„A magyar szélsőjobboldali Jobbik lágyítani igyekszik imidzsét” – idézi a Financial Times-t a MagyarIdők.hu. A lap szerint a populizmus térhódításával Európa politikai tengelye jobbra tolódott, ezért a radikális pártoknak sem kell olyan szélsőséges programeszközökhöz nyúlni, mint az antiszemitizmus ahhoz, hogy továbbépítsék szavazóbázisukat.
A brit lap arról ír, Vona Gábor, aki korábban nem idegenkedett a „cigánybűnözés”, a „homokosok” vagy az „izraeli megszállók” kifejezések használatától, jól kihasználja a jobbra tolódó politikai tendenciákat. A lap utal a pártelnök elhíresült Hanuka-levélre, vagy a párt megfegyelmezett tagjára, aki leköpte a holokauszt-emlékművet. Kitér arra is, hogy Vona bábáskodott a Magyar Gárda alapítása körül is, és tiltakozott a Budapesten megrendezett zsidó világkongresszus ellen is.
A Financial Times szerint a Jobbik elnöke mára öltönyre cserélte a gárdaruhát, az új arculat szerint a könyvtárban csendesen üldögélve érzi igazán jól magát. A cikk sikerként könyvelte el, hogy a párt maga mellé állított olyan baloldali értelmiségieket, mint Heller Ágnes, akik a kormányváltás lehetőségét látják a Jobbikban. A cikk szerint ugyanakkor a néppártosodás nem mentes az ellentmondásoktól, mivel a kívülállók és a szélsőséges érzelmű pártagok egyaránt gyanakodva tekintenek a változásokra. Ugyanakkor a párt több álláspontja mellett továbbra is kiáll, például a budapesti melegfelvonulás betiltása mellett, a muszlim fejkendő viselése, és az azonos neműek házassága ellen. A cikk Vonát idézve azt állítja, hogy a kormánypárt minden sikeres ötletét, így a határkerítés ötletét is a Jobbiktól vette.
Forrás: Financial Times/MagyarIdők.hu; fotó: origo.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS