Az MSZP választmányának elnöke szerint a magyar demokrácia egésze ellen elkövetett bűntény az, ami február 23-án a Nemzeti Választási Iroda (NVI) előtt történt. Botka László szombaton Budapesten pártja választmányi ülésének kezdetén úgy értékelt: a Fidesz fizikai erőszakkal próbálja megakadályozni azt, hogy a demokrácia egyik legalapvetőbb és legősibb intézménye működjön Magyarországon. Ez jóval több, mint az MSZP és a magyar baloldal ügye, ez minden demokrata ügye – hangsúlyozta.
Hozzátette: konkrét bizonyítékok vannak arról, mi történt február 23-án az NVI előtt, ez pedig megerősíti azt, hogy a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) a jogszabályokkal ellentétes döntést hozott. A választmányon felszólalt a február végi események egyik főszereplője, Nyakó István, akit a Kúria szerint is akadályoztak jogai gyakorlásában, amikor a vasárnapi boltzárral kapcsolatos népszavazási kezdeményezését akarta benyújtani.
A szocialista politikus közölte, az MSZP és a baloldal azért dolgozik, hogy a nép visszaszerezhesse a népszavazáshoz való jogot, még lehetőleg idén dönthessenek a választók a vasárnapi boltzárról. Azon véleményének is hangot adott, hogy politikai megrendelés érezhető abban, hogy ötödjére akadályozták meg a szocialisták boltzárral kapcsolatos kezdeményezését.
A választmányi ülésen lejátszottak egy, a február 23-án történtekről ipari kamerával rögzített, vágott videót. Lukács Zoltán, az MSZP alelnöke a látottakat úgy kommentálta, hogy az NVI előtt összegyűlt férfiak először Erdősi Lászlóné – a vasárnapi boltzárral kapcsolatban először népszavazási kezdeményezést benyújtó nő – kísérőjét sem engedték be. Miután telefonáltak, bemehetett a fiatal férfi – közölte.
Lukács Zoltán szerint az is látszik a felvételeken, hogy döntő pillanatban az egyik férfi megfogta Nyakó István vállát és visszahúzta. Tóbiás József, az MSZP elnök-frakcióvezetője megerősítette: a nyilvánosságra került új bizonyítékok alapján választási csalás történt, ezért követelik, hogy a NVB vonja vissza korábbi döntését, és hagyja jóvá a szocialisták vasárnapi boltzárral kapcsolatos kezdeményezését. Reményét fejezte ki, hogy a rendőrség intenzíven nyomozni fog a megrendelő után is.
A pártelnök azt is megismételve, hogy az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának összehívását követelik, hogy világos legyen Kubatov Gábor Fidesz-alelnök, az FTC elnöke, aki kapcsolatai révén irányítója a Fradi összes szervezetének, adjon számot arról, milyen kapcsolatban áll az NVI előtt megjelentekkel. Tóbiás József szerint tisztázni kell azt is, ki irányítja az NVI-t és az NVB-t.
A szocialista választmány végül állásfoglalásában arra kérte a pártelnökséget és az országgyűlési frakciót, hogy a történtek miatt a leghatározottabban lépjen fel.
Az ülés elején Salgótarján február 28-án megválasztott polgármestere, Fekete Zsolt (MSZP-DK-Tarjáni Városlakó Egyesület) köszönetet mondott azoknak a párttagoknak, aktivistáknak, akik az időközi választáson segítették.
A szegedi polgármester Botka László szerint azt szokták mondani, hogy egy hivatalba lépő polgármesternek az első néhány hónap a legnehezebb; majd úgy biztatta Salgótarján új vezetőjét: 14 év múlva sem lesz könnyebb.
Az MSZP választmánya várhatóan ezen az ülésén indítja el a kétévente esedékes tisztújítást
A felmenő rendszerű tisztújítás végén június 25-én választhat a szocialisták kongresszusa elnököt. Tóbiás József már korábban jelezte, hogy újraindul. Két kihívója már akadt is: Szanyi Tibor, a párt európai parlamenti képviselője egy hete az egyik közösségi oldalon jelentette be, hogy elindítja elnökjelölti kampányát, míg Harangozó Tamás parlamenti frakcióvezető-helyettes pénteken az Origónak adott interjúban közölte, hogy indul a pártelnöki posztért. Sajtóhírek szerint az indulást fontolgatja Molnár Gyula, a MSZP korábbi budapesti elnöke, volt XI. kerületi polgármester, jelenleg önkormányzati képviselő.
MTI/fotó:szeged.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS