Feleségével is megfizettetné a luxusadót, bár bevallása szerint nem engedhetné meg magának miniszterelnökként, hogy lemondjon a fizetéséről Botka László, Szeged szocialista polgármestere, aki részletesen beszélt a Mandinernek adott interjújában, hogyan szeretné „becserkészni” a bizonytalan és a Jobbikból kiábrándult szavazókat.
Botka politikai pályafutását elemezve megjegyzi az interjúban, hogy példaként tudja ajánlani Szeged másfél évtizedes fejlődését, Tamás Gáspár Miklóssal viszont nem ért egyet abban, hogy a szocialista párt egy „neoliberális mutyipárt” lenne. Mint mondta:
Ez nagyon sommás és sarkos, és ennek megfelelően nem igazságos értékítélet.
Botka saját bevallása szerint az MSZP 2010-re elvesztette választói döntő többségét, „ráadásul a tradicionális szavazókat”, vagyis a munkavállalókat, a maximum érettségivel rendelkezőket, az alacsony jövedelműeket és a munkanélkülieket. Arról szólva, hogy mit csinálhattak rosszul kifejtette:
Nagyon sok mindent. Legfőképp azt, hogy nem érezték ezek a választók, hogy mi, vagyis a szocialista párt és a baloldalinak nevezett kormányok baloldali politikát folytatnak.
Botka szerint ezért kért bocsánatot azoktól, akik azt érzik, hogy elárulta őket az MSZP. Mint fogalmazott, ha megnézik a programját, az garancia arra, hogy igazságot tesznek.
Szörnyű állapotban van a magyar társadalom
A TÁRKI legutóbbi kutatására hivatkozva a szocialisták miniszterelnök-jelölti posztjára esélyes Botka hangsúlyozta: szörnyű állapotban van a magyar társadalom.
A háztartások ötven százaléka teljesen vagyontalan, lényegében csak azt a lakást birtokolja, amiben lakik. Másik 45 százalékának még van egy autója, minimális megtakarítása.
Ebből Szeged polgármestere pedig azt a következtetést vonta le, hogy a kormány csak papol a középosztályról. Majd leszögezi: „nem gazdag ellenes a programunk, hanem igazságelvű. Mert Magyarországon igazságtalanság van.”
A miniszterek és államtitkárok nem fizetnének luxusadót
Botka kitért arra is, a százmillió forint fölötti vagyon, a havi egymillió forint fölötti jövedelem, és a tízmillió forint feletti ingóság luxuscikknek számít. A Mandiner jogos kérdésére, miszerint tudja-e, hogy mennyit keres egy államtitkár, vagy egy országgyűlési képviselő, Botka kijelentette: „Gondolom, hogy bele fognak esni.¨ De nem, egyébként nem fognak beleesni. A szocialista politikus szerint azonban biztos bele fognak esni, hiszen emelkedik a miniszterek és az államtitkárok fizetése.
300 millárdot osztanának szét, marad a bankadó
Szeged polgármestere hangsúlyozta azt is, hogy a programjuk alapján igazságosabb, többkulcsos adót, és a legvagyonosabbakra kivetett luxusadót terveznek. Ezekkel pedig évente nagyjából 300 milliárd forintot szeretnének „nem elvonni, hanem átcsoportosítani az adórendszerben”. A bankadóval összefüggésben pedig már arra hívta fel a figyelmet, hogy azt nem az Orbán-kormány találta ki, hanem 2009-ben a Bajnai-kormány. A Fidesz kormány szemére mindössze azt veti, hogy brutálisan megemelte és nem egyeztetett a bankokkal. Mindezek ellenére is megtartaná a baloldal által többször vitatott bankadót. Botka megmagyarázta azt is, miért nem mondana le miniszterelnöki fizetéséről:
Nem volt és nincs semmilyen más jövedelmem és cégem, mint a választópolgároktól kapott politikusi megbízatás, és van három gyermekem, akiket etetnem kell, így ennek megfelelően ilyet biztosan nem fogok tudni mondani.
A Jobbikhoz szegődött volt szoci szavazókra is hajtana Botka
Gyurcsánnyal nincs személyes problémája, de Botka szavaiból kihallatszik, a baloldalon minden egyes szavazatért meg fognak küzdeni, hiszen „az összefogósdival egész biztosan nem lehet kormányváltást elérni.” Az egymillió megszólítandó választópolgárt nem csak a bizonytalanok, hanem a „nem elkötelezett szélsőjobbos, csalódott ember” között keresné, akik korábban a szocialisták, majd a Jobbik szavazóbázisához tartoztak. Botka emellett azokra a Fidesz-szavazókra is hajt, akiknek nem tetszik a kormánypárt politikája.
Erről az egymillió emberről még azt tudjuk, hogy kormányváltást akarnak, és azt is, hogy nagyon rossz emlékképük van a 2010 előtti kormányzásról.
Éppen ez utóbbi miatt véli úgy Botka, hogy az egymillió szavazó megnyerését meglehetősen megnehezítené, ha Gyurcsány Ferenc ennek a demokratikus, baloldali alternatívának az élharcosa és az egyik arca lenne. Mindezek ellenére a DK-val azért együttműködne, mert mint fogalmazott: „Természetesen, én ezt soha nem zártam ki.” Kifejtette azt is, egyetlen DK-tagot sem buzdít lázadásra, csak el kell döntetni:
Egy ember politikai karrierje a fontosabb, vagy Orbán leváltása?
A Momentum szerinte nagyon szimpatikus mozgalom, azonban meglepődött amikor a párttá alakulásukkor a pártelnök azt nyilatkozta: 2018-ban nem lehet kormányt váltani. Botka azon is csodálkozik, hogy egy fiatalokat megszólítani akaró párt a rendszerváltás után 27 évvel az ügynöklistákkal hozakodik elő.
A Botka Lászlóval készült teljes interjút a Mandiner oldalán olvashatják.
Forrás: mandiner.hu, fotó: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS