Fapál Lászlóra és hat társára letöltendő szabadságvesztést, míg a többi tíz vádlott esetében felfüggesztett börtönbüntetést indítványozott négy napig tartó vádbeszéde végén a tábornokperben eljáró ügyész – tudta meg a PestiSrácok.hu.
Emellett a vádhatóság valamennyi vádlott esetében kérte, hogy a bíróság szabjon ki pénzbüntetést, több vádlottnál indítványozta a közügyek gyakorlásától való eltiltást, illetve nyolc vádlott esetében lefokozásukat is.
Fapál László nyugalmazott honvéd ezredest, a Honvédelmi Minisztérium (HM) volt közigazgatási államtitkárát és több társát minősített vesztegetéssel vádolja a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF). A hatóság szerint a vádlottak a hivatali vesztegetéssel összesen 200 millió forinttal károsították meg az államot. A büntetőper eredetileg Kaposváron kezdődött, ám a helyi törvényszék katonai tanácsa 2013 februárjában felmentette a vádlottakat. Az elsőfokú döntést a Fővárosi Ítélőtábla 2014 februárjában hatályon kívül helyezte, és a Debreceni Törvényszék katonai tanácsát jelölte ki a megismételt eljárás folytatására.
A vádirat szerint a vádlottak többsége a Magyar Honvédség kötelékébe tartozott, egyikük a HM közigazgatási államtitkára, Fapál László volt, a többiek a honvédséghez kapcsolódó különböző katonai szervezeteknél, gazdasági társaságoknál töltöttek be vezető pozíciókat. Ezek a szervezetek feleltek például a honvédségi rendezvények szervezéséért, a honvédségi ingatlanok üzemeltetéséért, az eszközök, felszerelések beszerzéséért. Pozíciójuknál fogva ők választották ki azokat a vállalkozásokat, amelyekkel a különböző feladatok ellátására szerződtek.
A kiindulópont 2001, amikor a Magyar Honvédségben nagyszabású átszervezések kezdődtek, átszabták a korábbi szervezetek feladatkörét, működését, és ezek a korábbi kapcsolatrendszert is érintették. A vádirat szerint ez indította az első- és a tizenhatodrendű vádlottat arra, hogy a másodrendű vádlott (az akkori közigazgatási államtitkár, Fapál László) későbbi bevonásával „mentsék a menthetőt”.
Tevékenységük lényege az volt, hogy egy „visszaosztási rendszert” vezettek be, amely alapján a szerződött – polgári – vállalkozások a honvédségi megbízási díjak egy részét visszaszolgáltatják. A vádlottak általában a cégek vezetőivel vették fel a kapcsolatot, és a beszélgetések során közölték velük, hogy mennyi pénzt kérnek vissza. „Jutalékot” kértek az ajándéktárgyak szállítójától, a tolmácscégtől, az irodaszerek beszerzőjétől, az autószerelő vállalkozástól, a számítógépek beszállítójától, a munkaruhaboltostól, az ingatlanok karbantartóitól.
Ebben az ügyben egyébként korábban felmerült Juhász Ferenc egykori honvédelmi miniszter neve is, mint aki szintén részesült a korrupciós pénzekből. Juhászról az egyik vádlott még az ügyészségen azt állította, hogy egyik alkalommal jelen volt, amikor Fapál László államtitkár whiskys dobozba csomagolva vitte át a pénzt a miniszternek. Juhászt ennek ellenére nem gyanúsították meg a bűncselekménnyel. A tábornok beismerő vallomásában arról is beszélt, hogy az államtitkár és a főtisztek a honvédségi beszerzések és megbízások után visszaosztott pénzeken fele-fele arányban osztoztak.
A per április 25-én a védőbeszédekkel folytatódik.
Vezető kép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS