Alkotmányellenesek a közigazgatási perrendtartásról szóló törvény közigazgatási felsőbíróságra vonatkozó rendelkezései, így azt a parlamentnek újra kell tárgyalnia – mondta ki az Alkotmánybíróság (Ab) pénteki nyilvános határozathirdetésén, összhangban Áder János köztársasági elnök indítványával. Gulyás Gergely, a Fidesz frakcióvezető-helyettese úgy reagált: már februárban orvosolhatják a formai hibát.
Áder János azért nem írta alá a közigazgatási perrendtartásról szóló törvényt, mert egyszerű többségű törvénnyel nem lehet új bíróságot létrehozni alkotmányosan, márpedig a törvény egyszerű többséggel elfogadott passzusaival sarkalatos jogszabályokban foglalt rendelkezéseket módosít. Az Ab az államfő érvelését elfogadva kimondta, hogy a támadott rendelkezések sértik a jogbiztonságot, a jogállamiság követelményét, ugyanis azokat nem egyszerű, hanem minősített, kétharmados többséggel kellett volna elfogadnia az Országgyűlésnek. A parlamentben 2016. december 6-án megszavazott közigazgatási perrendtartásról szóló törvényt az államfő nem írta alá és nem hirdette ki, hanem előzetes alkotmányossági kontrollt, alaptörvény-ellenesség és közjogi érvénytelenség megállapítását kérve az Ab-hez fordult.
Az Ab az alkotmányellenesség megállapítása kapcsán kifejtette: a közigazgatási perrendtartásról szóló, egyszerű többséggel elfogadott törvény vizsgált bekezdései tartalmilag sarkalatos törvényi rendelkezések módosítására irányultak, annak pedig a minősített többséget igénylő törvények megalkotására irányadó eljárási rendben kellett volna megtörténnie.
A hírre az MSZP úgy reagált: Orbán Viktor miniszterelnöknek, Trócsányi László igazságügyi miniszternek és az egész Fidesznek meg kellene végre értenie, hogy
miután a választók elvették tőlük a kétharmadot, nem lesz fideszes pártbíróság. Sem így, sem úgy.
Az LMP pedig azt közölte, hogy a jogállam szempontjából fontos és jó döntést hozott az Ab.
Gyorsan orvosolják a formai hibát
Gulyás Gergely, a Fidesz frakcióvezető-helyettese pénteki közleményében azt írta: még februárban sor kerülhet a közigazgatási perrendtartással kapcsolatos formai kritikák orvoslására. Ugyanakkor kiemelte: az Ab határozata szerint is
időszerűvé vált egy új, önálló közigazgatási perjogot szabályozó törvény elfogadása, ezért a Fidesz-frakció célja, hogy a törvényről minél korábban újra szavazhasson az Országgyűlés.
Címlapfotó: Népszava
Facebook
Twitter
YouTube
RSS