Ha Görögország képtelen határainál föltartóztatni a migránshullámot, Brüsszel kész a nem uniós tag Macedónia határainak megerősítésére. Ez egybe esik Miro Cerar szlovén kormányfő javaslatával a macedón-görög határ megerősítésről. Az Európai Bizottság sajtóértesülések szerint szeretne a lehető leggyorsabban jogi lehetőséget teremteni a Frontex bevetésére az Európai Unión kívül.
A szlovén kormányfő javaslata szerint az uniós tagországoknak pénzzel, technikával és személyzettel kellene támogatnia Macedóniát a Görögországgal közös határának biztosításában. A határőrizet megerősítésével napokon belül jelentősen csillapítani lehet a Törökország felől Görögországon keresztül érkező menekülthullámot – írta a Bild am Sonntag beszámolója szerint Miro Cerar a tervet ismertető levelében.
Az Európai Bizottság támogatja a szlovén javaslatot, és szeretne a lehető leggyorsabban jogi lehetőséget teremteni a Frontex bevetésére az Európai Unión kívül, például Macedóniában. Az uniós belügyminiszterek hétfői értekezletének margóján külön megbeszéléseket folytatnak majd a szlovén javaslatról. A beszámoló szerint a német kormány egyelőre tanulmányozza a ljubljanai vezetés tervét.
A szlovén elképzelés alapján a menekülthullámmal érkező emberek Görögországban rekednének – írta a Bild am Sonntag, amelynek testvérlapja, a Bild című újság korábban már beszámolt egy hasonló tervről. Online kiadásában január 18-án megjelent cikke szerint a Brüsszelben, Berlinben és Bécsben formálódó válságkezelési tervek alapján az az egyik lehetséges “forgatókönyv”, hogy a Frontex segítségével megerősítik a macedón-görög határt, ha Görögország nem tudja feltartóztatni a menekülthullámot.
Az új határigazgatási rendszert március közepén vezethetnék be, következménye pedig az lehet, hogy Görögország “mega-menekülttáborrá”, az EU menekültelosztási és menekült-kitoloncolási központjává válik – írta a Bild, amely szerint az athéni vezetés cserébe pénzügyi támogatásra számíthatna.
Emlékezetes, korábbi, a Frontex jövőjével foglalkozó cikkünkben Kovács Istvánt, az Alapjogokért Központ stratégiai igazgatója úgy nyilatkozott, “az ügynökség jelenleg inkább testesíti meg azt a rossz értelemben vett brüsszeli bürokráciát, mintsem, hogy hatékony védelmet jelentene az uniós állampolgárok számára.” Éppen emiatt is merült fel, hogy a Frontex helyett egy hatékonyabb szervezetet állítanának fel a jövőben, amely akár az adott tagország felhatalmazása nélkül is bevethető lenne. A javaslat ellenzői szerint ezzel Európa végérvényesen lerakná voksát a „föderalizálódás” mellett. Tulajdonképpen olyan rendszer jöhetne létre, mint Németországban, ahol a rendvédelem a német tartományok hatásköre – amelyek tulajdonképpen tagállamok –, a határvédelem viszont föderális hatáskör. Kovács István szerint a nemzeti szuverenitás körébe tartozó erőszak-monopólium felszámolása, veszélyes, a nemzetállamok megszűnése felé vezető út.
Forrás: MTI/PestiSrácok.hu
Fotó: independent.co.uk
Facebook
Twitter
YouTube
RSS