Szegény Botka László belefutott a kezdő politikusok által rendre elkövetett hibába: felkínálta ellenfeleinek, hogy azok ne arra figyeljenek, ahogyan a szája mozog, hanem arra, amit mond. Márpedig a „természetesen azon leszünk, hogy a kerítés minél gyorsabban lebontható legyen” kijelentés sehogy máshogyan nem értelmezhető, minthogy – ha tehetné – lebontaná a déli határszakaszra húzott kerítést és megnyitná Magyarország, egyúttal Európa kapuit a jobb életre vágyó harmadik világbeliek tömegei előtt.
Botka László a Reutersnek adott interjújában hiba nélkül előadta az európai értékekben, a fékekben és ellensúlyokban mélyen hívő szocialista miniszterelnök-jelöltet, akiben meg lehet bízni, akit érdemes fogadni a nyugati-európai szalonokban és aki – szemben Orbánnal – megszüntetné a fizikai és jogi határzárat. Megfontolt politikusként persze hozzátette, nem rögtön, csak amint lehetősége nyílik rá, tehát béke lesz a világban, mindenhol győz a liberális demokrácia, valamint a kafferbivaly együtt jár az oroszlánnal az itatóhoz. Tulajdonképpen Botka László helyzetértékelése hibátlan, ha nem lenne szükség kerítésre, akkor nem kellene kerítés, de ezzel nyitott kapukat dönget, hiszen ahogyan Magyarországnak nincs szüksége haditengerészetre, úgy az nincs is.
Kettős beszéd – alapfokon
Közhely: Magyarországon olyan pártok, akikben legalább elképzelés szintjén felmerül egy valamikori kormányzás lehetősége, nem építhetnek kampányt a határőrizet lebontására. Függetlenül az érvénytelen népszavazástól, elsöprő többsége van a kormány által képviselt migrációs politikának. Bontásról, szárnyas kapuról csak említést sem érdemlő törpepártok, illetve a nagypolitika farvizén evező álcivilek és futóbolondok ábrándoznak. Botka Lászlóék nem véletlenül rémültek meg az első ellentámadásoktól, és kezdtek ködös kitérő manőverekbe, szánalmas kármentésbe, ahol félrefordításokra, és az elhangzott mondatok rosszindulatú kiforgatására hivatkoztak. Hiába, a Reuters mégsem a hőskori Népszabadság szerkesztősége, ahol ezeket a hibákat egy letelefonálással lehetett még kezelni. Botka László kegyet, nyugati támogatókat keresett, de belpolitikát talált.
Magyarországnak, méreténél fogva és a világpolitikára gyakorolt mérsékelt befolyásából adódóan vajmi kevés lehetősége van a migrációs válságot kirobbantó okokat kezelni, megszüntetni, sőt, az Európai Unió közös migrációs és határvédelmi politikájára is csak pont annyi ráhatásunk van, amennyire képesek vagyunk az álláspontunkat Európában egységesen képviselni. Botka udvarlásai, nyugati sajtóban bemutatott „éltanulói” megnyilvánulásai nem a közös határőrizeti politika megvalósulását segítik, hanem éppen ellenkezőleg, a nemcsak Magyarországon, hanem Európában is törpe kisebbséget képviselő, a határok megnyitásában és a korlátlan befogadásban hívő (és érdekelt) radikálisok malmára hajtják a vizet.
A világ kinyílt, nem lehet más álláspontot képviselni Európában sem, mint Magyarországon. Botka László megkapta a leckét, de ismerve a szocialistákat, biztos nem tanult belőle.
Vezető kép: szeged.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS