ fegyverembargójának végrehajtásához a líbiai partokhoz közeli nyílt tengeren. A művelet keretében ezen túlmenően, az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozataival összhangban megfigyelést és információ gyűjtést végez a líbiai export kőolaj illegális kereskedelméről. A művelet ily módon hozzájárul egyrészt az arra irányuló uniós törekvésekhez, hogy Líbiában helyreálljon a stabilitás és a biztonság, másrészt pedig a Földközi-tenger középső térségének tengeri védelméhez.
Azonban az EU-s hajókra felvett emberek fogadása körüli viták miatt tavaly tavasszal leállították a tengeri járőrözést, így a misszió felhatalmazása csupán repülőgépekről folytatott megfigyelésre és a líbiai partiőrség kiképzésére korlátozódik. Jövőjéről annak révén élénkültek fel a viták, hogy március végével lejár a mandátuma, a német kormány pedig az ENSZ közreműködésével januárban nemzetközi Líbia-konferenciát szervezett, amelynek résztvevői – köztük Törökország, Egyiptom, az Afrikai Unió és az Arab Liga – vállalták, hogy nem avatkoznak bele a 2011 óta tartó konfliktusba és támogatják az ENSZ ugyancsak 2011-ben kihirdetett fegyverembargójának betartására tett erőfeszítéseket.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA
Facebook
Twitter
YouTube
RSS