Mind a 24 brókerbotrányban érintett önkormányzat gazdálkodása miatt feljelentést tett Tényi István – derül ki a fideszes önkormányzati politikus tanúvallomásából.
Tényi Istvánt Vecsés 200 milliós befektetése kapcsán hallgatta meg tanúként ma reggel a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság, az erről készült jegyzőkönyvet az érintett küldte el az ATV-nek.
Mint a tanúvallomásban elhangzott, Tényi István április 23-án 24 önkormányzat – köztük Vecsés – gazdálkodása miatt fordult a Legfőbb Ügyészséghez. A politikus közölte, Fót városának befektetése ügyében nyomozást rendeltek el, több város esetében pedig feljelentés kiegészítés van folyamatban.
Tényi szerint az önkormányzatok az Alaptörvényt és a nemzeti vagyonról szóló törvényt is megsértették, amikor a brókerbotrányban érintett cégeken keresztül vásároltak államkötvényt. Vecsés Quaestornál történt 200 milliós államkötvény-vásárlása kapcsán a politikus azt mondta, álláspontja szerint a Quaestor Befektetési Zrt. „minősített többségű befolyást biztosító részvényeinek a tulajdonosa a Quaestor Pénzügyi Tanácsadó Zrt.”, melynek ugyanilyen minősített többségű befolyással bíró részvényese egy liechtensteini cég, „amelynek a tulajdonosi szerkezete ismereteim szerint átláthatatlan”.
Mint közölte, a törvények alapján „nem lehet szerződést kötni olyan szervezettel, amelynek a tulajdonosi szerkezete, valamint a felépítése nem transzparens (átlátható), és pont a nemzeti vagyonról szóló törvény vezette be 2011-ben az ún. átlátható szervezet fogalmát”, ezért „nem csak a Vecsési Önkormányzat, hanem mind a 24 önkormányzat sem volt jogosult ilyen szerződést kötni, nem véletlenül rendeltek el átfogó vizsgálatot az esetükben”.
Győr városának milliárdos befektetése kapcsán Tényi feljelentése folytán ügyészségi vizsgálat zajlott le, ami megállapította, hogy a polgármester nem hibázott, de az átláthatóságra vonatkozó alkotmányos követelmény nem teljesült a szerződés során.
Korábban a VS.hu nyilvánosságra is hozta a brókerbotrányban érintett önkormányzatok teljes listáját. Összesen több mint 10,8 milliárd forintot bukott az a 24 önkormányzat, amely a botrányban érintett a három cég (Buda-Cash, Hungária Értékpapír és Qaestor) valamelyikénél.
Forrás: ATV
Facebook
Twitter
YouTube
RSS