Lee Kam Wing a Hét Csillag Sáska stílus legnagyobb mestere, mégis azt mondja: sohasem hagyhatja abba a tanulást. A kungfu nagymester beszélt a kínai elnyomás éveiről, a stílus kialakításában ‘segédkező’ sáskáról, és a technikai tudásnál is fontosabb lojalitásról.
A Golden Tiger’s Kung Fu Iskola húsz éve, 1996. szeptember 17.-én alakult meg Budapesten. Az iskola vezetője Sifu Kovács László, aki 2006-tól a hongkongi Lee Kam Wing nagymester Baishi (zárt-ajtó) tanítványa. Most maga Lee Kam Wing, a Hét Csillag Sáska stílus nyolcadik generációs mestere járt Magyarországon, természetesen a Golden Tiger’s budapesti termében beszélgettünk.
Olvastam, hogy nyolcadik generációs mester. Ez mit jelent pontosan? Azt, hogy ezt a tudást az évszázadok során egymásnak adták tovább, és a nyolcadik a sorban?
Igen. Az én tanítom a híres Chiu Chi Man nagymester volt.
Nála tanult, de hogyan vált nagymesterré? Az egész idejét a tanulásnak szentelte vagy dolgozott is mellette?
Dolgoztam és tanultam. Mindig a munkám után edzettem, minden nap öt órát.
Ha jól tudom, tíz évig tanult Chiu Chi Mantól.
Tíz évig, aztán tanítottam, és a tanítás közben én is tanultam.
Ki volt az első generációs nagymester? Mikor alapították ezt a stílust?
Nagyjából négyszáz éve. Az 1600-as években, amikor a Csing- és a Ming-dinasztiák egymással harcoltak, háborúztak, egy Wong Long nevű harcművész kialakította a Hét Csillag Sáska Stílust. Wong Long nagyszerű harcos volt, de még így sem tudta felülmúlni azokat a shaolin-szerzeteseket, akiknél hosszú barangolása közben letelepedett. Valami hiányzott. Kiment az erdőbe, és meglátott egy egymással küzdő imádkozó sáskát és kabócát.
Lenyűgözte a jóval kisebb sáska gyorsasága és harciassága. Elkezdte tanulmányozni. Így állt össze a Hét Csillag Sáska.
Ez tizenhét, tizennyolc különböző stílust ’ötvözete’, a legaktívabb, legrobbanékonyabb, legharcosabb kung fu stílus.
Wong Long tanítása írásban is fennmaradt?
Először szóban adták át egymásnak, aztán megjelent írásban is. A szöveget viszont még egy átlagos kínai sem érti igazán, el tudja olvasni, de nem tudja, mit jelent. Előbb meg kell tanulni, utána lehet csak megérteni. A kung-fuban sokan a formát, a formagyakorlatot tartják csak igazán fontosnak. Pedig a lényeg, hogyan tudjuk alkalmazni a mozdulatokat, mozdulatsorokat. Az első, hogy megtanuljuk, begyakoroljuk, de utána a mesternek kell bemutatnia, hogy mit is jelent valójában ez az egész, hogyan lehet használni. Ehhez együtt kell tréningezni, egymás ellen kell küzdeni. Akkor tudsz csak igazán fejlődni.
Hány ’mestertanítványa’ (Sifu) van a világon?
Talán húsz. Ahhoz, hogy valakiből Sifu váljék, nagyon hosszú ideig kell edzenie, gyakorolnia, dolgoznia a stíluson. Kevesen bírják ilyen sokáig.
A Sifu (vagy Shi fu) jelentése ’tanító’, ’apa’. A stílus mestere, aki saját iskolát is alapíthat.
A rengeteg gyakorláson túl mi kell ahhoz, hogy valakiből Sifu váljék?
A személyiség a legfontosabb. Ismerni kell az egész harcművészeti rendszert, a technikákat, a stílust, de a lojalitás, a megfelelő hozzáállás ugyanilyen fontos. Követni kell a mesterünket, és nem cserélhetünk, válthatunk stílust. Ezek a leglényegesebb dolgok.
Hogyan kell képzelni egy ’beavatást’?
Ez a Baishi. Azt jelenti: zárt ajtó. Ezzel befogadjuk a tanítványt a kung fu-családunkba.
És mi történik akkor, ha valaki nem méltó erre?
Akkor el kell küldeni. Nagyon ritkán, de előfordul, hogy az illető jelleme nem teszi őt alkalmassá. Volt, akit el kellett küldenem, de nem sokszor. Egyszer az is megtörtént, emlékszem, még 2002-ben, hogy az egyik tanítványomról kiderült, egyszerre két beavatást akart. Ez azt jelenti, hogy egyszerre két stílusban akart követő lenni. Természetesen ez is lehetetlen, ez árulásnak számít.
Voltak azért a huszadik században is olyanok, akik saját stílust teremtettek, alakítottak ki. A kung-fut és egyáltalán a keleti harcművészeteket Bruce Lee tette igazán ismertté. Milyen harcosnak tartotta?
Nagyon világos, letisztult technikája volt. Elsősorban az erejére, erőnlétére alapozott. Néztük a filmjeit, és láttuk, hogy néhány technikánk közös. Például az oldalsó rúgás. Persze ő elsősorban színész volt.
Bruce Lee összességében nagyon sokat tett a népszerűsítésért. Most hány kung-fu-stílus van Hongkongban?
(Mosolyog). Sok, nagyon sok. Nagyjából kétszáz.
És Kínában?
Nem tudom. Keveset járunk arra.
Ha jól tudom, most már a kung fu és a harcművészetek ’nemzeti kincsnek’ számítanak Kínában. A régi, vonalasabb időkben viszont üldözték. Milyen volt a kommunista Kína és a harcművészet viszonya régebben?
Tíz évig teljesen be volt tiltva a harcművészet, 1962-től 1972-ig egyszerűen nem lehetett gyakorolni. Nem edzhettél, nem is beszélhettél róla, ha így tettél, elvittek. Sok tradicionális Sifu mester kénytelen volt elmenni Kínából. Hongkongba, Malajziába és máshova. Voltak, akik maradtak, a családjuk, a hagyományok miatt. Nagyon jó, ismert mesterek.
Minden nap felkeltek, kiálltak az ajtóba, de nem edzhettek. Végül így, tétlenül haltak meg. Ez tragédia.
Bár tíz év után a tiltást feloldották, de a tradíció megszakadt. Bár mostanában újra fel akarják éleszteni a hagyományos stílusokat, a Mantis (Sáska) egyelőre még nem tért vissza Kínába. Reméljük, hogy észreveszik a Hongkongban és a világon, például itt Magyarországon végzett munkánkat. Szeretnénk, ha Lászlóékkal fel tudnánk hívni magunkra Kína figyelmét.
Banális kérdés, de volt, hogy használnia kellett a tudását az utcán?
Ó, nagyon régen előfordult. De akkor még fiatal voltam. Hongkongnak is volt egy-két veszélyes, kevéssé ellenőrzött része.
Most tizedik szintű’ mester, ez a legmagasabb szint. Hogyan lehet tovább fejlődni vagy ideáig eljutni?
Ezt mindig a mesteredtől függ, ő adományozza. Nincs vizsga, egyszerűen teszed a dolgodat, edzel, tanítasz, fejlődsz, és a mester egyszer csak úgy látja: megértél a következő szintre is. A versenyzést azért szinte mindenki abbahagyja harminc-harmincöt éves korában, de tanulásod sohasem zárul le. Sohasem mondhatod, hogy kész, befejeztem. Mindig tanulok, tanulunk. Például a tanítványainktól.
A beszélgetésben nagy segítséget nyújtott Sifu Kovács László, Lee Kam Wing magyar tanítványa, a 2009-os Nagy Kínai Bajnokság mester kategóriájának győztese. A címlapfotót Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu készítette.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS