A brit és az európai uniós tárgyalóknak előrelépést kell elérniük az ír határ ügyében júniusig, ha azt akarják, hogy tovább haladjanak az egyeztetések Nagy-Britannia kilépéséről az Európai Unióból – hangsúlyozta Leo Varadkar ír miniszterelnök (képünkön) csütörtökön.
Észak-Írország lesz az Egyesült Királyság egyetlen olyan része, amely szárazföldi határral rendelkezik majd az Európai Unióval (EU) a Brexit után. London és Brüsszel is azt szeretné, ha nyitva maradna a határ, de ennek módjára egyelőre nem született megfelelő megoldás. Az EU februárban azt vetette fel megoldásként, hogy Észak-Írország – eltérően az Egyesült Királyság többi részétől – maradjon a vámunió tagja. Theresa May brit kormányfő visszautasította a javaslatot, hangsúlyozva, hogy azt egyetlen brit miniszterelnök sem fogadná el. Nagy-Britannia szerint egy 2021-ig megkötendő brit-uniós szabadkereskedelmi megállapodásban rendezhetnék az ír határ kérdését. Dublin azonban ragaszkodik hozzá, hogy a kilépési szerződésbe foglaljanak bele egy garanciát arra az esetre, ha a jövőbeli egyezmény mégsem működne, London ebbe a múlt hónapban bele is egyezett.
Az Európai Tanács júniusi ülésén az ír határ ügyét illető fejleményekről is tárgyalnak majd, korábban Simon Coveney ír külügyminiszter figyelmeztetett, hogy nehézségekkel kell számolni, ha a britek nem tudnak felmutatni lényegi haladást júniusig. Coveney azt mondta: az ír kormány nem várja, hogy addigra mindent véglegesítsenek, de szeretné látni a fejlődést. David Davis, a Brexit-tárgyalásokért felelős brit miniszter mesterséges határidőnek nevezte az ír kormány által meghatározott júniusi időpontot. Az európai uniós tárgyalók az októbert jelölték meg a kilépési szerződés elkészítésének határidejéül annak érdekében, hogy maradjon idő a dokumentum ratifikálására. Korábban Varadkar is azt mondta, hogy szívesebben látná a megfelelő egyezményt októberben, mint egy sebtében összetákolt megállapodást júniusban. Nagy-Britannia tavaly márciusban jelentette be hivatalosan szándékát a távozásra az Európai Unióból. A lisszaboni szerződés 50. cikkelye értelmében az uniós tagság megszűnik, ha hatályba lép a kilépési szerződés. Megállapodás hiányában két év után megszűnik az uniós tagság, de a kilépésről folytatott tárgyalások konszenzussal meghosszabbíthatók.
Forrás: MTI. Fotó: Skynews
Facebook
Twitter
YouTube
RSS