Az Európai Bizottság gyakorlatilag az európai adófizetők pénzéből magyarországi liberális aktivisták képzést finanszírozza. A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) beszámolója szerint több mint huszonhárommillió forintot kaptak, hogy tüntetőknek nyújtsanak jogsegélyt a 2021-es és a ’22-es választási évben.
Büszkén vettünk részt az SZFE dolgozóinak sztrájkját támogató jogi csapatban.
A TASZ külön aloldalt üzemeltet, hogy részleteiben is bemutassák, hogyan lehet és érdemes tüntetést szervezni – mi a teendő egy demonstráció előtt, közben és utána – de a polgári engedetlenségről is megtalálható rajta egy hosszú beszámoló. Ebben példaként azt az esetet emelik ki, amikor a 4K! mozgalom egyik tagja néhány évvel ezelőtt egy gramm marihuána áfájának összegét egy borítékban bevitte az adóhatóságnak, és az irodaház előtt elszívott egy füves cigit. A TASZ-ra a koronavírus-járvány miatt kialakult gazdasági válság sem gyakorolt komolyabb hatást, az eredménykimutatásuk szerint 2020-ban a 2019-es évhez képest 40 millió forinttal több támogatást, mindösszesen 275 millió forintot kaptak a különféle kezdeményezéseikre, illetve a működési költségeik fizetésére. A legnagyobb finanszírozójuk Soros György Nyílt Társadalom Alapítványok (OSF) hálózata és a Sigrid Rausing Trust. Az OSF tavaly 103 millió forinttal támogatta az egyesületet, amely – ennek is hála – elkezdte kiépíteni vidéki hálózatát is. A közhasznúsági beszámolójukban így írnak erről:
Helyben szeretnék segíteni azokat a bátor polgárokat, akik nem félnek a kormánytól, akik ellenszélben is „kiállnak a jogaikért – a sajátjukért és másokért is.
2020 őszétől kezdve Debrecenben, Pécsett és Szegeden is van időszakos ügyfélfogadásuk, valamint a közhasznúsági jelentésük szerint idén megnyitják az első állandó regionális irodájukat, amelyet másik kettő követ majd a jövőben. Emellett egyre több helyszínen szeretnének alkalmanként fogadóórákat tartani. Tavaly ősztől törekednek arra is, hogy szoros kapcsolatot alakítsanak ki a „független” vidéki sajtóval. Az „aktív és bátor állampolgárokra” a TASZ mellett az Európai Bizottság (EB) is felfigyelt, és partnerként csatlakozott a szervezethez. Brüsszel több mint 6 millió forinttal támogatta az egyesület egyik programját, amit az a közhasznúságú jelentésében a így mutat be:
A projekt keretében a 2019-es választásokon aktív közéleti szerepet játszó polgárokkal készítünk felmérését a tevékenységükről. A felmérését követően a résztvevők számára képzést nyújtunk részvételi jogaikkal, illetve más aktív polgársággal kapcsolatos jogi témákban. A projekt további célkitűzése, hogy a bevont aktív polgárok jó gyakorlatokat osszanak meg egymással.
Ezzel a Bizottság gyakorlatilag az európai adófizetők pénzéből magyarországi liberális aktivisták képzést finanszírozza. Fontos még megjegyezni, hogy a TASZ emellett egy nemzetközi programban is részt vesz, amelyet a Citizen for Europe berlini székhelyű NGO finanszíroz. Erre olyan mozgalmárok jelentkezését várják, akik „európai országokban, vagy Európával szomszédos államokban tevékenykednek és foglalkoznak azokkal a kihívásokkal, amiket a nacionalizmus Európa-szerte megfigyelhető újjáéledése (…) támaszt”. A TASZ beszámolójában az olvasható, hogy tizenhat aktivistát képeznek ki, hogy a kurzus végeztével még többet tehessenek „egy demokratikus, befogadóbb európai társadalomért”.
Forrás: Adatradar; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok
Facebook
Twitter
YouTube
RSS